Комисията по енергетика реши на следващо свое заседание да изслуша Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ за създалата се критична ситуация между Националната електрическа компания /НЕК/ и електроразпределителните предприятия. На заседанието си на 26 март 2014 г. народните представители от комисията изслушаха информация за състоянието на електроснабдителните дружества – "ЧЕЗ България" ,"ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД, ЕНЕРГО-ПРО Варна ЕOOД.
След повече от два часа дебати в комисията депуатите решиха да изискат от НЕК и електроразпределителните предприятия да им предоставят цялата кореспонденция между тях и ДКЕВР от 2012 г. до сега. Те поискаха електроразпределителните предприятия да ги информират подробно за всички инвестиции, които са направили от приватизирането на дружествата през 2009 г.
Изход от създалата се ситуация може да се намери само, ако трите страни – ДКЕВР, НЕК и електроразпределителните предприятия седнат на една маса, посочи председателят на Комисията по енергетика Рамадан Аталай.
Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, който беше поканен да присъства на изслушването, заяви, че трябва да се изготви нова методика, в която да се намери начин за компенсиране на разходите за изкупуване на зелена енергия. По думите му е важно защо е възникнал този проблем и защо не се е знаело за огромното присъединяване на мощности от възобновяеми енергийни източници. Длъжен съм, като принципал на НЕК, да търся парите, които електроразпределителните предприятия дължат на дружеството, подчерта той и добави, че компанията е сезирала прокуратурата, защото в нейните сметки липсват средства. Не можем да кажем дали електроразпределителните предприятия са имали право да прихващат средства, но е видно, че те липсват в НЕК и трябва да бъдат платени, допълни министър Драгомир Стойнев.
Прихващането на суми при взаимни задължения между две компании е легитимна търговска практика, която не се забранява от нито един закон, заяви Калина Трифонова, член на УС на ЕВН. Според нея заздравяването на финансовата стабилност на НЕК не би трябвало да бъде постигнато за сметка на крайните снабдители и на сигурността на регионалното снабдяване с електроенергия.
Стефан Абаджиев от Енерго-Про също заяви, че прихващанията на суми, които НЕК дължи за зелена енергия, са закономерно действие. Към края на 2013 г. дружеството работеше на оперативна загуба от 15 млн. лв. и стоеше под въпрос неговата финансова стабилност, както и изпълнението на лицензионните му задължения, посочи той. Прихващането бе възприето не само като логично действие, но и като въпрос на оцеляване, добави Стефан Абаджиев.
Кремена Стоянова, мениджър в ЧЕЗ, заяви, че дружеството многократно е информирало НЕК и ДКЕВР за дължимите суми за зелена енергия. Дружеството е искало да финансира тези разходи чрез кредит, но той не е бил разрешен от регулатора, добави тя.
Пред депутатите от Комисията по енергетика отчет за изпълнението на Програмата по извеждане от експлоатация на първите четири блока на АЕЦ „Козлодуй“ и информация за дейностите по преработка и съхранение на РАО в страната представи изпълнителният директор на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” Дилян Петров.
През 2014 г. Специализирано поделение „Извеждане от експлоатация – Козлодуй” е демонтирало 494, 106 тона оборудване от изведения от експлоатация 1 блок на АЕЦ „Козлодуй”, отбеляза Дилян Петров. Количествата демонтирано оборудване от 2 и 3 блок на централата за тази година са съответно 194, 845 и 74,180 тона. За периода 2009 – 2014 г. общото количество демонтирано оборудване от първите три блока на атомната централа е в размер на 4 887,234 тона, добави той.
Комисията по енергетика реши в срок до 15 април 2014 г. Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” да представи информация за споразуменията с ЕС във връзка с извеждането от експлоатация на оборудването и за разходването на средствата, отпускани по тях.