На заседанието си на 30 октомври 2013 г. Комисията по икономическа политика и туризъм прие на първо четене с 11 гласа „за” законопроекта за икономическите и финансови взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици, внесен от народните представители Йордан Цонев и Делян Пеевски.
Над 12 млрд. лева са загубите за държавата в годините на прехода заради офшорните зони, заяви при представянето на мотивите към законопроекта Йордан Цонев. Не твърдим, че този законопроект ще направи сериозен пробив, нито твърдим, че е изчерпателен, но нашата амбиция е да поставим проблема на масата и да очакваме от народните представители, от неправителствените организации, от бизнеса да участват конструктивно за решаване на проблемите в тази материя, посочи той.
Със законопроекта се забранява дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, да осъществяват дейности в най-значимите сфери на икономиката или да придобиват дружества, осъществяващи дейност в подобни сфери, които са особено чувствителни от гледна точка на защитата на обществения интерес. Регистрирани в офшорни зони дружества няма да имат право да участват в процедури по възлагане на обществени поръчки, в приватизация на държавно или общинско имущество, както и да получават лицензии като кредитна институция, застрахователно или пенсионно дружество, здравноосигурителен фонд и други.
В законопроекта са разписани и изключения на тези забрани, а именно, че ограниченията няма да се прилагат, ако акции на дружествата се търгуват на регулиран пазар в България или друга държава-членка на ЕС, ако дружествата са част от икономическа група, чиято централа е регистрирана като данъчно лице в страна, с която България има споразумение за обмен на информация, или пък чието дружество-майка или дъщерно дружество е българско местно лице и физическите му собственици са известни.
В мотивите на законопроекта е записано, че той ще позволи данъчно облагане на дружествата, регистрирани в офшорни зони, съответно с 10-процентен корпоративен данък върху отказания разход на местното лице и петпроцентен данък върху дивидента на чуждестранното лице от юрисдикцията с преференциален данъчен режим. За недекларирано скрито разпределение на печалбата ще се налага санкция 20 процента.