Временна комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България
Временна комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България
01/09/2003 първо гласуване
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България № 345-01-76, внесен с подписите на 103 народни представители на 25 юли 2003 г.
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България № 345-01-76, внесен с подписите на 103 народни представители на 25 юли 2003 г.
С Решение на Народното събрание от 25 юли 2003 г., обнародвано в ДВ бр. 68/2003 г., се приеха Правила за процедурата относно Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България. Съгласно чл. 2 от тези Правила, Временната комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България изпълнява функциите на водеща комисия по този законопроект. На 1 септември 2003 г. от 13.30 часа в зала “Запад” на Народното събрание, комисията в качеството си на водеща разгледа и обсъди за първо гласуване в пленарна зала Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България № 345-01-76, внесен с подписите на 103 народни представители на 25.07.2003 г.
Законопроектът е изготвен от членовете на Временната комисия в изпълнение на Решението на Народното събрание от 23 април 2003 г. за промени в Конституцията на Република България, отнасящи се до реформата в съдебната система и членството на Република България в Европейския съюз и НАТО. Законопроектът се опира на Декларацията на политическите сили от 2 април 2003 г. за основните насоки на реформа на българската съдебна система и е съобразен с Решение № 3 на Конституционния съд на Република България от 10 април 2003 г.
При изготвянето на законопроекта Временната комисия беше подпомогната от експертен екип от специалисти на обществени начала, като всяка парламентарно представена сила посочи по двама от членовете му.
Като прилагаше принципа на диалогичност в работата си, Временната комисия се обърна към 26 органа, институции и
организации, които имат отношение към съдебната реформа, с молба за представяне на конкретни предложения.
Получени бяха отговори от: Върховна касационна прокуратура. Върховна административна прокуратура. Висшия адвокатски съвет. Национална следствена служба. Асоциацията на прокурорите в България, Института за правни науки към БАН, Центъра за изследване на демокрацията. Фондация “Парламентарен център за европейско право” и Фондация “Институт за европейски изследвания”. Получените предложения бяха взети предвид при изготвянето на конкретните конституционни текстове.
Предлаганата в законопроекта уредба засяга три правни института на съдебната власт: имунитет и несменяемост на магистратите, както и мандатност на ръководните длъжности, като предвижда изменения и допълнения в текстовете на чл. 129, чл. 131, чл. 132 от основния закон, както и създаването на Преходна разпоредба за заварените случаи.
Предвидените в законопроекта промени са продиктувани от необходимостта за усъвършенстване на съдебната система в посока по- ефективно и безпристрастно правораздаване и отговарят на очакванията на българските граждани, както и на препоръките на евроатлантическите ни партньори.
На заседанието на 1.09.2003 г. Временната комисия в качеството си на водеща, отново разгледа законопроекта. Поради факта, че членовете на Водещата комисия са автори и вносители на законопроекта и мотивите към него, не се наложи същите да бъдат специално представени, каквато е обичайната практика. Вместо това, представители на различните парламентарни сили в комисията препотвърдиха в кратки изказвания своята подкрепа за законопроекта в контекста на необходимостта от реформа в съдебната система.
Отбелязано бе, че предлаганите промени са първа стъпка към разрешаване на проблемите в съдебната власт. Те са началото на процес, който изисква последователност, воля и активни действия, както от страна на политическите сили, така и от различните звена в самата съдебна система. Законопроектът има за цел да подобри функционирането на съдебната власт, при запазване на нейната независимост.
Комисията се обедини около становището, че предвидените в законопроекта промени няма да доведат реформата докрай и няма да дадат окончателно решение на проблемите в съдебната власт, но представляват важно отправно начало в тази посока.
Изказвания направиха народните представители Любен Корнезов, Димитър Абаджиев, Константин Пенчев, Лютви Местан и Марианна Асенова. Отбелязана беше необходимостта от провеждане на задълбочена дискусия, която да надхвърли рамките на предложените изменения и да анализира проблемите в съдебната система. Всички изказали се подчертаха, че е необходимо посоченото в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание време за изказвания на различните парламентарни сили да бъде удължено. Важно е в пленарна зала да прозвучат повече гласове, да се чуят повече мнения за състоянието на съдебната система и за пътя, който трябва да бъде извървян след евентуалното приемане на конституционните промени.
След проведените разисквания законопроектът бе подкрепен единодушно с гласуване от присъстващите 12 членове на Временната комисия, които формират необходимото за неговото приемане мнозинство от 2/3 от всички членове, съгласно изискванията на Решението на Народното събрание от 2 април 2003 г. Това дава основание на Временната комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България да представи следното
СТАНОВИЩЕ
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията на Република България № 354-01-76, внесен с подписите на 103 народни представители.
София, 01.09.2003 г.