Възможност за осигуряване на първо работно място на безработни млади хора до 29-годишна възраст, завършващи средно или висше образование, предвиждат приетите на второ четене от Народното събрание промени в Закона за насърчаване на заетостта. С измененията, гласувани на 26 юли 2013 г., се регламентира, че на работодателите, осигурили работни места на такива младежи, ще бъдат предоставяни средства за разходите за наетите като държавна помощ за период от шест до 18 месеца. За първите шест месеца те ще бъдат 30 на сто от разходите, за следващите шест месеца - 50 на сто и за последните шест месеца - 75 на сто. С промените се регламентира и изплащането на стипендия за участващите в мотивационно обучение.
Предлаганите мерки могат да обхванат 71 хиляди младежи до 29 години, регистрирани в бюрата по труда. Насочени са към три групи младежи - току-що завършили, които са за първи път на трудовия пазар, трайно безработни младежи със средно или висше образование и млади хора, които нямат квалификация и образование. В пленарна зала председателят на Комисията по труда и социалната политика Корнелия Нинова подчерта, че средствата за тези насърчителни мерки са осигурени в бюджета за 2013 г.
Народното събрание прие на второ четене и промени в Закона за допълнителния надзор върху финансовите конгломерати. С тях се въвеждат в българското законодателство изискванията на няколко директиви на Европейския парламент и на Съвета, които осигуряват възможност за упражняването на подходящ допълнителен надзор върху застрахователните и банковите групи, включително когато те са част от финансов холдинг със смесена дейност.
Поднадзорните лица на ниво финансов конгломерат ще предоставят поне веднъж годишно на БНБ, съответно на КФН, подробна информация за правната, управленската и организационната структура на финансовия конгломерат, включително за поднадзорните лица, нерегулираните дъщерни дружества и значимите клонове, предвиждат измененията.
Парламентът прие на първо четене промени в Закона за водите, свързани с изпълнението на ВиК проектите с европейско финансиране и възможността за ползване на данъчен кредит от общините. С измененията се уреждат взаимоотношенията по отношение на собствеността на активите на ВиК-сектора, тя да стане публична -съответно публична общинска и публична държавна, коментира народният представител Джевдет Чакъров, който е един от вносителите на измененията. Много е важно да постигнем нормативна база по въпросите за ДДС-казуса, не трябва да има съмнения, че тези средства отиват в търговски дружества, а трябва да е ясно, че отиват в публичния сектор, за да можем да имаме основания да се ползва данъчен кредит, мотивира се той.
В началото на пленарното заседание Народното събрание прекрати пълномощията на трима народни представители - Искра Фидосова, Георги Борисов и Лидия Маринова.