Живеем в изключително динамични времена и политиците трябва да дадем вяра и надежда на гражданите на ЕС. Това заяви председателят на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове Драгомир Стойнев по време на представянето на приоритетите на Португалското председателство на Съвета на Европейския съюз. Те бяха изложени от посланика на Португалия в България Н.Пр. г-жа Ана Мария Рибейро да Силва и са подчинени на мотото „Време за действие: за справедливо, екологично и цифрово възстановяване“.
Н.Пр. г-жа Ана Мария Рибейро да Силва постави акцент върху логото на председателството, изобразяващо едновременно слънце и рул – символ на всяка една от държавите-членки на Европейския съюз, както и волята за ново начало и просперитет. По думите ѝ в момент на безпрецедентни предизвикателства, както и социално-икономически последствия заради кризата от COVID-19, се изискват решителни действия от страна на Европейския съюз като например повишаване доверието на гражданите на Общността, солидарност, кохезия и др. Португалското председателство на Съвета на ЕС си поставя цели, свързани с икономическия растеж, създаването на нови работни места, както и стимулиране на индустрията. Ще се работи усилено за това Европа да бъде лидер по отношение на климатичните промени и ефективното управление на енергийните ресурси. Не на последно място стои адаптирането на работната сила към дигиталната трансформация, както и укрепване на доверието на гражданите в европейските ценности и в една приобщаваща социална система, при която никой не е оставен на заден план, добави Н.Пр. г-жа Ана Мария Рибейро да Силва и посочи още, че стратегическата автономност на Европа, прилагането на Многогодишната финансова рамка, отношенията с Великобритания, Съединените американски щати, Африка, Латинска Америка и Индия на високо дипломатическо ниво са част от целите на Португалското председателство.
Заместник-председателят на КЕВКЕФ Ивелина Василева изрази задоволството си от факта, че морските политики намират място в Португалското председателство. Тя допълни, че при обсъждането на „Зелената сделка“ е необходимо да бъдат отчетени позициите на всички държави-членки за това преходът да бъде извършен по справедлив начин.
Председателят на КЕВКЕФ Драгомир Стойнев подчерта, че България подкрепя ангажиментите и усилията на Португалското председателство по отношение на икономическото и социалното възстановяване на Европа след пандемията от COVID-19. Според него сега е дошъл моментът за действие и предприемане на конкретни стъпки за излизане от кризата през последните месеци.
Драгомир Стойнев, в отговор на коментар от страна на посланика, изрази надеждата си за включването на Народното събрание в процеса по приемането и изготвянето на Националния план за възстановяване след пандемията от коронавирус, а именно разглеждането и гласуването му от парламента.