Временната комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс на заседанието си на 7 февруари се обедини около идеята изборната бюлетина да е интегрална, в нея да са изписани имената на партиите, но не и на кандидатите. Това бе предложение на Обществения съвет към комисията. Проблемът дойде от невъзможността на печатницата на БНБ да отпечата бюлетина, която да съдържа освен имената на партиите и тези на кандидатите. Председателят на комисията Мая Манолова представи примерна бюлетина, отпечатана след експеримент в печатницата на БНТ, която бе дълга приблизително метър. Имената на партиите и на кандидатите на нея са изписани много ситно, а при избори за общински съветници и това ще е невъзможно, обясни Манолова.
Ако предложението на Обществения съвет се приеме, бюлетината ще бъде много по-малка, без да отпада възможността за преференция. В ляво ще са изписани имената на партиите, а в дясно – номерата на кандидатите в листата. Избирателят ще посочва за коя партия гласува и ако иска да даде преференция на определен кандидат от тази партия – ще загради номера, под който е регистриран в листата. Имената на кандидатите и подредбата им в листите ще са изложени в тъмната стаичка.
Окончателното решение обаче беше оставено за понеделник. Преди това Мая Манолова предложи гласуване с две отделни бюлетини – една интегрална, с имената на партиите, и отделни бюлетини за преференциалния вот. Избирателят гласува с двете и ги поставя в общ плик.
Според Цецка Цачева по този начин максимално ще затруднят избирателите, а и тайната на вота няма да е гарантирана.
Мустафа Карадайъ от ДПС също се обяви за максимално улеснение на избирателите.
Комисията отложи и текста, с който се определя валидността на преференциите за отделните кандидати. Преди това обаче мнозинството се въздържа за предложението на ГЕРБ тя да е 5-процентна. В текста, предложен от Коалиция за България, валидността е 7 процента.
Комисията оттегли и приети вече текстове по предложение на ГЕРБ, които лишаваха Реформаторския блок от участие в изборните комисии.
„Оказа се, че с динамичната ни работа сме лишили Реформаторския блок от участие в СИК. Това не е била идеята ни, за да бъдат честни изборите е необходимо да има представителство на всички политически партии, които могат да претендират за участие в изборните комисии. Това е гаранция за честни избори”, мотивира решението си Манолова.
На идеята се противопостави Павел Шопов от „Атака”. „Защо да пререшаваме този въпрос, така може да се разсърдят някои наследници и на партиите след 9 септември, не съм съгласен с това, за да угодим на всички”, обясни Шопов.
Според Мустафа Карадайъ преразглеждането не е заради Реформаторския блок, а заради принципите.
От името на ГЕРБ Цецка Цачева оттегли текстовете. „И през ум не ни е минало да ограничим участието на Синята коалиция и НДСВ да имат членове в комисиите”, обясни тя.
Според приетите текстове членове на ЦИК и останалите изборни комисии имат всички парламентарно представени партии плюс тези, които имат евродепутати, избрани с тяхната листа. С допълнителния текст на ГЕРБ се уточняваше, че това е валидно само ако партиите и коалициите се явяват във вида, в който са участвали в последните парламентарни или европейски избори. Окончателният текст ще бъде гласуван следващата седмица.
За преразглеждане отива и друг приет вече текст – медиите, които в предизборната кампания с публикации накърняват "добрите нрави, честта и доброто име" на кандидатите да бъдат глобявани от 5 до 20 хил. лв. Според Манолова текстът трябва да се прецизира заради обществената реакция.
"Разбирам желанието да угаждаме на медиите, но политикът трябва да вижда по-далеч от носа си. Това е записано в конституцията и журналистите трябва да я спазват, няма от какво да се плашим", възрази Татяна Буруджиева от Коалиция за България.