Народните представители от Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове изслушаха информация относно текущото състояние и напредък на Оперативна програма „Транспорт” през настоящия програмен период, както и подготовката за периода 2014 – 2020 г.
Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов отчете, че към 5 март 2014 г. са сключени 114 договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на 3 921 мил. лв. или 100 % от общия бюджет на ОП „Транспорт”. На бенефициентите са изплатени 2 235 млн. лв., а получените междинни плащания от Европейската комисия са 1 613 277 785 лв. Към края на м. февруари се изпълняват 20 инвестиционна проекта, като 6 от тях вече са завършени, каза Данаил Папазов. Реализират се 11 големи проекта (над 50 млн. евро), като ЕК е одобрила 9 от тях и 3 вече са завършени. Очаква се нейното одобрение на проекта „Изграждане на АМ Калотина – София - Лот 1: „Западна дъга на Софийски околовръстен път”.
Министърът отговори на въпроси на народните представители, свързани с постигнатия финансов и физически напредък по петте приоритетни оси на ОП „Транспорт” 2007 – 2013 г. Всички проекти са в процес на изпълнение и не считаме, че ще има риск от загуба на средства, каза той. Има четири високо-рискови проекта – по два в пътния и железопътния сектор. Управляващият орган по програмата осъществява засилен мониторинг по тези проекти, отбеляза Папазов.
Христо Алексиев, заместник-директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура”, представи информация за процеса на изпълнение на железопътните инфраструктурни проекти, финансирани с евросредства по ОП „Транспорт” 2007 – 2013 г., по приоритетни оси 1,3 и 5. Той представи накратко идентифицираните проблеми при управление на проектите и при усвояването на средства от Европейския съюз, както и предприетите мерки и корективни действия за тяхното решаване.
Цвета Тимева, директор на дирекция „Изпълнение на проекти по ОПТ и Кохезионни фондове” от Агенция „Пътна инфраструктура“, информира Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове за статуса за изпълнение на дейностите от агенцията. Тя отговори на въпроси, свързани с проект „Път Е-79, Видин – Монтана”. Индикативната стойност на проекта е на стойност 500 млн. лв. и е с дължина 126 км., като проектът включва модернизация на съществуващия път и изнасяне на движението извън населените места.