Проекти на решения, декларации и обръщения
Информация за решение
Име на решението |
Решение за изменение на Решение на Народното събрание за привеждане на акта за създаване на Военна академия "Георги Стойков Раковски" в съответствие със Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и Закона за висшето образование |
Сигнатура |
189 |
Дата на постъпване |
24/07/2002 |
Сесия |
Четвърта сесия |
Текст на решението |
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 215, ал. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България
РЕШИ:
1. Военната академия "Георги Стойков Раковски" е държавно висше училище със седалище София и има свое знаме, печат и празник (14 април).
2. Предметът на дейност на Военната академия "Георги Стойков Раковски" включва:
а) обучение на български и чуждестранни офицери и граждански лица с висше образование за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" и на образователната и научна степен "доктор" по специалности от професионалната област "Военно дело";
б) обучение за повишаване на квалификацията;
в) извършване на научни и приложни изследвания по въпроси на сигурността, отбраната и военното дело;
г) други дейности, свързани с отбраната на страната, които са й възложени от министъра на отбраната.
3. (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2002 г.) Предоставя на Военната академия "Георги Стойков Раковски" за управление недвижим имот - публична държавна собственост, намиращ се в София, бул. Евлоги Георгиев 82, представляващ част от урегулиран поземлен имот, застроен с 47 сгради, с обща площ 207 908,36 кв. м, от които 25 192,68 кв. м застроена площ.
4. Военната академия "Георги Стойков Раковски" съставя, изпълнява, приключва и отчита самостоятелен бюджет.
5. В приходната част на бюджета постъпват:
а) субсидии от държавния бюджет чрез трансфер от бюджета на Министерството на отбраната;
б) дарения, завещания, спонсорство;
в) собствени приходи от постъпления от научноизследователска дейност, такси за кандидатстване и обучение и други дейности, свързани с учебния процес.
6. Органи на управление на Военната академия "Георги Стойков Раковски" са общото събрание, академичният съвет и началникът.
7. Общото събрание на Военната академия "Георги Стойков Раковски" изготвя проект на правилник за устройството и дейността на академията. Проектът се внася за приемане в Министерския съвет от министъра на отбраната след съгласуването му с министъра на образованието и науката.
8. Министърът на отбраната по предложение на академичния съвет и след съгласуване с министъра на образованието и науката внася в Министерския съвет предложение за:
а) откриване, преобразуване и закриване на факултети, институти и филиали на академията;
б) броя на приеманите слушатели (студенти), докторанти и специализанти.
9. Министърът на отбраната по предложение на академичния съвет утвърждава:
а) структурата и щата на академията и длъжностните характеристики на академичния състав;
б) специалностите и учебните планове в академията, които се съгласуват и с министъра на образованието и науката;
в) проект на наредба за условията и реда за приемане на обучаващите се в академията;
г) системата за оценяване и поддържане качеството на обучение.
10. Академичният съвет на Военната академия "Георги Стойков Раковски" предлага на министъра на отбраната за назначаване и освобождаване от длъжност кадровите военнослужещи от академичния състав, избрани по реда на Закона за висшето образование и Закона за научните степени и научните звания.
11. Началникът на Военната академия "Георги Стойков Раковски" е кадрови военнослужещ, който се назначава и освобождава от длъжност по реда на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и е пряко подчинен на министъра на отбраната. Неговите правомощия не се прекратяват с изтичането на мандата на общото събрание.
12. Началникът на Военната академия "Георги Стойков Раковски" упражнява правомощията на ректор по Закона за висшето образование.
13. Заместник-началникът на Военната академия "Георги Стойков Раковски" по учебната и/или научната част, началниците на факултети и техните заместници, директорите на департаменти, институти и филиали и началниците на катедри се избират, освобождават или отзовават по реда на Закона за висшето образование. Онези от тях, които са кадрови военнослужещи, се назначават и освобождават от длъжност и по реда на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
14. Заместник-началниците на академията, началниците на основни звена и техните заместници и началниците на катедри упражняват правомощията съответно на: заместник-ректор, декан и заместник-декан и ръководител на катедра по Закона за висшето образование.
|
Вносители |
|
Разпределение по комисии |
|
Доклади от комисии |
|
Хронология |
- 24/07/2002 - приет(приет в зала)
|