Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Новини
Дипломите на Константин Стоилов от Робърт колеж и Хайделберг, студентските му записки и първата му парламентарна реч представя документалната изложба в Народното събрание „Д-р Константин Стоилов - законотворец и парламентарист”
21/09/2011

Дипломите на Константин Стоилов от Робърт колеж и Хайделберг, студентските му стенографски записки на немски и първата му парламентарна реч са част от документалната изложба в Народното събрание „Д-р Константин Стоилов – законотворец и парламентарист”. Експозицията е посветена на 158 години от рождението и 110 години от смъртта на видния политик и държавник.

В навечерието на 22 септември – Деня на независимостта, почитаме делото на един от първостроителите на младата българска държава,  отбеляза председателят на парламента Цецка Цачева, която откри изложбата на 21 септември 2011 г. в Клуба на народния представител. Тя припомни, че в краткия си и изключително интензивен живот Константин Стоилов е бил избиран 12 пъти за народен представител, като е бил депутат и в Учредителното събрание.

Председателят на Народното събрание подчерта, че като министър на правосъдието в кабинета на Стефан Стамболов и по-късно като министър-председател д-р Константин Стоилов развива изключително активна законотворческа дейност. Сред най-важните закони, приети по предложение на правителството, оглавявано от д-р Константин Стоилов, са: Наказателният закон, Търговският закон, законите за амнистията, за несменяемостта на съдиите, за чиновниците, за насърчение на местната индустрия, който утвърждава политиката на протекционизма в стопанския живот на страната, за земеделските каси, за рисувалното училище, за пенсиите на учителите, за депозиране на книги в Народната библиотека. Някои от тези закони са прилагани в продължение на 30 – 40 години, а Търговският – до 1951 г., отбеляза председателят на парламента.

Сред експонатите в изложбата в Народното събрание са фотокопия на кръщелното свидетелство на Константин Стоилов, на свидетелството, подписано от Йоаким Груев, за завършен трети клас на прочутото Епархийното училище в Пловдив, на дипломите за бакалавър от Робърт колеж, Цариград и за доктор по право на университета в Хайделберг. Представени са и студентската му книжка от Лайпцигския университет и записките му като студент в Германия, които е направил, използвайки немска стенография.

В изложбата е включена и първата парламентарна реч на големия общественик и държавник – тази по общонародния въпрос, която произнася в Учредителното събрание. Части от дневника на Константин Стоилов, негови изказвания пред парламента, докладни и паметни записки до княз Александър Първи, доклади до княз Фердинанд за внасяне на законопроекти, също са представени в експозицията, която съдържа 22 постера.

В изложбата може да бъде видяно и фотокопие на грамотата на Княз Александър Първи за награждаването на поручик Константин Стоилов със сребърен медал за участието му в Сръбско-българската война.  Показани са и грамотите на европейски владетели за награждаването на д-р Константин Стоилов с ордени в качеството му на началник на кабинета на княз Александър Първи, на министър на правосъдието и на премиер. Снимки на семейството му, на правителствата, които е оглавявал, на младата българска столица, на строежа на Народното събрание и на съставите на парламентите, в който е бил депутат, също са част от експозицията.

На откриването на изложбата председателят на Държавна агенция „Архиви” Мартин Иванов се спря на съдбата на богатия архив на д-р Константин Стоилов. Документи и сведения от неговите наследници показват, че княз Фердинанд е искал да получи обратно писмата си до д-р Стоилов, като в замяна е предлагал да поеме образованието на децата му, но получил отказ. През юли 1960 г. органите на Държавна сигурност изземват архива от дома на Стоилови и го зачисляват в Централния държавен архив. Няколко куфара с най-ценните материали, сред които кореспонденцията с княз Александър Батенберг и княз Фердинанд, обаче са били съхранявани отделно и остават у внучката на Стоилов, а след това странстват 20 години сред близки и познати. След 1989 г. наследниците подаряват и последните документи на Централния държавен архив.

Председателят на Държавна агенция „Архиви” отправи покана към Народното събрание, Столична община и СУ „Св. Климент Охридски”  до края на тази година да бъде поставена паметна плоча в чест на д-р Константин Стоилов там, където се е намирал домът му, а сега е северното крило на Софийския университет, в което е  Юридическият факултет.

Заместник-директорът на Общински културен институт „Столична библиотека” Спаска Тарандова припомни, че наследниците на д-р Константин Стоилов са подарили на института личната му библиотека. Тя е обособена в отделна колекция на Столичната библиотека и съдържа 2500 тома книги и периодични издания на български, руски, немски, френски, английски, латински, гръцки, печатани в периода 1855 – 1900 г.

Изложбата, чиито организатори са Народното събрание, Общински културен институт „Столична библиотека” и Държавна агенция „Архиви”, ще гостува в парламента до 30 септември 2011 г.


 

Форма за търсене
Ключова дума
Видео излъчване от Народното събрание

Онлайн посещения на Народното събрание

Проект BGFOP001-2.013-0001





    Последни новини