Единодушно, със 17 гласа „за”, Комисията по културата и медиите в 42-рото Народно събрание прие на второ четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права. Необходимостта от промените в ЗАПСП е продиктувана от приемането на Директива 2011/77/ЕС на Европейския парламент.
Народните представители удължиха срока на закрила на правата на артистите-изпълнители и на продуцентите на звукозаписи от 50 на 70 години, но само при някои записи на изпълнението, заедно със съответните съпътстващи мерки, гарантиращи на изпълнителите ефективността от удължаването на срока на закрила. В случаите, при които на изпълнението е бил направен законно публикуван или законно съобщен на публиката звукозапис в рамките на петдесетгодишния срок на закрила, времетраенето на правото продължава седемдесет години от това събитие, а ако са настъпили и двете – от това, което е настъпило по-рано. Приетите мерки целят преди всичко повишаване нивото на закрила на артистите-изпълнители, но те имат за цел да отчитат приноса им на творци в опит да се създаде защитено интелектуално съдържание.
Според промените е създадена възможност при наличието на договор, с който артист-изпълнител е отстъпил на продуцент правото да използва звукозапис с негово изпълнение, възнаграждението да не се заплаща под формата на периодични плащания. По този начин артистът-изпълнител има право да получава допълнително годишно възнаграждение от продуцента за всяка пълна календарна година след петдесетата година от законното публикуване на звукозаписа. Ако той не е бил публикуван, това ще се случи след петдесетата година от неговото законно съобщаване на публиката.
Приетият законопроект за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права предвижда още авторите да избират свободно на коя организация за колективно управление на права да станат членове, предоставяйки им за управление своите права. От своя страна продуцентът е длъжен при поискване веднъж годишно да предоставя на съответната организация за колективно управление на права на артистите-изпълнители и на артистите-изпълнители, които имат право на допълнително възнаграждение, информацията, необходима за изплащането на това възнаграждение. Общата сума на допълнителното годишно възнаграждение за една година, която продуцентът дължи на артиста-изпълнител, трябва да съответства на 20% от приходите, получени от продуцента през годината, предхождаща годината, за която се плаща това възнаграждение.
Според чл. 77а от така приетия законопроект се полага допълнително възнаграждение на артисти-изпълнители, чиито изпълнения са били записани под формата на звукозапис, и се прилага в срока между петдесетата и седемдесетата година на времетраенето на техните права. Отнася се за артисти-изпълнители, които по договор са отстъпили правото за използване на записаните си изпълнения срещу еднократни възнаграждения, изплащани на изпълнители, които акомпанират и чиито имена обикновено не фигурират в анонсите. Народният представител от ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев отбеляза, че думата „възнаграждение” не трябва да буди притеснение, тъй като всеки човек заслужава полагащо се възнаграждание за положения от него труд.