В ЕС са наясно със сериозността на проблема с бежанската вълна в България, подкрепят предприемането на извънредни мерки и търсенето на начини страната ни да бъде подпомогната. Това заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев на 9 октомври 2013 г. на заседанието на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Депутатите изслушаха вицепремиера, заместник- министъра на вътрешните работи Васил Маринов, главния секретар на МВР Светлозар Лазаров, ръководството на дирекцията "Миграция" и на Държавната агенция за бежанците за бежанската вълна.
Министър Йовчев запозна народните представители с темите, дискутирани на Съвета "Правосъдие и вътрешни работи" в Люксембург, като посочи, че еврокомисарят за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом е обявила, че ще получим финансова помощ за справяне с бежанския проблем.
Цветлин Йовчев посочи, че значителна част от останалите средства по двата фонда - за охрана на външни граници и за подпомагане при търсене на убежище за бежанците, ще бъде предоставена на България, което по думите му показва, че партньорите ни оценяват сериозността на положението. На Съвета е била дадена висока оценка за наблюдението и охраната на външната граница на ЕС, като оценката е била, че страната ни се справя много добре. В момента най-големият проблем за ЕС е българско-турската граница, там е най-големият натиск, посочи министърът. Йовчев каза, че почти на сто процента успяваме да задържим всеки, който се опита нелегално да премине границите ни. От началото на годината са задържани 7000 души на българско-турската граница и над 1300 души на западната ни граница. Всички те са регистрирани в Агенцията за бежанците.
Към момента над 1300 души са ангажирани с охраната на българско-турската граница, съобщи министърът. През последните месеци са командировани допълнително хора, включително сме получили допълнителна помощ от Европейската агенция за външните граници - Фронтекс, от 27 служители и седем автомобила. По отношение на дискусиите за затваряне на границата Йовчев каза, че в МВР имат разчети, с които може с физическа сила и с технически средства да се направи така, че да не се допусне нелегално преминаване на границата, но допълни, че това ще е в противоречие с европейските политики и с конвенцията, която сме подписали. Така че трябва да си дадем всички сметка до какво може да доведе това, посочи Йовчев и коментира, че ако се взима едно такова решение, това може да стане единствено в парламента. Министърът каза още, че имат разчети, ако се наложи, да се изградят частично преградни съоръжения в този участък от границата, където има най-много проблеми и в който интегрираната система за видеонаблюдение е най-малко ефективна предвид релефа.
Цветлин Йовчев посочи, че от началото на кризата многократно е надхвърлен капацитетът, който имаме за настаняване на бежанци. Осигурени са били над 1200 нови места за настаняване, които вече са запълнени. Към момента се работи по осигуряването на нови 1500 места, които до един месец ще бъдат подготвени да могат да приемат бежанци, каза Йовчев. Работи се и по търсене на други места.
Очакванията са, ако се запази тази тенденция на бежанска вълна, към края на годината броят на бежанците да надхвърли 11 000 души, посочи още министърът.
Цветлин Йовчев коментира, че проблемът е сериозен за Европа и към момента не вижда ясно решение за целия ЕС за справяне с него. Много европейски страни декларират, че се доближават до точката на насищане, която няма да им позволи оттук-нататък устойчиво да управляват процесите, ние сме една от тези страни, каза министърът. Той отбеляза и дискусиите в Европа за разработване на единна европейска политика за бежанците и използване на механизма на транспортиране и преместване на бежанците на територията на други страни от ЕС. Цветлин Йовчев каза, че към момента има страни, които заявяват, че са готови да поемат бежанци, но броят, който те заявят е минимален - 100-400 души. Министър Йовчев изрази надежда да се върви в тази посока и коментира, че такъв подход би позволил България да успее частично да се справи с бежанския проблем.