Инициативата за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа (16+1) е важен механизъм за стимулиране на търговско-икономическите връзки и диалога във всички области, заяви председателят на Народното събрание Цецка Цачева на среща със заместник-председателя на Китайския политически консултативен съвет Хан Цидъ и водената от него делегация.
Председателят на Народното събрание подчерта, че отношенията между България и Китай са традиционно добри и между двете страни няма нерешени въпроси. Цецка Цачева изрази задоволство от активния политически диалог и подчерта, че той дава стабилна основа за по-нататъшното укрепване на всестранното приятелско партньорство и сътрудничество между двете страни. Убедена съм, че настоящата визита ще даде нов тласък за още по-тясно сътрудничество между България и Китай, изпълнено с конкретно съдържание, което отговаря на новите реалности, допълни тя.
Заместник-председателят на Китайския политически консултативен съвет Хан Цидъ определи двустранните отношения като традиционно добри и приятелски. Всестранното приятелско партньорство и сътрудничество между България и Китай, обявено на срещата на държавните глави в Пекин през 2014 г., е стабилна основа за по-нататъшното укрепване и развитие на отношенията в различни области, подчерта той. Хан Цидъ отбеляза, че в рамките на Инициативата 16+1 през последните години се реализират редица проекти и добави, че центърът за насърчаване на сътрудничеството в земеделието между Китай и страните от Централна и Източна Европа е именно в България.
Подобряването на свързаността между Европа и Азия предоставя нови възможности за развитие на взаимноизгодно сътрудничество, отбеляза на срещата председателят на Народното събрание. Цецка Цачева подчерта, че България подкрепя инициативата „Един пояс, един път” и уточни, че общата рамка на бъдещото двустранно сътрудничество в тази насока е подписаният меморандум между България и Китай за съвместно насърчаване на Икономическия пояс на Пътя на коприната и Морския път на коприната на 21-ви век. Има потенциал за увеличаване на стокообмена между Китай и останалите европейски държави, като България ще се стреми да се увеличат китайските инвестиции в страната, добави тя.
Съществуват възможности за разширяване на сътрудничеството между Китай и България в областите на машиностроенето, високите технологии, земеделието и туризма, подчерта на срещата председателят на Народното събрание. Цецка Цачева отбеляза, че България желае да се увеличи туристическия обмен между двете страни и е готова да разработи специализирани туристически продукти за китайски туристи.
В Народното събрание заместник-председателят на Китайския политически консултативен съвет Хан Цидъ и водената от него делегация имаха срещи с депутати от Комисията по външна политика и от Групата за приятелство България – Китай.