Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта изслуша информация от министъра на младежта и спорта проф. Мариана Георгиева за функционирането и проблеми при дейността на Антидопинговия център.
Министър Мариана Георгиева отбеляза острата актулност на проблемите на употребата на допинг в спорта не е само у нас, а в световен мащаб. Тя припомни, че Антидопинговият център е създаден с решение на Министерски съвет през октомври 2010 г. и има устройствен правилник и наредба за дейността му. Ратифицирана е и уредбата на световната антидопингова асоциация, което значи, че ние вече сме в режим на задължения да разгръщаме дейност в синхронно законодателство и в синхронна нормативна уредба, допълни министърът на младежта и спорта.
Министър Георгиева посочи, че след първи доклад на Инспектората в Министерството на младежта и спорта за дейността на центъра с притеснителни изводи, е извършена втора проверка на Дирекция от Главния инспекторат към Министерския съвет, резултатите от която са изпратени на прокуратурата. В доклада е отбелязано, че са нарушени Законът за държавния служител и правилника за приложението му, самият устройствен правилник на звеното, законът за финансовото управление и контрол на публичните средства, Законът за счетоводството. Посочено е, че са дублирани длъжности, няма ценоразпис за допинг пробите и услугите, няма правила за съставянето на допинг екипите, нито правила за издаване на сертификатите. Сключени са множество граждански договори, при които са дублират дейности или пък непрестанно са анексирани с едно и също лице, а членове на антидопинговите екипи са в роднински взаимоотношения със служители на антидопинговия център. Констатирано е разминаване по отношение на извършените допинг проби и лабораторни анализи и документите, които са представени за тази дейност.
За 2012 г. бюджетът на центъра е актуализиран неколкократно и от около 600 000 лв. е надминал един милион лева. За 2011 – 2012 г. са изразходвани между 8 и 10 милиона лева за строително-монтажни работи и оборудване, посочи министър Мариана Георгиева. По думите й докладите са показали, че от юли са необходими около 16 месеца до сертифициране на звеното.
Комисията изслуша и председателя на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева във връзка с изпълнението на дейностите, заложени в Националната стратегия „Визия за деинституционализацията на децата в Република България”.