Проектът на Национална програма за превенция и контрол на вирусните хепатити в България беше обсъден на кръгла маса в Народното събрание. По инициатива на Комисията по здравеопазването, Българската асоциация за изучаване на черния дроб и Национално сдружение за борба с хепатита „Хепасист” на 5 март 2015 г. в парламента се състоя кръгла маса на тема „Хепатитът: скрита епидемия или решим проблем?“.
Председателят на парламентарната Комисия по здравеопазването д-р Даниела Дариткова отбеляза, че днешният форум е сред малкото примери за последователност и приемственост в работата на Комисията по здравеопазване в различните състави на Народното събрание. Тя подчерта, че при започването на работата по създаването на национален хепатитен план през 2012 г. България е била посочена като добър пример, защото е сред първите страни-членки на ЕС и първата в Източна Европа, която предприема мерки за въвеждане на национална хепатитна програма. По думите на председателя на Комисията по здравеопазването готовият проект на Национален план за профилактика, скрининг, ранна диагностика и лечение на вирусните хепатити в България съдържа основната рамка на действията, които трябва да бъдат предприети, за да бъдат гарантирани превенцията, скрининга, диагностиката и лечението на българските граждани, съгласно всички европейски и световни стандарти и препоръки.
Даниела Дариткова посочи, че необходимостта от създаването на национална програма е продиктувана от факта, че България е сред страните със сравнително високо разпространение на хепатит А, В, С.
Заместник-министърът на здравеопазването Адам Персенски декларира пред участниците във форума решимостта на ръководството на Министерството на здравеопазването за въвеждане на Национална програма за профилактика и скрининг на вирусните хепатити. В България всяка година се извършват между 25 и 30 хиляди безплатни скринингови изследвания за вирусен хепатит, значителен успех има в борбата с вирусния хепатит В заради въведената ваксина.
България е единствената европейска държава, в която липсва епидемиологично проучване за разпространението на хепатит, посочи проф. Крум Кацаров, гастроентеролог във Военномедицинска академия. В някои затворени групи население в страната ни честотата на хепатит В достига над 50 процента, заяви той. В света 3-4 милиона души се заразяват всяка година с хепатитна инфекция. При до 85 на сто от заразените с хепатит С болестта става хронична, докато при хепатит В достига 5-10 на сто, посочи проф. Кацаров.
На кръглата маса беше представен и проектът за Национален регистър на пациентите, лекуващи се от вирусни хепатити в страната, който ще даде възможност за по-добро и навременно проследяване на лечението на пациентите.
Сред специалните гости на форума бяха Кристиан Бушой, представител на Република Румъния в Европейския парламент и председател на групата „Приятели на черния дроб“ в ЕП и Андрей Ковачев, член на ЕП и съпредседател на „Група на евродепутатите, които ще работят по проблемите на достъпа на европейските пациенти до качествени медицински грижи“. Двамата представиха европейските политики в борбата с коварното заболяване и осигуряването на достъп до качествени медицински грижи на европейските граждани.
В кръглата маса участваха представители на Министерството на здравеопазването, на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, на Националната здравноосигурителна каса, на Изпълнителната агенция по лекарствата, на Националния център по заразни и паразитни болести, на Националния център за обществено здраве и анализи, специалисти гастроентеролози и инфекционисти, представители на пациентски и съсловни организации, на фармацевтичната индустрия и медиите.