
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Десислава Терзиева отговори на 17 октомври 2013 г. на въпроси на депутати от Комисията по регионална политика и местно самоуправление. На заседанието на комисията министърът представи и Оперативна програма „Региони в растеж” 2014 – 2020 г. /ОПРР/.
Десислава Терзиева отбеляза, че програмата е плод на взаимни компромиси между институциите, социалните и икономическите партньори като в нейния трети вариант активно участие има и Националното сдружение на общините в Република България. Министърът посочи, че на деветото заседание на тематичната работна група през септември са приети промени в обхвата и съдържанието на програмата. Едно от най-важните национални стратегически решения е свързано с недопускане на „бели петна” на територията на страната, които няма да могат да се възползват от средствата на европейските структурни и инвестиционни фондове, подчерта Терзиева. Тя уточни, че за градовете от първо до трето ниво по ОПРР се допуска финансиране в размер до 20 процента от определените бюджети на всеки град за реализиране на проекти за общинска образователна и социална инфраструктура и зоните с потенциал за икономическо развитие извън зоните за въздействие на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие, но в рамките на общинската територия. Цели се осъществяване на ефективни функционални връзки на териториите, в рамките на зоните за въздействие за градовете от първо до трето ниво със съседните територии, допълни министърът. Според Десислава Терзиева по този начин инвестициите по ОПРР ще бъдат осъществявани на цялата територия на страната и ще подкрепят и допринесат за устойчивото и балансирано социално-икономическо и териториално развитие на слаборазвитите български региони и постигане на изпреварващо и догонващо развитие спрямо останалите по-силно развити европейски райони.
При неформални преговори с Европейската комисия беше изразено становище, че ОПРР трябва да фокусира и концентрира своята подкрепа, както и да насочи основния финансов ресурс, за развитие на големите и средно големите градове от първо до трето ниво, които са с по-голям потенциал за генериране на растеж и заетост, информира народните представители министър Терзиева. Тя ги увери, че при преговорите с Европейската комисия ще настоява броят на градовете да бъде запазен на 67, за което допълнително са подготвени икономически обосновки в портфолиото на всяка община.
Проектът на ОПРР пред народните представители представи директорът на Управляващия орган на ОПРР Снежина Славчева. Тя заяви, че индикативният бюджет на ОП „Региони в растеж” е 1 376 788 235 евро с включено национално съфинансиране от 15 на сто. Предвидените приоритетни оси по нея за периода 2014-2020 г. са – „Устойчиво и интегрирано градско развитие”, „Държавна образователна инфраструктура”, „Регионална здравна инфраструктура”, „Регионална социална инфраструктура”, „Регионален туризъм”, „Регионална пътна инфраструктура”, „Превенция на риска” и „Техническа помощ”.