Приоритетите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз в областта на правосъдието и сигурността бяха обсъдени в Народното събрание. На срещата присъстваха депутати и представители на съсловни магистратски и неправителствени организации. В рамките на календара със събития се планира Министерството на вътрешните работи и Министерството на правосъдието да проведат 24 тематични срещи. Предвижда се още създаването на неформален съвет в София и такъв във формат ЕС – САЩ през месец май 2018 г.
Председателят на Комисията по вътрешен ред и сигурност в Народното събрание Цветан Цветанов подчерта, че европейското председателство предоставя сериозен шанс за страната ни. По думите му в парламентарното измерение са включени шест мероприятия. Основното събитие ще се състои през март и на него ще се вземе решение за осъществяването на политически борд с представители от националните парламенти. Според Цветан Цветанов така ще се даде гаранция, че работата на Европол е в полза на гражданите. Увеличеното присъствие на Фронтекс у нас е възможност да защитим позицията си, че сме надежден партньор и че българската граница е най-надеждната в ЕС, отбеляза той.
Министърът на правосъдието Цецка Цачева акцентира върху необходимостта от създаване на европейска прокуратура, тъй като България е движеща сила за силното сътрудничество по този регламент. Предвижда се тази служба да провежда ефективни разследвания на престъпления срещу европейския бюджет и фондове. В рамките на дискусията Цецка Цачева посочи още, че на 26 и 27 март 2018 г. ще се проведе конференция, в която ще вземат участие експерти от страните-членки на ЕС, представители на прокуратурата, както и народни представители. Третият акцент ще бъде преработеният регламент „Брюксел ІІА”, който засяга изпълненията на решения на съдилища, свързани с отвличане на деца или в резултат на бракове от свободното движение на гражданите на ЕС. Целта е да се гарантират сигурността и интересът на всяко едно дете. Според министъра на правосъдието сред общите приоритети и за двете министерства са предотвратяването на радикализацията и насилствения ислямизъм, борбата с тероризма, киберпрестъпността, организираната престъпност и прането на пари.
Основните теми в Европа са по-ефективното управление на миграционните процеси, тероризмът и повишаването на сигурността на гражданите и от ключово значение е активното полицейско сътрудничество, заяви министърът на вътрешните работи Валентин Радев и добави, че българското председателство ще насърчава обмена на качествена информация и оптималното използване на европейските системи с база данни. Той изрази очакванията си да бъде постигнат консенсус по регламента „Дъблин”. Министърът на вътрешните работи отбеляза, че България ще насочи усилията си и ще работи за увеличаването на процента върнати незаконно пребиваващи в трети страни. Успехът на председателството ни ще се измерва до голяма степен от напредъка по законодателните предложения за реформа на общата европейска система за убежища, каза Валентин Радев.
Министърът за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз Лиляна Павлова информира, че календарът на събитията е утвърден и най-късно до 20 декември правителството ще приеме официалната програма. Българското европредседателство ще бъде открито на 4 януари 2018 г., като в неговите рамки ще се проведат над 230 мероприятия, от които 30 ще бъдат на високо равнище, подчерта тя. Основните послания са консенсус, конкурентноспособност и кохезия, а сред приоритетите са европейските перспективи на Западните Балкани.