Комисията по правни въпроси изслуша на заседанието си на 4 юни 2014 г. кандидатите за главен инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет – Вера Чочкова и Теодора Точкова. Изслушването беше излъчвано в реално време в интернет-страницата на Народното събрание.
Кандидатурата на Вера Чочкова беше представена от депутата от Коалиция за България Мариана Тотева, която посочи, че кандидатът за главен съдебен инспектор е магистър по „Право” от Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Вера Чочкова е работила като съдия в Софийския районен съд от края на 1998 г., а от 2004 г. е съдия в Софийски градски съд. В работата си тя е решавала наказателни дела със значителна фактическа и правна сложност, както и такива, свързани с международно сътрудничество по наказателни дела, подчерта Мариана Тотева. От края на 2012 г. с решение на ВСС съдя Чочкова е повишена в ранг – съдия във ВКС и ВАС, а от април 2013 г. е редовен член на изпитната комисия по „Наказателно право и процес” на младши съдии в Националния институт по правосъдието.
При представянето си Вера Чочкова посочи, че повече от 16 години е работила като съдия по наказателни дела и подчерта, че през тези години е имала възможност да наблюдава работата както на съдиите в най-натоварените – градски и окръжен съд в страната, така и на прокуратурата и на следствените органи. Нямам административен опит, но не приемам това като недостатък, заяви Вера Чочкова и добави, че евентуалното й избиране на поста главен съдебен инспектор би бил окуражителен знак за професионалната общност, защото ще покаже, че редови съдия би могъл да заеме позиция като тази. Не съм обременена с ръководни позиции, които биха ме превърнали в бюрократ, защото всички административни ръководители малко или много се откъсват от същинската съдийска работа и това ми дава възможност да съм в течение с най-наболелите въпроси, посочи тя.
Инспекторатът към ВСС се нуждае от качествена промяна на своята концептуална дейност, защото работата му е на незадоволително ниво, заяви пред народните представители от Комисията по правни въпроси Вера Чочкова. Смятам, че проблемите, изтъкнати от европейските експерти, свързани със системата за сигурност за случайното разпределение, натовареността и статистиката, биха могли да бъдат успешно решени с преодоляване на формалността при проверките и уеднаквяване на практиката на инспекторите, посочи тя. По думите й това би могло да бъде направено с въвеждането на единен формуляр за провеждане на проверките и методика, в която да е подробно разписано по какъв начин трябва да се оценяват различните показатели и критерии.
Кандидатурата за главен съдебен инспектор на Теодора Точкова беше представена от народния представител от Коалиция за България Смиляна Нитова, която я представи като магистър по „Право” от Софийския университет „Св. Климент Охридски” с 20-годишен стаж като съдия, придобит в районен, окръжен и административен съд Хасково. Тя е втори мандат председател на административния съд на Хасково и има управленски и административен опит, посочи Смиляна Нитова.
Теодора Точкова подчерта, че целият й професионален път е преминал в органите на съдебната власт и че като съдия и административен ръководител винаги се е стремяла да допринася за авторитета на съдебната власт. Смятам, че имам силите, знанията и опита, за да отговоря на високите изисквания и очаквания към главния съдебен инспектор, посочи тя.
Инспекторатът към ВСС е ключов орган в съдебната система, неговата основна дейност е да проверява работата на магистратите, но без да засяга тяхната независимост, отбеляза Теодора Точкова и добави, че работата му е под непрекъснатия мониторинг на Европейската комисия. Според нея Инспекторатът трябва да продължи да бъде коректив на работата на съдебната система, но освен явната контролна дейност по проверка, той трябва най-вече да анализира събраните при проверките данни и да предлага решения за преодоляване на слабостите.
Инспекторатът трябва да продължи активно да сигнализира компетентните органи за отправяне на искания за приемане на тълкувателни решения и постановления в случаите, когато се установи противоречива съдебна практика, подчерта Теодора Точкова. Според нея Инспекторатът трябва изключително прецизно да работи с правомощията си по предлагане на дисциплинарни наказания на магистрати и на административни ръководители, както и да продължи да има решаваща роля в атестирането на магистратите и в кариерното им израстване. Инспекторатът трябва да способства за преодоляването на корупционните практики в органите на съдебната власт чрез създаването и разработването на цялостна система от ясни критерии и правила, по които да се оценява дейността на органите на съдебната власт, посочи Теодора Точкова. По думите й е необходимо да се повиши отчетността, публичността и прозрачността в неговата работа. Тези цели могат да бъдат постигнати чрез актуализиране на правната рамка, организационно-управленската структура, планирането, изпълнението на инспекционната дейност, анализ на човешките ресурси и на информационната осигуреност на Инспектората към ВСС, допълни тя.
Председателят на Комисията по правни въпроси Четин Казак благодари на кандидатите и им пожела успех. Той уточни, че според правилата за избиране на главен съдебен инспектор изборът в Народното събрание може да бъде проведен не по-рано 14 дни след изслушването, т.е. не по-рано от 19 юни.