Народните представители от Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове започнаха изслушванията относно управлението на европейските средства в страната. На заседанието на комисията на 5 март 2014 г. те изслушаха информация от Изпълнителна агенция „Одит на средствата от ЕС”, Агенцията по обществени поръчки, дирекция „Национален фонд” в Министерство на финансите и обобщен доклад за резултатите от одитни доклади за управление на европейските средства по програмата за одитната дейност на Сметната палата.
Изпълнителният директор Добринка Михайлова представи пред народните представители информация за извършените одитни ангажименти на Изпълнителна агенция „Одит на средствата от ЕС” за периода 1 януари 2013 – 28 февруари 2014 г. В изпълнение на одитните стратегии по оперативните програми и годишния одитен план, извършените дейности от агенцията са системни одити, както одити на операциите по всички седем оперативни програми, годишни контролни доклади и годишни становища а също и одитна дейност по други програми и проекти, финансирани от Европейския съюз и международни донори. Михайлова представи планираните одитни ангажименти на агенцията за 2014 г. и запозна Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове с настъпилите промени в методиката за извършване на одитната дейност.
Председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров запозна депутатите с изготвения обобщен доклад, целта на който е да ги запознае с основните заключения от извършените одити през периода август 2012 до края на 2013 г. Одитите са свързани с управлението на средствата от Европейския съюз като са изведени положителните практики и установените слабости и проблеми от седем одитни доклада.
Изпълнителният директор Миглена Павлова информира Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове за предварителния контрол на Агенцията по обществени поръчки. Целта на контрола е да се ускори усвояването на евросредства чрез повишаване законосъобразността на възлаганите договори за обществени поръчки, каза тя и запозна депутатите от комисията с основните характеристики на действащия модел на контрол, както и с резултатите от прилагането му. Миглена Павлова уточни, че при 46 процедури, подлежали на предварителен контрол през 2009 г., броят им през 2012 г. е 1076, а през 2013 г. е 1655. Тя разясни, че най-голям брой проверки са извършени на процедури, възлагани във връзка с проекти по Оперативна програма „Околна среда“ – 936, а разпределени по обект на обществената поръчка, най-голям дял имат услугите. Добрите резултати от контрола са оценени и от ЕК, която препоръчва резширяването на обхвата му върху процедурите, финансирани от националния бюджет, завърши Павлова.
През настоящия програмен период 2007-2013 г. в изпълнение на функциите на Сертифициращ орган на оперативните програми, усилията на дирекция “Национален фонд” са насочени основно към превенция от пропуски/грешки в изградените системи за управление и контрол, каза Василка Костадинова. Тя запозна депутатите от комисията с някои от основните резултати от методическата работа на Сертифициращият орган /СО/ във връзка с програмния период 2007-2013 г.