Народното събрание беше домакин на кръгла маса „Бъдещето на европейската дипломация”. Дискусията, организирана от Глобалния дипломатически форум, беше открита с изказване на вицепрезидента на Република България г-жа Маргарита Попова.
Научният директор на Институт „Диалог Европа” и модератор на форума доц. д-р Костадин Грозев отбеляза, че целта на кръглата маса е опит за представяне на предизвикателствата пред общата външна политика и политиката за сигурност на ЕС. Това са предизвикателства както на вътрешното развитие на ЕС, така и на сложната международна обстановка, посочи той. Доц. Грозев подчерта, че от митнически съюз и обединение на вътрешния пазар на група държави от Западна Европа, в наши дни ЕС се е превърнал в крупен фактор в международните отношения не само от гледна точка на националните интереси и позиции на 28-те държави, но е демонстрация и на единодействието на тези държави и на възможностите те да изработят и да провеждат обща външна политика. По думите му, целта на кръглата маса е да представи бъдещето на европейската дипломация през призмата на предизвикателствата на 2014 г., свързани с развитието на ЕС, с международната обстановка, с трансатлантическото партьорство и др.
В изказването си пред участниците вицепрезидентът Маргарита Попова благодари на организаторите за положените усилия за провеждането на кръгла маса по тези извънредно важни теми с участието на представители на дипломатическия корпус, на академичните среди, НПО и експерти. Тези теми са не само предизвикателство към днешния ден, но те събудиха нашето чувство, възстановиха нашите познания и провокират нашия опит твърде далеч назад във времето, подчерта вицепрезидентът.
Вицепрезидентът отбеляза, че настоящият век е епоха на радикални промени и на мащабни процеси, които са в състояние да променят съществуващите представи за цивилизационно развитие. Тя отбеляза необходимостта от ново, адекватно на времето, политическо лидерство във формирането и реализирането на съвременната външна политика.
Главният секретар на Народното събрание на Република България Петя Гладилова отправи приветствие към форума и посочи, че идеята за неговото провеждане представлява начален опит да бъде потърсен и намерен ефикасен и балансиран отговор на редица новопоявили се предизвикателства и външнополитически задачи. Тя благодари на вицепрезидента Маргарита Попова за участието в кръглата маса и подчерта, че нейното присъствие демонстрира последователността в подхода и реализирането от страна на държавата на българските външнополитически цели и приоритети.
Живеем в сложно и противоречиво време, наситено със събития от световен и регионален характер, които поставят на изпитание съществуващите механизми и установените и възприети от международната общност способи за постигане на взаимноизгодни цели във външнополитически план, посочи Петя Гладилова. Те предпоставят дипломатически инициативи, които винаги и основно са имали задача да съхранят мира на планетата, да съдействат за повишаване на благосъстоянието на хората, но все по-императивно следва да съдействат и за укрепване на международната сигурност, добави тя. Днес е необходим резултатен и положителен отпор на тези предизвикателства, изискващи навременна и ефективна, международна съпричастност към спонтанно или систематично възникващите проблеми. Очевидно е, че такъв отпор може да бъде даден само колективно и с необходимата обща и индивидуална отговорност за нашето и на поколенията бъдеще, добави тя. Главният секретар на Народното събрание изрази своята увереност, че състоянието, конструкцията и задачите на Европейската дипломатическа служба ще продължат да бъдат детайлно обсъждани, ще бъдат адаптирани към широкия спектър на промените и към усилващите се тенденции в световната обстановка.
На форума посланикът на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан говори за „Европейска или национална дипломация на държавите-членки на ЕС”.
По темата „Каква би трябвало да е реакцията на европейската дипломация при едно по-опасно и непредсказуемо съседство?” изказване направи посланикът на Великобритания Джонатън Алън.
Посланикът на Република Турция Сюлейман Гьокче представи пред участниците в кръглата маса основните параметри на външнополитическото взаимодействие между неговата страна и ЕС. Беше направен коментар на редица актуални събития от развитието на международната обстановка през последните месеци.
Професор Боян Кулов, научен секретар на Нациналния институт по геофизика, геология и география на БАН изнесе доклад по въпросите на Европейската външна политика в Черноморския регион.