Парламентът прие национална Стратегия за развитие и управление на водния сектор в България. Документът, който има 25-годишен хоризонт, беше подкрепен от 96 народни представители, 16 гласуваха "против", а осем се въздържаха.
Зърното в необработен или непреработен вид да не се смята за храна по смисъла на Закона за храните, предвиждат промени в Закона за Българската агенция по безопасност на храните, приети на първо четене от парламента.
Депутатите от ПГ на ПП ГЕРБ Иван Иванов и Христо Христов, които са вносители на измененията, посочват, че в момента собствениците на складове за зърно се принуждават да ги регистрират, освен по Закона за съхранение и търговия със зърно, и по Закона за храните. Този двоен регистрационен режим създава допълнителни и ненужни административни тежести, отбелязват вносителите. Те предлагат още Централната лаборатория за окачествяване на зърно, зърнени продукти и фуражи да премине към Националната служба по зърното. В момента лабораторията е в структурата на БАБХ. Според вносителите след прехвърлянето на лабораторията в структурата на БАБХ, лабораториите в страната, които се намират най-вече в лицензираните публични складове за зърно и регистрираните зърнохранилища, са останали без методическо ръководство. По този начин се е прекратил контролът на извършваните от тях анализи за окачествяване на пшеница, ечемик, слънчоглед и царевица.
Парламентът удължи с една година срока за регистрация на лицата, осъществяващи стопански риболов, развъждане и отглеждане на риба и други водни организми. Това стана с приети на първо четене промени в закона за рибарството и аквакултурите, предложени от Христина Янчева от ПГ на ПП ГЕРБ. В момента срокът за регистрация е до края на тази година. За успешното й приключване, при спазване на административните процедури, е необходим по-дълъг период, мотивира се Янчева. Към настоящия момент, според цитирани от нея данни, броят на регистрираните лица, осъществяващи стопански риболов, е 2325, от които 2135 са физически лица, а 188 са със статут на юридически лица, включително и еднолични търговци. Регистрираните за дейност по развъждане и отглеждане на риба са 363, от които 66 са физически лица. Срокът за прекратяване на издадените разрешителни ще бъде съобразен с удължаването на срока по регистрацията. При извършването на стопански риболов с кораб разрешителното и удостоверението се съхраняват на борда на плавателния съд от неговия капитан. При нарушение глобата ще бъде от 400 до 800 лв., приеха депутатите.
Адвокати от ЕС ще могат да практикуват в България, реши парламентът, приемайки на второ четене текстове от законопроект за промени в Закона за адвокатурата. Вносител на промените е Министерският съвет. С тях се преодоляват несъответствията между българското и европейското право. Те се отнасят до различното третиране на адвокати от Общността и адвокати от страната, от една страна, а от друга – наличието на ограничения при установяването на адвокати и адвокатски дружества от Общността в България. Предлага се разграничение между трайно установяване на адвокат от ЕС и временно упражняване на адвокатската професия на територията на страната от адвокат от Европейския съюз. Уеднаквяват се правата на българския адвокат и на адвоката от Общността. Депутатите ще продължат приемането на текстове от законопроекта на следващо парламентарно заседание.