В Народното събрание беше обсъден докладът на Европейския съвет за външна политика „Ново начало на Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство”. В дискусията, организирана на 13 май 2015 г. от Комисията по външна политика на Народното събрание и Европейския съвет за външна политика, участваха и народни представители от Комисията по икономическа политика и туризъм, представители на изпълнителната власт, на неправителствени организации и експерти.
Председателят на Комисията по външна политика Джема Грозданова отбеляза при откриването на форума, че това е първият публичен дебат по Трансатлантическото споразумение между ЕС и САЩ за свободна търговия и инвестиции. Според нас България има нужда от възстановянането на икономиката и постигането на устойчив икономически растеж, посочи тя и допълни, че въпросът е дали подписването на едно такова споразумение ще доведе до постигането на тези цели. Джема Грозданова подчерта, че това са въпроси, които се поставят не само в България, но и във всички държави-членки на ЕС. След подписването на Лисабонския договор, който даде възможност за защита на инвестициите, ЕС има опит в работата по такива споразумения, допълни председателят на Комисията по външна политика.
Министърът на икономиката Божидар Лукарски отбеляза, че Споразумението за Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство би трябвало да е най-всеобхватното споразумение за свободна търговия до момента. То си поставя за задача да либерализира прогресивно и реципрочно търговията със стоки и услуги между ЕС и САЩ, да премахне съществуващите нетарифни препятствия пред търговията и ненужните регулаторни пречки и да доразвие правилата, свързани с търговията и инвестициите, посочи той.
България очаква нейният бизнес и гражданите й да извлекат множество изгоди от сключването на споразумението, подчерта министърът на икономиката. България е със съвкупен дял на износа и вноса от 117 процента от БВП, българската икономика е силно зависима от външната търговия, а износът на стоки и услуги съставлява 70 процента от БВП на страната, отбеляза той.
Д-р Андрей Ковачев, член на Европейския парламент от Република България, посочи, че от 7 януари на своята страница ЕК е публикувала всички текстове по търговските преговори и съществуващите консолидирани текстове. Според него успешното договаряне на Споразумението за Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство може да даде важен импулс и за подновяване на буксуващите преговори в Световната търговска организация. То е шанс за ЕС и САЩ да наложат своите по-високи регулаторни стандарти в други части на света, защото това би създало един голям свободен пазар от почти 800 милиона потребители с висока покупателна способност, заяви Андрей Ковачев. По думите му споразумението не би било заплаха за европейските стандарти, а по-скоро е единственият начин в дългосрочен план да успеем да ги запазим.
Всичко, което има от експертите на Министерството на икономиката и политическото ръководство на ведомството, може с пълна отговорност да потвърди, че България печели при добро развитие на Споразумението за Трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство, каза вицепремиерът Меглена Кунева по време на дискусията. Тя декларира, че поддържа споразумението и е готова да работи така, че от България да излязат най-умните, най-добрите и най-навременните предложения, за да може да се създаде търговско споразумение в полза на страната ни и в полза на ЕС. Меглена Кунева отбеляза още, че при такива два големи партньори като ЕС и САЩ това може да се превърне в модел на споразумение и да бъде от полза и за света.
На форума старши анализаторът на Европейския съвет за външна политика Йозеф Янинг представи доклада на организацията на тема „Ново начало на Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство”.