Промени в Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс, свързани с безопасността на пътя, бяха представени в Народното събрание на среща с близки на жертвите на пътнотранспортни произшествия.
Срещата беше организирана от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и Министерството на вътрешните работи. В нея участваха заместник-председателят на Народното събрание и председател на парламентарната вътрешна комисия Анастас Анастасов, вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, председателят на парламентарната комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения Иван Вълков, депутати от ПГ на ГЕРБ и независими, представители на ГД «Охранителна полиция» и Столична дирекция на вътрешните работи.
Заместник – председателят на Народното събрание и председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред представи подготвените законодателни промени. Той отбеляза, че те могат да допринесат за една по-адекватна реакция спрямо случващото се на пътя и да действат превантивно върху гражданите. Анастас Анастасов се ангажира предложенията да бъдат внесени в Народното събрание и гласувани в пленарна зала.
Предлагат се промени в чл. 343, ал.3 от Наказателния кодекс, като към текста: „Ако деянието е извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества или техни аналози или от него е настъпила телесна повреда или смърт на повече от едно лице, или деецът е избягал от местопроизшествието”, се добавят: „или е управлявал без да има необходимата правоспособност, или на пешеходна пътека, или при забраняващ сигнал на светофар”. Същият текст сега предвижда наказание при тежка или средна телесна повреда – лишаване от свобода до пет години, а в особено тежки случаи – до осем години. Предлага се „до пет години” да бъде заменено с „от една до пет години”, а думите „до осем години” да бъдат заменени с „от две до осем години”. Заместник-председателят на Народното събрание отбеляза, че една от основните причини за пътно-транспортните произшествия е агресивното поведение на пътя и превишената скорост. „Няма проблем към тези квалифициращи състави да бъде добавено и превишаване на скоростта с 50 км./ч над допустимата или разрешената в дадения участък от пътя”, допълни той.
В Наказателно-процесуалния кодекс, чл. 68, касаещ забраната за напускането на страната, ще бъде направено предложение за допълване на текста, като тази забрана ще може да се налага и за непредпазливо престъпление, с което е причинена смърт. Предвижда се споразумение да не се допуска не само за тежки умишлени престъпления, но и за престъпленията по чл. 342 и чл. 343 от Наказателния кодекс.
Председателят на транспортната комисия в парламента Иван Вълков заяви, че застава зад предлаганите промени. Дори и една жертва да има на пътя, ние трябва да направим всичко възможно да предотвратим подобни произшествия, допълни той. Тенденцията е в последните 3 години да намаляват жертвите по пътя, но това не ни удовлетворява, отбеляза още Иван Вълков.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов припомни, че на кръглата маса „Заедно за безопасност на пътя” на 20 февруари 2012 г. е бил поет ангажимент в рамките на 10 дни да бъдат представени предложения за законодателни промени. По думите му промените ще бъдат внесени от народни представители, за да могат да бъдат разгледани максимално бързо.