Проектът на „Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България” беше обсъден на кръгла маса в Народното събрание. Форумът беше организиран на 1 април 2016 г. от парламентарната Комисия по образованието и науката и Национална мрежа за децата.
Темата на форума е важна, защото не само засяга всеки един гражданин, но и се явява мерило за степента на зрялост на всяко едно общество, отбеляза при откриването председателят на Народното събрание Цецка Цачева. Разработването на проект на „Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България” е стъпка напред, а конкретният резултат от нея би се претворил в законодателни инициативи, подчерта тя.
Председателят на парламента посочи, че в проекта коректно е направен преглед на действащата нормативна уредба, регламентираща подкрепата на семействата и децата. Това показва, че тази тема стои на вниманието на законодателната институция и на съответните министерства и това е добре, но не е добър фактът, че според повече от 90 процента от анкетираните родители тази уредба е недостатъчно концентрирана, което затруднява не само родителите, а и всички онези, които професионално следят тази тема, подчерта Цецка Цачева. Тя изрази надежда след обсъждането на проекта да произтекат законодателни инициативи, а защо не да се направи и опит за кодификация на всички политики, които в момента се реализират по отношение на децата и семействата в България.
Председателят на Комисията по образованието и науката Милена Дамянова заяви, че е важно, когато се правят реформи, те да имат цялостна визия и да бъде прилагана интегрирана политика и цялостен подход към тяхното провеждане. Чест и привилегия е за 43-ото Народно събрание да реализира тези реформи, които са насочени в подкрепа на благосъстоянието на децата, осигуряване на равнопоставено и качествено образование и шанс за по-добър живот за всички деца на България, подчерта тя.
Милена Дамянова посочи, че през миналата година Комисията по образованието и науката успя да представи в пленарна зала един изцяло нов закон за училищното и предучилищното образование. Основната цел на този закон е да възпитаме знаещи, мислещи, грамотни, креативни, критични български деца и млади хора, които имат успешна личностна и професионална реализация, подчерта тя и допълни, че реформата в тази сфера цели преодоляване на образователните различия сред децата.
Важно е освен политики, насочени към детето, да имаме и качествени политики в подкрепа на семейството и те да бъдат свързани в цялостна визия за подкрепа на децата и семействата, се отбелязва в поздравителен адрес до участниците във форума на председателя на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите Бойка Маринска. Тя изразява надежда дискусията да предизвика реални стъпки към цялостна политика в подкрепа на децата и семействата в България.
Заместник-омбудсманът Диана Ковачева посочи, че защитата на правата на детето е определен като приоритет на омбудсмана за 2016-та година. През тази година усилията на институцията ще бъдат насочени към всички възможни подходи за осигуряване на по-добър живот на детето и спазване на неговите права, заяви тя. Мнението на институциите и на неправителствения сектор, че правата на детето са централен фокус в семейната политика, се доказва и от днешния форум, добави тя.
Председателят на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева отбеляза, че разработената визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България е част от общите усилия на законодателната, изпълнителната власт и неправителствения сектор за подобряване на грижата за деца и семействата в страната. Според нея проектът би трябвало да е отправна точка за разработването на концепцията за семейна политика в България.
Председателят на Управителния съвет на Национална мрежа за децата д-р Весела Банова представи пред присъстващите на форума целите на проекта „Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България”. Програмният директор на организацията Дани Колева запозна участниците с проект на визия за семейна политика.
В кръглата маса участваха представители на законодателната, изпълнителната и местната власт, академичната общност, неправителствени организации, родители и експерти.