Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Новини
Около 1 млрд. и 100 милиона лева е общият размер на възстановения ДДС за последните два месеца, заяви министърът на финансите Петър Чобанов пред депутатите от Комисията по бюджет и финанси
20/09/2013
Общият размер на възстановения данък добавена стойност (ДДС) за последните два месеца е около 1 млрд. и 100 милиона лева, заяви министърът на финансите Петър Чобанов пред народните представители от Комисията по бюджет и финанси. На 19 септември 2013 г. финансовият министър отговори на актуални въпроси на депутатите от комисията.

Петър Чобанов отбеляза, че средномесечният размер на невъзстановения ДДС преди два месеца е бил около 350 милиона лева. За два месеца успяхме да го намалим до около 200 милиона лева, посочи той. По думите му намалението с 150 милиона лева на невъзстановения данък е резултат от ускорено разплащане на базата на строги и ясни правила и не на последно място води до спестяване на около 2,5 милиона лева от лихви.

Финансовият министър отбеляза, че на интернет-страницата на министерството всеки месец се публикува информация за възстановения ДДС на фирмите. През последния месец 94 процента от фирмите, на които е възстановен данък, са с оборот до 100 хиляди лева, уточни той.

В отговор на въпрос финансовият министър каза, че ако фискалната ситуация позволява, плащането на субсидиите на земеделските производители ще бъде в размер на 20 процента от сумата или 200 млн. лв. Няма технически причини правителството да не спази сроковете, Държавен фонд „Земеделие” извършва необходимата подготовка за плащанията към земеделските производители, но какъв процент от субсидията ще им бъде платен до края на годината зависи и от състоянието на фискалния резерв, уточни той.

На въпрос какви мерки се предприемат за подобряване на събираемостта на приходите, министърът посочи въвеждането на механизъм за обратно начисляване на ДДС върху сделки със зърнени и технически култури. Като втора мярка той посочи създаването на „фискален контрол”, който ще бъде въведен със законови промени от 1 януари 2014 г. Това ще са т.нар. мобилни групи за контрол, които ще следят стоките с риск от измами - плодове, зеленчуци, месо, захар.
Форма за търсене
Ключова дума
Видео излъчване от Народното събрание

Онлайн посещения на Народното събрание

Проект BGFOP001-2.013-0001





    Последни новини