Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред изслуша главния секретар на Министерството на вътрешните работи Светлозар Лазаров и изпълняващия длъжността министър – заместник-министър Васил Маринов по повод трагичния инцидент в град Лясковец, при който загина служителят на Специализирания отряд за борба с тероризма. По отношение на полицейската операция, при която загина инспекторът от СОБТ Емил Шарков, а други трима негови колеги бяха ранени, главният секретар на МВР заяви, че тя е провалена. Той уточни, че на 7 март служители на Областната дирекция на МВР – Велико Търново са предоставили видеоматериал и скици на жилището на Петко Петков на служителите на Специализирания отряд за борба с тероризма. Светлозар Лазаров информира народните представители, че по необясними към настоящия момент причини на 13 март – в деня преди провеждане на операцията, двама цивилни служители на Областната дирекция на МВР – Велико Търново са направили повторно заснемане на къщата на Петко Петков, без да им е разпоредено и да е съгласувано с ръководните органи на Главна дирекция „Национална полиция”, СОБТ и ОД на МВР – Велико Търново. Лицето Петко Петков ги забелязва, скрива се в къщата си, барикадира се и на практика е очаквал полицията в реална засада, посочи Светлозар Лазаров. По думите му цивилните оперативни служители предоставят камера и дават указание на дежурния пред жилищния блок патрулен екип да заснеме къщата на Петко Петков. Главният секретар на МВР допълни, че униформен полицай влиза в сградата и снима вратата на апартамента на Петков. Това са своеволни и самосиндикални действия, отбеляза Светлозар Лазаров.
Заместник-министърът на вътрешните работи Васил Маринов посочи, че през 2002 г. Петко Петков преминава успешно курс за ловци, а на 6 февруари 2006 г. подава искане за разрешение за закупуване на оръжие. На 11 май 2006 г. той купува ловен автомат. На 29 юни 2006 г. му е издадено разрешение за съхранение и носене на ловно оръжие до 2009 г. Преди изтичане на срока Петков закупува ловна пушка от магазин в София и отправя искане за удължаване на срока на разрешението, заяви Васил Маринов. Заместник-министърът на МВР добави, че е издадено такова разрешение на 17 юни 2009 г., с което е подновен срокът за носене и съхранение до 2012 г. На 25 май 2010 г. е постъпило искане от Петко Петков за закупуване на ново ловно оръжие. Според представената хронология разрешение за закупуването му е издадено през юни 2010 г. Петко Петков не напуска дома си от пролетта на 2011 г.
Васил Маринов допълни, че от началото на 2013 г. постъпват данни, че Петков е забелязан да излиза на терасата си с оръжие, а през октомври в РПУ – Горна Оряховица е образувано досъдебно производство срещу Петко Петков за това, че от юни 2012 г. до настоящия момент държи огнестрелни оръжия без разрешение.
По време на изслушването стана ясно още, че според психологическия си профил Петко Петков е емоционално нестабилен с невъзможност да преработва негативни преживявания и проявява ясни признаци на социална деадаптация с враждебни нагласи към нормите на обществото. Той избягва общуване с лица, които не са от неговото обкръжение, проявява признаци на раздразнителност, неподчинение, изблици на гняв. Според експертизата съществува реална заплаха при кризисни ситуации Петков да използва майка си за заложник. Има всички основания да се предполага, че Петков може да използва своето оръжие, заяви заместник-министърът на вътрешните работи.
Народните представители от Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред получиха информация, че в началото на 2014 г. Петко Петков започва системно да подава жалби до полицията в град Горна Оряховица и до директора на намиращото се в непосредствена близост до дома му СОУ „Максим Райкович”, съобщавайки за постоянен тормоз от страна на учениците, които го обиждат и замерят с камъни прозорците на жилището му. Петко Петков отправя заплаха, че с пушката си ще вземе мерки.
Главният секретар на Министерството на вътрешните работи Светлозар Лазаров уточни, че Петко Петков е бил изключително раздразнителен към две неща – поведението на децата и от присъствието на униформени полицейски служители. Той подчерта, че действията на МВР не са самоцелни, а са плод на образувано досъдебно производство за незаконно притежаване на оръжие по чл. 339 от Наказателния кодекс. Полицейската операция е извършена след съдебно разшерение, издадено на 13 март 2014 г. от Районен съд Горна Оряховица, за обиск, претърсване и изземване на оръжията на лицето Петко Петков, отбеляза Светлозар Лазаров. В рамките на изслушването стана ясно, че са били посочени времето и мястото на операцията, кои служители ще участват в нея, какви ще бъдат екипировката, транспортните средства и тактическите способи. За целта е изготвен организационен план, както и заповед за участие в операцията на съответните структури на МВР, подписана от главния секретар. Участвали са над 30 служители от Специализирания отряд за борба с тероризма, но на предварителните инструктажи не е упоменато, че Петко Петков вече е видял служителите от криминалния сектор на Областната дирекция на МВР във Велико Търново, допълни Светлозар Лазаров.
Народният представител от ПГ на ПП ГЕРБ Веселин Вучков постави въпроса за това дали е планирана и проведена евакуация на живущите в жилищната кооперация и на децата в близкото училище. Главният секретар на МВР обясни, че е търсен елемент на изненада и в момента, в който е възникнала критичната ситуация, е проведена и осъществена координация в района, за да няма пострадали граждани. По думите му Петко Петков не е могъл да бъде изведен веднага от жилището си.
Народният представител от ПГ на Коалиция за България Димитър Дъбов отбеляза, че са недопустими непрофесионализмът и бездействието на отговорните органи в ОД на МВР – Велико Търново, при положение че един български гражданин притежава незаконно оръжие. Неприемлива е липсата на отговорност да не се вземат никакви мерки според законодателството, посочи той.
Бившият министър на вътрешните работи Цветан Цветанов заяви, че депутатите от ПГ на ПП ГЕРБ ще внесат искане за създаване на анкетна комисия за изясняване на всички обстоятелства по случая.
Председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в 42-рото Народно събрание Атанас Мерджанов посочи, че в рамките на проведеното изслушване бяха изнесени данни, които вълнуват обществото, но те водят към нови и нови въпроси, включително и по отношение на задълженията на народните представители като законотворци. Той предложи още депутатите от ресорната комисия да бъдат уведомени своевременно, след като приключат окончателните проверки по случая. Атанас Мерджанов уточни, че само досъдебното производство и съдът ще докажат кой носи вината за трагичния инцидент в град Лясковец. Като хора, които участваме в политическия процес, трябва да си даваме сметка за отговорността за отправени критики, заяви председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
Главният секретар на Министерството на вътрешните работи призова за повече уважение към хората, участвали в полицейската операция. За мен те са герои, завърши Светлозар Лазаров.