Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Парламентарна анкетна комисия за проучване на случаи, при които има факти, данни и документално аргументирани публични разследвания, включително и на прекратени дела и преписки за корупция по високите етажи на властта, довели до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици за държавата
Парламентарна анкетна комисия за проучване на случаи, при които има факти, данни и документално аргументирани публични разследвания, включително и на прекратени дела и преписки за корупция по високите етажи на властта, довели до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици за държавата
10/10/2012
    Стенограма от заседание на Парламентарната анкетна комисия
    за проучване на случаи, при които има факти, данни и документално аргументирани публични разследвания, включително и на прекратени дела и преписки, за корупция по високите етажи на властта, довела до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици за държавата проведено на 10.10.2012г.
    П Р О Т О К О Л
    №2


    Днес, 10 октомври 2012 г., се проведе второто редовно заседание на Парламентарната анкетна комисия за проучване на случаи, при които има факти, данни и документално аргументирани публични разследвания, включително и на прекратени дела и преписки, за корупция по високите етажи на властта, довела до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици на държавата, при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Информация относно постъпили и входирани сигнали за периода 04.10.2012 г.
    2. Постъпили материали от компетентни институции относно данни, свързани с установяване на корупцията и корупционните практики в енергийния сектор.
    3. Комисията да установи обстоятелствата във връзка с аргументирани публични разследвания, които биха могли да се обобщят чрез следните въпроси:
    1. Имало ли е лица извън длъжностно упълномощените, които са водили нерегламентирани преговори от името на държавата за строителството на АЕЦ „Белене” и доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй”?
    2. Как, от кого и при какви условия са договаряни истинските параметри, свързани с подписването на договора за АЕЦ „Белене”?
    3. Осъществявана ли е умишлена предварителна уговорка за манипулиране на общественото мнение с цел прикриване на истината по договора за АЕЦ „Белене” и представянето му само като новина за инвестиции в икономиката?
    4. Изтекла ли е предварителна информация кой ще бъде победителя в търга за строежа на АЕЦ „Белене” преди приключване на предвидената по закона процедура?
    5. По какъв начин са договаряни параметрите по договорите и кой е осъществявал доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй”, на каква цена и това било ли е съгласувано с Европейския съюз във връзка с ограниченията на Европейската комисия от 01.01.2007 г. за доставката на ядрени материали?
    6. Има ли лица от енергийния бизнес, които от името на съответния ресорен министър са договаряли схема за разпределението на дейности между АРЕВА и Атомекспортстрой с цел придобиване на големи комисионни?
    7. Ощетена ли е държавата в особено големи размери по договорите за строежа на АЕЦ „Белене” и доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй” и кои лица от висшите етажи на властта са замесени?
    4. Разни.

    Списък на присъствалите народни представители – членове на Парламентарната анкетна комисия за проучване на случаи, при които има факти, данни и документално аргументирани публични разследвания, включително и на прекратени дела и преписки, за корупция по високите етажи на властта, довела до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици на държавата, се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,35 ч. и ръководено от председателя на комисията господин Яне Янев.

    *
    * *

    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Добър ден и добре дошли, колеги! Видимо имаме необходимия кворум и комисията може да взима решения. Ще ви моля да разпишете присъствения лист.
    Предварително ви е раздаден проектът за дневен ред. Имате думата за предложения за изменение или допълнение на проекта за дневен ред.
    Госпожо Манолова, заповядайте.
    МАЯ МАНОЛОВА: Аз предлагам Вие да докладвате първо за постъпилите и входирани сигнали в парламентарната комисия, за да може тя да прецени кои от тях имат най-голям обществен резонанс и са най-значими, за да бъдат разгледани приоритетно от парламентарната комисия.
    Предполагам сте информиран от медиите, че парламентарната група на Коалиция за България Ви зададе два въпроса, които се отнасят до проекта за дневен ред, който се предлага днес на нашето внимание, и тези седем подтеми, всички свързани с изграждането на Атомната централа в Белене.
    Нашият въпрос е: как формулирахте тези седем въпроса при положение, че материалите в Секретно деловодство, а именно преписката от Софийска градска прокуратура, до този момент са разглеждани само от две лица, само от двама народни представители и това сме аз и колегата Атанас Мерджанов от Коалиция за България.
    Иначе за всеки, които впоследствие се запознае с материалите от тази преписка, ще стане ясно, че формулирането на тези седем въпроса, доколкото това изобщо са въпроси, би могло да стане единствено и само на база някои от материалите в тази преписка от Софийска градска прокуратура.
    В същото време искам да възразя изобщо срещу разглеждането на тази преписка от парламентарната анкетна комисия, защото, както се вижда от документите, приложени по нея, тя е била възобновена последно в началото на 2010 г. и е прекратена с постановление на прокурор от Софийска градска прокуратура, тоест, предмет на комисията би било едно досъдебно производство, което е прекратено с надлежен акт на магистрати.
    Тоест, тези действия, които би извършила комисията по разглеждането на тези седем въпроса, биха били в пряко противоречие с принципа за разделение на властите и биха допускали една намеса на парламентарна комисия в акт на независимата съдебна власт – в случая съответно постановление на Софийска градска прокуратура.
    Но, така или иначе, остава въпросът как бяха формулирани тези седем теми, които предлагате на нашето внимание, които не са и въпроси. Те съдържат в себе си отговори и определени внушения с една-единствена цел – да бъде дискредитиран проектът „Белене”.
    Освен това пред медиите ние обявихме и нашето твърдение беше, че по ненадлежен ред сте се снабдили с показаното от Вас на предишното заседание решение на Висшия съдебен съвет по едно дисциплинарно производство срещу следовател, което не е било обявявано на сайта на Висшия съдебен съвет.
    Имаме всички основания да предполагаме, че комисията се манипулира от лица, които са неизвестни, че някой друг предлага и диктува дневния ред, а тук присъстващите се явяваме една масовка на лица с неясни интереси и с лице, което не е показано пред широката публика. Нямам друго обяснение как иначе някой би разполагал с материалите от преписка на Софийска градска прокуратура, които са с гриф „секретно” и с които някой би могъл да се снабди само при специален режим и които не би имал право да разгласява по какъвто и да е начин, включително и чрез дневния ред на парламентарна комисия.
    Така че аз предлагам, след като Вие отговорите на нашите въпроси, тези теми да отпаднат от дневния ред и да се занимаем с това, което е внесено в парламентарната комисия извън тези седем въпроса, като само подчертавам, че от Коалиция за България засега сме внесли четири сигнала. И четирите сигнала са изключително важни и значими и предизвикаха сериозен публичен интерес в момента, в който бяха огласени.
    Само ще вметна, че част от тях станаха публично достояние и в резултат на Вашата активна дейност като гражданин и като народен представител, тъй като някои от фактите бяха изнесени в публичното пространство именно от Вас, господин председател.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Благодаря Ви, госпожо Манолова.
    Искам само да направя едно уточнение. Колеги, работим при условията на вече приети Вътрешни правила на комисията. В тази връзка правя напомняне на колежката Манолова, че съгласно Вътрешните правила дневният ред на заседанията се предлага от председателя на комисията, която го приема с обикновено мнозинство от присъстващите нейни членове.
    Аз съм предложил дневен ред. Вие изприказвахте може би десет или петнадесет тематични акцента, които са свързани с дневния ред на Вашата партия – БСП – а не на комисията. Комисията работи по държавнически дела, а не обсъжда приоритетите на „Позитано” или на която и да било друга партия.
    Затова Ви моля, когато става въпрос за дневен ред, да бъдете конкретна, колежке. Предлагате тази точка да се замени с друга или предлагате тези и тези точки да отпаднат.
    Вие ми казвате в началото на Вашите обяснения, че би следвало да представя постъпилите сигнали. Но това го има, точка 1 от проекта за дневен ред е: „Информация относно постъпили и входирани сигнали за периода 04.10.2012 г. – 10.10.2012 г.”
    Вие сигурно не сте прочела дневния ред и ми казвате пак отново това, което го има като точка от дневния ред.
    Затова, колеги, ви моля да се съобразяваме с вътрешните правила. Затова сме ги приели, за да може комисията спокойно да си върши работата.
    Заповядайте, господин Лазаров. Имате думата.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Аз щях да кажа същото, господин председател. След като в предложения от Вас дневен ред, а той е изпратен и по e-mail, точка 1 е „Информация относно постъпили и входирани сигнали за периода 04.10.2012 г. – 10.10.2012 г.”, е излишно предложението на колежката.
    Пет минути тук сега да говорим как трябва да бъдем информирани и за какво – това е предвидено в дневния ред. Това, първо. Второ, и в правилата на комисията го предвидихме.
    Може би да предложим точка в дневния ред: „Свеждам до знанието....” По какъв друг начин да го формулираме, за да могат колегите, членове на тази комисия, да се запознаят или поне да го прочетат.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Благодаря и аз.
    Заповядайте, госпожо Манолова. Имате думата.
    МАЯ МАНОЛОВА: Предлагам т. 3 да отпадне, тъй като вече изредих няколко аргумента: „Комисията да установи обстоятелствата във връзка с аргументирани публични разследвания, които биха могли да се обобщят чрез следните въпроси:...”
    Предлагам тази точка трета да отпадне, защото седемте въпроса така, както са формулирани, са на базата преписката на Софийска градска прокуратура, която никой, включително и предлагащия тази точка, не е чел. Тук има хора със свръхестествени възможности и способности, след като предлагат дневен ред по една преписка, с която не са се запознали и която след малко ще гласуват. Това е несериозно.
    Освен това, пак повтарям за юристите поне в тази комисия, че става дума за една прекратена с надлежен акт на прокурора преписка. Всъщност то е досъдебно производство, прекратено с постановление на прокурор от Софийска градска прокуратура.
    Предложението в момента е ние да се занимаваме с анализ на една част от тази преписка по начина, по който е формулирано и в самата преписка. Ако го бяхте прочели, колеги, щяхте да знаете, че тези седем въпроса са на база на преписката на Софийска градска прокуратура, която се намира в Секретно деловодство, която е с гриф „секретно” и която никой до момента от тук присъстващите, освен мен и господин Атанас Мерджанов, официално не е чел.
    Питам аз: по какъв начин се формираха тези седем въпроса и как Вие сега ще ги гласувате, като не сте чели за какво става дума?
    Предлагам, ако Вие нямате готовност с друга тема, да разгледаме четирите сигнала, които бяха внесени от Коалиция за България днес. Това беше моето предложение.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Вие не му давате възможност. Вие се връщате към една и съща тема.
    МАЯ МАНОЛОВА: Колега Лазаров, в момента обсъждаме дневния ред. Първата точка от дневния ред е: „Информация относно постъпили и входирани сигнали за периода 94.10.2012 г. – 10.10.2012 г.”
    Предлагам решението за останалите точки да вземем, след като председателят ни информира за постъпилите сигнали. А точка 3 да отпадне.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Госпожо Манолова, направих Ви напомняне. Вие не се впечатлявате изобщо от това. Сега имате конкретно предложение – в дневния ред да останат само т. 1, 2 и 4. Така ли е? Това ли е Вашето предложение?
    МАЯ МАНОЛОВА: Предложих да решим дневния ред, след като докладвате постъпилите сигнали. По първа точка от дневния ред докладвате: постъпили 10 сигнала, такива и такива, след което комисията решава по кои от тези сигнали, които Вие ще докладвате, да се заеме, като предлагам да отпадне темата, която сте предложили в тези седем въпроса, вече с мотиви, които няколко пъти изложих.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Благодаря за Вашето предложение.
    Преди това господин Мерджанов поиска думата за процедура.
    Заповядайте, господин Мерджанов.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Какво се извършва в момента в дясно от Вас? (В момента господин Дупинов, началник на „Секретно деловодство, изважда папки от куфар.) Това е секретна информация. Папки със секретно съдържание, които никой, както подчерта колежката Манолова, освен нея и мен, не са прочели. Какво искате да демонстрирате тук пред медиите?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Нищо не демонстрираме. Папките ще са тук и в частта от заседанието, когато то ще бъде закрито, само тогава ще бъдат отваряни. Папки ли не са виждали журналистите?
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Това е несериозен подход, господин председател.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Кое е несериозното?
    АТАНАС МЕРЖДАНОВ: Това е несериозен подход, защото Вие нарушавате целия начин на действие на комисията.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Няма такова нещо.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Освен това Вие се позовахте...
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Кажете каква Ви е процедурата.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Тези папки, които са от Секретно деловодство, да бъдат прибрани моментално. Това не е стил на работа на комисията.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: По кой член от правилата правите това предложение?
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Добре, Вие какво предлагате да правим в момента?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Да приемем дневен ред, за да може комисията да работи.
    Господин Бисеров, заповядайте.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Господин председател, без да се шегувам, първо, ще Ви помоля друг път да не закъснявате, защото, ако закъснеете и има кворум, аз ще открия като заместник-председател заседанието на комисията и ще започна без Вас.
    Колеги, по дневния ред смятам следното. Първо, трябва да чуем доклад за постъпилите сигнали, за постъпилите материали и след това да преценим с кои да се занимаваме.
    Точка трета, освен всичко друго, така, както е формулирана, е негодна да бъде част от дневния ред. Не може в рамките на едно заседание комисията да установи всички тези обстоятелства. Това просто е негодно написан текст. Надявам се, че не сте го писал Вие, а някой сътрудник. Добре е да знаем кой е той. Ако ще му плаща Народното събрание за това, то да го подменим с някой друг, по-годен, ако мога така да се изразя.
    Така че нека да се ограничим с т. 1 и 2, да направим тази преценка, защото наистина тези материали са от вчера или от предния ден. Несериозно е да работим върху тях, без да сме ги прочели. Аз лично не можах да намеря време да ги прочета. Ще ги прочета в рамките на следващите ден – два. Надявам се, че колегите от мнозинството, от които зависи и кворума на тази комисия, и решенията на тази комисия, ще прочетат материалите преди да гласуват точка по същество.
    Ако има мнозинство, което да наложи гледането на точно определени теми, нека това да стане по едни начин и по един ред, който да убеждава обществеността, че, колеги, всички тук работим върху нещо, което познаваме.
    Нека да останат само т. 1, 2, разбира се, и т. 4, без това да ограничи възможността допълнително дори и днес да добавим нови точки към дневния ред.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Благодаря Ви, господин Бисеров.
    Колеги, има ли други предложения?
    Искам само да информирам заместник-председателя на комисията, че на миналото заседание той и госпожа Манолова възразиха, че няма нищо конкретно и не може да се формулира тема за корупция и корупционни практики в енергийния сектор.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Аз исках да добавя и още един сектор.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Сега, когато вече има конкретни тематични акценти под формата на въпроси, също се възразява и ми се вменяват неща, които нямат нищо общо с мен.
    Ще обясня, госпожо Манолова, на всички Ваши въпроси - може би те са с провокативна цел - но трябва да дадем обяснение, и няма никаква пречка Вие да разберете и да се убедите, че това, което съм казал - че е публична информация - е такава.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Чакайте, господин Янев. Вие чел ли сте тази литература, която е стоварена върху масата тук?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не!
    АТАНАС МЕРЖДАНОВ: Тогава въз основа на какви факти и обстоятелства Вие сте формулирал тези въпроси? Кой Ви ги даде? По чия поръчка? Чия воля изпълнявате в момента? Защо губите времето изобщо на членовете на комисията? Какво искате да постигнете с това?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Вашият колега Румен Овчаров каза преди време чия поръчка изпълнявам. Той дали сега ще може да го потвърди? Никога не съм играл и не мога да играя чужди роли. Винаги са играл първостепенна роля.
    АТАНАС МЕРЖДАНОВ: Господин председател, несериозно постъпвате. Не сте прочел нито ред от материалите в „Секретното деловодство” и ни предлагате тук дневен ред със седем въпроса. Това е смешно.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Заповядайте, господин Лазаров.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Доколкото аз разбрах, господин председател, възражения по т. 2 няма: „Постъпили материали от компетентни институции относно данни, свързани с установяване на корупцията и корупционните практики в енергийния сектор”. До момента не беше направено възражение по тази точка. По отношение на т. 3 – тя има едни подточки.
    Аз не съм чел материалите. Колегите заявиха, че са ги чели. „Как, от кого и при какви условия са договаряни истинските параметри, свързани с подписването на договора за АЕЦ „Белене”?”
    Колко се изписа по медиите? Достатъчно дълго се говори, доколкото аз зная, има някакви договори. Част от тях са явни, друга част не е явна.
    Но, господин председател, след като колегите очевидно изпитват някакви сериозни притеснения, четейки тази материали, съобразявайки се със съдържанието на тези материали, които наистина аз не познавам, да предложат други точки тогава, изхождайки от тези материали. Може би ще искат и да персонифицират нещо.
    Кажете това, което сте чели. Предложете какви точки да влязат от това, което сте чели. Аз не виждам защо би трябвало нещо да се съдържа в тези материали: „Как, от кого и при какви условия са договаряни истинските параметри, свързани с подписването на договора за АЕЦ „Белене”?!
    Благодаря ви.
    МАЯ МАНОЛОВА: А по другите точки?
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: И другите ще Ви ги прочета, госпожо Манолова, но не виждам какъв Ви е наистина проблемът, изразявайки го по този начин. Може би проблемът е някъде другаде.
    МАЯ МАНОЛОВА: Проблемът е в това, че ще обсъждаме нещо, което не сме чели.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: За процедурно предложение има думата господин Христо Бисеров.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Колеги, когато излезе книгата на Александър Солженицин „Архипелаг Гулаг”, партийните ядки пишеха едни декларации: ние не сме чели книгата, обаче... и заклеймяваха Солженицин.
    Сега вие не сте чели материалите, обаче заклеймявате госпожа Мая Манолова. Моля ви се, като не сме чели материалите, няма да ги обсъждаме и няма да правим дневен ред върху тях. Това искам да кажа. Това е толкова просто и логично.
    МАЯ МАНОЛОВА: Освен, ако искат заедно да прочетем тези пет папки.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Аз не съм убеден, господин Бисеров, в това, което Вие твърдите, че точка 2 съвсем ей така е взета отгоре: „Как, от кого и при какви условия са договаряни истинските параметри, свързани с подписването на договора за АЕЦ „Белене”?” Не виждам какво Ви притеснява.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Благодаря Ви, господин Лазаров.
    Заповядайте, колега Иванов. Имате думата.
    РУМЕН ИВАНОВ: Точно в тази връзка е процедурното ми предложение. Моля ви, господин председател, не допускайте влизания в спор между членовете на комисията, защото го превърнахме точно в такова в момента и сами нарушаваме вътрешните си правила, които ние, нашата комисия, прие на предишното заседание, по които толкова много спорихме.
    Като има направено предложение по дневния ред, поставяйте го на гласуване и приключваме, защото в едно изказване госпожа Манолова направи две предложения: първо да отпадне т. 3, пък после да минем само на т. 1.
    Дайте да ги гласуваме и да решим. Тя може да си променя мнението десет пъти. Ние ще си губим времето ли тук?
    МАЯ МАНОЛОВА: Какъв е проблемът да направя две предложения?
    РУМЕН ИВАНОВ: Точно за това говорих, че не трябва да влизаме в спор по между си. Има председател, който дава думата.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Благодаря Ви, колега.
    Дължа обаче обяснение на госпожа Манолова преди да подложа са гласуване дневния ред, защото тя е член на комисията и може да задава въпроси към председателя, да го критикува и т.н.
    Затова искам да поясня. Ето, колежке Манолова, официалният документ от сайта на Висшия съдебен съвет. Вижте, колежке, погледнете и погледнете в колко часа съм го копирал от интернет – 28.09.2012 г., 14,36 ч. Виждате ли?
    Аз смятах, че в БСП и при вас все пак има някакви грамотни сътрудници, които, ако Вие не можете да се справяте, ще ви извадят тази информация. А Вие дори и с това не сте се справила и ми задавате публични въпроси пред медиите как съм осигурил информация по отношение на делото „Шарланджиева” във Висшия съдебен съвет по дисциплинарното производство. Ето, извадена е от интернет.
    Така че друг път не си правете труда. Аз дори Ви каня, заповядайте, елате в моя кабинет, ще Ви обърна специално внимание, ще ви отделя дълго време и всичко, което е необходимо, ще направим.
    МАЯ МАНОЛОВА: Отговорете на този въпрос: как формулирахте тези седем въпроса, без да сте чели папките?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Тези седем въпроса са формулирани само и единствено на база аргументирани публични разследвания. Ако Вие ми кажете един от тези въпроси, който не е артикулиран в медийното пространство, аз съм готов да направим полемика с Вас в продължение на часове. Но не това е целта на днешното заседание на комисията.
    Затова, колеги, преминавам по реда на постъпилите предложения.
    Първо, колежката Манолова предложи т. 3 да отпадне от дневния ред. Това е и предложението на господин Бисеров. Ако искате, да го подложа на гласуване заедно. Това е и логично.
    Моля, гласувайте предложението на госпожа Манолова и господин Бисеров т. 3 да отпадне от дневния ред.
    „За”- 3, „против” – 8, „въздържали се” – няма.
    Предложението на госпожа Манолова и господин Бисеров не се приема.
    И така, колеги, моля гласувайте този дневен ред, който съм предложил.
    МАЯ МАНОЛОВА: Момент, не сте предложил на гласуване първото ми предложение – дневният ред да се формира с включване на сигнали, които са постъпили в комисията, след като Вие ги докладвате.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Нямаше такова предложение.
    МАЯ МАНОЛОВА: Напротив, няколко пъти го предложих: дневният ред да бъде формиран, след като чуем информацията.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Предложението Ви беше председателят да ни запознае с постъпилите материали. Но това си го има като точка първа в дневния ред.
    МАЯ МАНОЛОВА: Предложих дневният ред да бъде формиран на база постъпилите сигнали. Ако искате конкретно, ще ви предложа четири от тях, тъй като виждам, че господин Янев отклонява този въпрос. Това са четирите сигнала, които днес бяха внесени от парламентарната група на Коалиция за България.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Госпожо Манолова, много Ви моля, прочетете Вътрешните правила на комисията и ще видите как всичко се случва по отношение на сигналите. Там е написано. Неслучайно ние сме приели вътрешни правила, защото аз предполагах, че Вие ще искате да има хаос, просто да отклонявате вниманието в друга посока и т.н.
    Поради тази причина....
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Има ли външни правила? Като наблюдавам поведението Ви, имам усещането, че имаме и външни правила.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: По въпроса за външните правила Вие сте почти академик, господин Бисеров. Така че Вие по отношение на действия, свързани със сиви кардинали, мисля, че сте академик. Аз в това отношение мога да се уча от Вас.
    Затова подлагам на гласуване проекта за дневен ред.
    МАЯ МАНОЛОВА: Първо гласувайте моето предложение в дневния ред да бъдат включени.....
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не може, тъй като Вашето предложение противоречи на вътрешните правила.
    МАЯ МАНОЛОВА: На кое точно решение от вътрешните правила?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Прочетете ги. Аз сега няма да правя литературно четене.
    МАЯ МАНОЛОВА: Както виждам, дълго ще четем, като гледам папките.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Вие сте уморена още в началото на заседанието ли?
    МАЯ МАНОЛОВА: Не, добре съм.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Заповядайте, господин Бисеров.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Извинявам се, но аз направих едно предложение първо да чуем доклад за това какво е постъпило в комисията и на база на това да определим дневния ред.
    Защото наистина очевидно е, че няма как да няма т. 1 и т. 2. Това е неестествено. Но дали ще има т. 3, дали тя ще е по тези теми, нека комисията да определи, след като чуе какви материали са постъпили в комисията.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Но това е т. 1 от дневния ред.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Именно. Точно затова, третата точка, каквато и да е тя, а може да има и четвърта, и пета, да ги определим след като чуем какво имаме като материали.
    Разбирате ли колко е нелогично да предопределяме точка, без да знаем дали имаме материали по нея.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Аз не мога, господин Бисеров, извън дневния ред да докладвам сигнали, с които не съм се запознал.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Нали Вие ще ни докладвате какво е постъпило. Очевидно, че не сте чели преписките, както и аз. Малко смешно е, че председателят и заместник-председателят не са чели материалите.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Господин Бисеров, да поясня: не съм чел класифицираната информация, но другите съм ги чел. Чел съм сигнали на граждани. След малко ще ви запозная. Вижте точка първа, там пише: „Информация относно постъпили и входирани сигнали за периода 04.10.2012 – 10.10.2012 г.”.
    МАЯ МАНОЛОВА: Нека да решим дневния ред тогава. Това предлагам аз.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Колеги, моля гласувайте да се докладват първо сигналите – така, както искат колегите Манолова и Бисеров – извън дневния ред.
    „За” – 3, „против” – 8, „въздържали се” – няма.
    Предложението на госпожа Манолова и господин Бисеров се отхвърля.
    Колеги, сега по отношение на дневния ред.
    Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
    „За” – 8, „против” – 3, „въздържали се” – няма.
    Дневният ред се приема.
    1. Информация относно постъпили и входирани сигнали за периода 04.10.2012 г.
    2. Постъпили материали от компетентни институции относно данни, свързани с установяване на корупцията и корупционните практики в енергийния сектор.
    3.Комисията да установи обстоятелствата във връзка с аргументирани публични разследвания, които биха могли да се обобщят чрез следните въпроси:
    1. Имало ли е лица извън длъжностно упълномощените, които са водили нерегламентирани преговори от името на държавата за строителството на АЕЦ „Белене” и доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй”?
    2. Как, от кого и при какви условия са договаряни истинските параметри, свързани с подписването на договора за АЕЦ „Белене”?
    3. Осъществявана ли е умишлена предварителна уговорка за манипулиране на общественото мнение с цел прикриване на истината по договора за АЕЦ „Белене” и представянето му само като новина за инвестиции в икономиката?
    4. Изтекла ли е предварителна информация кой ще бъде победителя в търга за строежа на АЕЦ „Белене” преди приключване на предвидената по закона процедура?
    5. По какъв начин са договаряни параметрите по договорите и кой е осъществявал доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй”, на каква цена и това било ли е съгласувано с Европейския съюз във връзка с ограниченията на Европейската комисия от 01.01.2007 г. за доставката на ядрени материали?
    6. Има ли лица от енергийния бизнес, които от името на съответния ресорен министър са договаряли схема за разпределението на дейности между АРЕВА и Атомекспортстрой с цел придобиване на големи комисионни?
    7. Ощетена ли е държавата в особено големи размери по договорите за строежа на АЕЦ „Белене” и доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй” и кои лица от висшите етажи на властта са замесени?
    4. Разни.
    Благодаря ви.

    Преминаваме към разглеждане на точка първа от дневния ред:
    Информация относно постъпили и входирани сигнали за периода 04.10.2012 г.
    По реда на постъпването искам да ви докладвам за сигналите в комисията.
    Първият сигнал, който е постъпил, е от господин Николай Бареков, директор „Новини и актуални предавания” в ТV7. Сигналът е входиран с вх. № 001/08.10.2012 г. Той е по повод журналистическо разследване на Диляна Гайтанджиева, озаглавено „Високо напрежение”. Със сигнала всеки, който желае, може да се запознае. В него няма нищо секретно. В преамбюла, който пише, господин Бареков, казва: „В позицията си на гражданин, директор на новините в ТV7, подавам сигнал за съмнение за корупция по високите етажи на изпълнителната власт, свързани с изграждането и експлоатацията на ТЕЦ „Марица – Изток 1 и 3”. Прилагам разследването на „Новини” на ТV7, излъчено на 07.10.2012 г. в предаването „Жега”. От него става ясно, че държавата доброволно е предала собствеността си в енергийните дружества на офшорно дружество с неясна собственост.”
    Сигналът е повече от 7 – 8 страници и всеки, който желае, може да се запознае с него.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Защо не го дадете на всеки сам да се запознае?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Защото имаме правила: който желае, идва и се запознава. Правилата са приети и са общовалидни за всички. Елате, заповядайте, ще се запознаете.
    Вторият сигнал е входиран също на 08.10.2012 г., но е написан собственоръчно, с подпис, но без имена. Аз считам, че този сигнал е анонимен, поради което съм написал, че прилагаме чл. 23 от Вътрешните правила на комисията и не подлежи на разглеждане, за което няма да ви уведомявам. Но той е записан тук и всеки, който желае, може да го види.
    Сигнал № 3 е от същата дата 08.10.2012 г. и според мен също е анонимен, тъй като е записано „служители от НЕК”. Аз съм записал, че сигналът е анонимен и не подлежи на разглеждане съгласно чл. 23 от Вътрешните правила на комисията. Но съм го входирал, защото считам, че така трябва да бъде.
    Следващият сигнал считам за особено сериозен и поради тази причина искам да ви обърна малко по-сериозно внимание, тъй като по него има и приложени документи. Документите са публична информация и всеки, който желае, може да ги разгледа.
    Сигналът е относно, цитирам „как фирма на Иво Прокопиев източи 120 000 лв. от държавата и как осъденият да връща парите олигарх преобразува фирмата си на офшорка. В самото начало на сигнала се посочва, че вносителите от Националната антикорупционна коалиция с подпис на Васил Бенчев, съпредседател, с GSM-e-mail – има такъв човек, ние проверихме – твърдят, че иска да бъде проверена разпространена информация, че фирми на скандалния олигарх Иво Прокопиев са замесени в източване на ДДС, установено с ревизионен акт от НАП и решение на съда.
    Контролирани от него дружества са сключвали фиктивни договори за услуги на завишени цени и са ползвали неправомерно данъчен кредит, който сега ще трябва да връщат. Схемата е осъществена между три дружества. Първото е „Индустриална зона Варна-Запад, контролирано от „Алфа финанс холдинг” на Прокопиев. През 2009 г. това дружество сключва договор за консултации за 600 000 лв. със „Систем консулт” ЕООД. Дружеството е на Георги Сотиров, който заедно с Красимир Георгиев и Едуард Манукян е съдружник в друга скандална фирма от енергийния бранш, близка до Румен Овчаров – фирма „Фронтиер”.
    И така, по-нататък се цитира, че проверката на НАП се натъква, цитирам, „на потресаващи факти”. Първо, „Индустриален парк Варна-Запад” сключва договор със „Систем консулт” ЕООД от кръга „Фронтиер” на 05.01.2009 г. Стойността е 600 000 лв. Задачата е да се проучи възможността за инвестиране във възобновяеми източници на територията на Девня.
    Второ, поръчители на консултантската услуга сключват договор със „Солар про” за изграждане на фотоволтаичен парк на 01.09.2009 г. Вече имат и договор с ЕОН за изкупуване на зелена енергия от парка.
    По-нататък твърдят, че след като измамата лъсва от НАП, започват насрещни проверки на консултанта „Систем консулт”. Оказва се, че от „платените” по договор 600 000 лв. са се възползвали следните лица, на които по граждански договор са възложени фиктивни анализи за нуждите на свързаната с Прокопиев фирма. Собственикът на „Систем консулт” и съдружник във „Фронтиер” е Георги Сотиров, като не е посочена сумата по граждански договор с него за работата му. Колежката му от „Фронтиер” Мариана Челъкова, дъщерята на Георги Сотиров – Вера, цитирам, „също се е облажила с 10 000 лв.”. Николай Минеков е взел 22 000 лв. и т.н., като накрая сигналът завършва, че издателят на фактура за 600 000 лв. „Систем консулт” ЕООД е еднолична собственост на Георги Сотиров. Той е в управата на енергийна фирма „Фронтиер” заедно с Красимир Георгиев и Едуард Манукян. Сотиров също като Прокопиев има интереси във възобновяемите енергийни източници, управлява над 10 ВЕЦ-а заедно с Георгиев и Манукян.
    След като направих справка дали заслужава да ангажирам вниманието на комисията, се оказа, че от справката на публичния регистър „Сиела” се вижда, че има един куп вецове, един куп фирми, като „Микровец „Лилия”, ВЕЦ „Бор”, „Фронтиер финанси”, „Банско пропърти партнер”, пак „Фронтиер”, микровец „Косица” и един куп други фирми, в това число и фирми, регистрирани на Бахамските острови и „Сен винсент гренадини” също така.
    Виждаме, че тук са фирми от рода на „Фронтиер финанси”, „Фронтиер интернейшънъл”, „Фронтиер абвалисърс” и т.н.
    Тоест, считам, че този сигнал съдържа изключително солидна и заслужаваща вниманието на комисията информация и моето предложение е комисията да ми даде мандат в качеството на председател да възложа събирането на допълнителна информация по сигнала, да я изискам от компетентните институции.
    МАЯ МАНОЛОВА: Това ли са сигналите?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Това са сигналите, които са постъпили.
    МАЯ МАНОЛОВА: Няма как това да са сигналите, защото днес от нашата парламентарна група бяха внесени още четири сигнала, публично обявени, които са у мен.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: В колко часа сте ги внесли? До 11,00 ч. нямаше постъпили сигнали в комисията. Аз отидох да проверя специално. Днес до 11,00 ч. сигнали в комисията нямаше постъпили.
    МАЯ МАНОЛОВА: След 11,00 ч вече не работихте ли?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не, работих, а поради простата причина, че аз не съм бил в кабинета и не съм се запознал с тях. Ако са постъпили след 11,00 ч., най-вероятно.....
    МАЯ МАНОЛОВА: А тези хора, които вършат цялата останала работа, включително и Ви пишат въпросите, сигурно можеха да Ви донесат тези четири сигнала, тъй като не изискват никаква предварителна подготовка, а просто да ги прочетете и да ги докладвате.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Идвайки насам, госпожо Манолова, ми се обади мой сътрудник и ми каза, че Вие в 12,20 ч. сте внесли някакви сигнали и аз казах, че нямам възможност да отида в кабинета и да чета в 12,20 ч., защото тя ми се обади, вие сте й предали сигнали след 13,15 ч.
    МАЯ МАНОЛОВА: Не е вярно. Сигналите са внесени в 12,00 ч.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Мога ли да погледна?
    МАЯ МАНОЛОВА: В 12,16 ч., ако трябва да бъдем съвсем точни.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Благодаря Ви.
    МАЯ МАНОЛОВА: От 12,16 ч. до 14,30 ч. сигурно можехте да прочетете тези сигнали.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Госпожо Манолова, Вашите сигнали ще бъдат докладвани на следващото заседание така, както го направих и на това.
    МАЯ МАНОЛОВА: Какъв е проблемът да ги прочетете сега?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не мога в последния момент да чета четири сигнала.
    МАЯ МАНОЛОВА: Можете 500 страници да докладвате, а не можете тези? Тогава ще ги прочета вместо Вас. Ако, така или иначе, ще обсъждаме какво още да бъде разследвано....
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Ако това са входирани сигнали, нека ги докладва колежката. Какъв е проблемът?
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Ще ги докладва на следващото заседание.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: А защо трябва да ги докладва на друго заседание, след като те са налични?
    МАЯ МАНОЛОВА: Има ли час, до който сигналите трябва да бъдат внесени?
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Защо трябва да се докладват на друго заседание, при положение, че те са приети в архива. Ако не бяха приети по някаква причина, дори и техническа, разбирам. Какъв е проблемът да отделим 10 минути, за да чуем по три минути за всеки от тези сигнали.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Искам да попитам заместник-председателя на парламента и заместник-председател на комисията следното. Възможно ли е, господин Бисеров, в парламента аз да внеса законопроект в 12,16 ч. в сряда и Вие да го вкарате в дневния ред на пленарната сесия?
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Според някои колеги е възможно.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Не ми задавайте неадекватни въпроси.
    ПЛАМЕН НУНЕВ: Не, господин Бисеров, въпросът е изключително адекватен. Има достатъчно заседания, които ще се проведат. Комисията ще работи шест месеца. Дали ще се запознаем сега с тези сигнали, но апропо, госпожа Манолова и нейните колеги запознаха всички с тези сигнали, доколкото разбрах, преди два часа и половина.
    МАЯ МАНОЛОВА: Както виждате, господин Янев не прави някакъв особен анализ на сигналите, а просто ги изчита. Да не Ви изземвам функциите, за да не ревнувате, че Ви се отнема власт. Ето, това са сигналите.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Благодаря Ви.
    Госпожо Манолова, Вие вашите сигнали сте ги презентирали на Ваша партийна трибунка преди да дойдете на заседание.
    МАЯ МАНОЛОВА: Вие сте царят на партийните трибунки и сте го правили нееднократно. Така че, хайде без квалификации.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Но Вие искате да сте царица и аз не мога да разбера, поне се поучете как стават тези неща. Не можете да правите пушилки и то постоянно.
    Затова искам да Ви помоля да бъдете наистина сериозни и като внасяте сигнали, внесете ги поне един ден предварително, за да мога да им обърна внимание и да ги докладвам. Сега аз не възразявам, ако Вие искате да отнемете още от времето на комисията, да ги четете. Но считам, че не е редно и не е сериозно в 12,16 ч. да внесете там, в основното „Деловодство”, не тук, Вие не сте ги внесла в комисията.....
    МАЯ МАНОЛОВА: Така пише в правилата – в деловодството.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не, не пише подобно нещо в правилата. Запознайте се, не пише подобно нещо в правилата. Вие пак импровизирате.
    МАЯ МАНОЛОВА: Документът се внася в деловодството, за да сме сигурни, че ще стигне до адресата.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не, напротив, документите би следвало да се внасят в комисията.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Господин председател, тук сега се прави спор къде се внасят документите, в кое деловодството, кой часовник изостава, чий часовник избързва. Дайте да вървим напред.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Да, благодаря Ви.
    Заповядайте, господин Бисеров.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Мога ли да попитам нещо? Вие като председател на комисията знаете ли има ли постъпвал сигнал за това, че има данни за корупция по най-високия етаж на властта – става въпрос за господин Бойко Борисов в разговори с Ваньо Танов. Аз питам дали има постъпил такъв сигнал. Какво ще ми кажете?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Ще Ви отговоря. Има постъпили сигнали, четири броя, от трибунката на БСП.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Не, не, в архива на комисията има ли постъпил сигнал за корупция, свързана с Бойко Борисов?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: В архива на комисията какво има ще докладвам следващия път. До 11,00 ч., казах, подобно нещо не съм виждал и не съм чел.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: А има ли постъпил сигнал срещу Цветан Цветанов?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: А, с подобни хитрости Вие да ставате така говорител на БСП....
    МАЯ МАНОЛОВА: Става дума за официални сигнали в комисията.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Госпожо Манолова, искам да ми дадете възможност да подложа на гласуване процедурата.
    Уважаеми колеги, ....
    МАЯ МАНОЛОВА: Добре ги ръководите ГЕРБ.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Ако още веднъж продължите по този начин, ще Ви дам възможност Вие да ръководите цялото заседание, дано да Ви олекне. Така мисля, че ще се чувствате по-добре. Пък и вижте колко колеги има, мисля, че ще бъде наистина много интересно.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Господин председател, може ли да предложа една процедура. Може ли да ни запознаете с Вашите сътрудници, които от началото на Вашето въдворяване като председател, Ви помагат в работата.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Да, може ли да ни ги представите тук?
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Извинявайте, колеги, има точка „Разни”. Аз съм „за” да бъдат представени, но не точно сега.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Точно от правилата произтича необходимостта Вие да ни запознаете с Вашите сътрудници и начина, по който те ще бъдат назначавани. Очевидно, че тук има недобросъвестна работа от страна на Вашите сътрудници. Затова бъдете така любезен да ни ги представите.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Господин председател, извинявайте. Никой не го е предложил това в дневния ред. Очевидно някой иска да прескачаме дневния ред. Аз съм съгласен в т. „Разни”, ако се приеме това предложение, да бъде поставен въпросът.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Благодаря Ви, господин Лазаров. Ние сме в условията на точка първа от дневния ред. Трябва да представим сигналите и по единия от тях поисках комисията да гласува да получа мандат, за да имаме повече информация от компетентни институции.
    Моля, гласувайте това предложение на председателя на комисията.
    „За” – 8, „против” – 2, „въздържал се” – 1.
    Предложението се приема.

    Преминаваме към точка втора от дневния ред:
    Постъпили материали от компетентни институции относно данни, свързани с установяване на корупцията и корупционните практики в енергийния сектор.
    Моля представителя на „Секретното деловодство” в Народното събрание да дойде и само да ни каже от кои институции какво е представено.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: И от кого са поискани.
    ВАЛЕНТИН ДУПИНОВ: Не мога да кажа от кого са поискани. Писмата не са при мен.
    Материали са постъпили от Софийска градска прокуратура ...
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Те по собствена инициатива ли са ги пратили? Нека да уточним този въпрос. По инициатива на самите институции ли са представени тези материали или някой ги е изискал.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: След малко ще Ви дам думата за пояснения.
    Искам за колегата Мерджанов да поясня, че още миналия път на заседание на комисията, ако си спомняте, надявам се да си спомните, аз формулирах темата и казах по кои дела в публичното пространство ще поискам информация и поисках информация от Софийска градска прокуратура и от Висшия съдебен съвет. Разбрах, че е постъпила информация от Софийска градска прокуратура и Висшия съдебен съвет.
    МАЯ МАНОЛОВА: Откъде знаехте номера на преписката?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: От документа, който Ви показах, който е публичен. По тези документи докладчик е била представител на БСП в миналия Висш съдебен съвет.
    МАЯ МАНОЛОВА: Бъркате, бъркате, господин председател.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Представителят на БСП госпожа Кипринска е била докладчик.
    МАЯ МАНОЛОВА: Не, господин Румен Ненков.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не, докладчик по дисциплинарното дело във Висшия съдебен съвет е била госпожа Кипринска.
    МАЯ МАНОЛОВА: При образуването на преписката е бил господин Румен Ненков, председател на състав.....
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Няма такова нещо и Вие можете да се запознаете с информацията. Да, аз изисках документа.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: След като Вие самият отрекохте, че сте чели въпросната информация, кой ще трябва тепърва да се запознае?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Всички членове на комисията имат възможност по ред, предвиден в законите, да се запознаят и да четат в работното време, колкото поискат.
    Заповядайте, господин Дупинов. Имате думата.
    ВАЛЕНТИН ДУПИНОВ: Аз само мога да кажа, че материали са пристигнали от Софийска градска прокуратура и от Висшия съдебен съвет. Само това мога да кажа.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Как ги поискахте тези материали?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Поисках ги с официално писмо.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Може ли да видим това писмо?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Това може, ще дойдете след заседанието в комисията и ще Ви го покажа.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Изпратете Вашия сътрудник, нека да го донесе. Какъв е проблемът?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не, аз не мога по време на заседанието да удовлетворявам Вашите щения.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Много важно е да установим начина, по който ще работи комисията.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Преди това питахте какви са сътрудниците, сега искате да Ви покажа писмата.
    МАЯ МАНОЛОВА: Това са сътрудници на комисията. Искаме да видим кой работи със сигналите, кой праща писмата.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Господин Янев, очевидно е, че Вие работите в условия на зависимост. Очевидно е, че Вие изпълнявате чужда воля. Чия е тази воля?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не ми вменявайте това, което Вие сте правили цял живот. Затова искам да Ви посъветвам да прочетете глава „Организация на работата на комисията”:
    „Постъпващите в комисията документи, анализи, сведения, становища, сигнали и други писмени материали се регистрират от технически сътрудници в регистъра на комисията и се разпределят на експертите, които ги анализират и изготвят становища по тях и уведомяват народните представители за постъпилите материали. Материалите се съхраняват и с тях се работи само в работните помещения на комисията.”
    Вие ме карате да нарушавам правилата. Няма да стане това нещо. Има точка „Разни”.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Няма т. „Разни”. Тук има практически свършена работа и Вие сте длъжен да ни обясните как се е стигнало до този момент.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Вие не се чувате в момента какво искате. Има точка втора от дневния ред.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Това, което правите, е произвол, господин Янев.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не, това е стриктно спазване на правилата.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Това съвсем не е вярно.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Искам, тъй като преминаваме към точка втора, става въпрос за секретна информация, да помоля представителите на медиите да напуснат, освен ако комисията не реши друго - ....
    ПЛАМЕН НУНЕВ: Господин Янев, аз мисля, че трябва се движим по дневния ред. Председателят е предложил дневен ред, вървим по него. Претенциите, които бяха по т. 3 от дневния ред, недейте да се заблуждавате, че ще бъдат обект само на единствено заседание.
    Господин Янев, нека изказванията да стават, след като Вие дадете думата на членовете на комисията.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Колеги, надявам се страстите малко да се уталожат, защото наистина няма да можем да работим пълноценно.
    По втора точка от дневния ред ви информирах, че са постъпили необходимите документи от Софийска градска прокуратура и от Висшия съдебен съвет.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Но откъде знаете, че това са необходимите документи, господин Янев?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Отнемам Ви думата.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Не, не може да ми отнемате думата, защото Вие правите внушения, които нямат нищо общо с действителността.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Отнемам Ви думата.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Не, не може да се поставяте над комисията.
    МАЯ МАНОЛОВА: Той знае какво има вътре в папките, без да ги е чел.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Но засрамете се най-после.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Госпожо Манолова, ако Вие продължите по този начин, пак Ви казвам...
    МАЯ МАНОЛОВА: Това е резултат от Вашите способности. Те наистина са паранормални. Вие знаете какво пише в тези пет купчинки с папки, без да сте ги чел.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Вие, като сте ги чели, кажете какво пише там? Хайде сега започвайте да казвате, като ги четохте, какво пише. Кажете във всяка папка какво пише.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Правя предложение госпожа Манолова да бъде докладчик.
    МАЯ МАНОЛОВА: Извън цирка, който се развива един час вече, който Вие направлявате и в който активно участвате, все пак нека да не забравяме, че това са секретни материали, които са при специален режим, с ясно разписани в закон ангажименти към лицата за работа с тези документи.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Вие нали имате допуск? Ние също имаме! Ще докладвате на нас, ще докладвате на комисията като докладчик. Ако искате сега, моментално. Ако предлагате тогава, така разбирам Вашето изказване, да „затворим” комисията, колегите да напуснат и да започвате да докладвате. Но мисля, че е по-редно първо всички да са се запознали, пък тогава да докладвате.
    МАЯ МАНОЛОВА: Аз предлагам, за да е пълен циркът, някой, който не ги е чел, да ги докладва и избирам господин Янев.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Ние не сме в детска игра „Ринги, ринги рае, кой кого ще избира”.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Госпожо Манолова, аз Ви поканих в моя кабинет да се запознаете подробно с всичко. Ако там ще изявявате роля на гадателка, можем да Ви включим и телефони, за да може и външни зрители да ви питат.
    Вие ме упрекнахте в миналото Народно събрание, че се занимавам едва ли не и някой от Космоса ми дава документи и доклади, сега по същия начин пак има космически субекти....
    МАЯ МАНОЛОВА: Колко съм била права!?!
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Благодаря Ви, за информацията.
    Искам да ви помоля да продължим по нормален начин хода на заседанието.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Вие на това нормалност ли му казвате? Стоварвате тук седем – осем папки, които никой не е чел и ние ще ги обсъждаме. Вие на това нормална работа ли казвате?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Колеги, ние се намираме в условията на точка втора от дневния ред. Има постъпили материали, които са със съответния гриф и могат да се четат само и единствено в „Секретно деловодство”, като се попълват съответните сигнатури и т.н.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: В такъв случай Вие защо ги донесохте тук? Вие ще отговорите, защото нарушавате закона.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не съм Ви дал думата, господин Мерджанов.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Нарушавате закона. Освен това сте се разпоредили тези папки да бъдат изнасяни от „Секретно деловодство”.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Отнемам Ви думата.
    Искам за толкова некомпетентни хора като Вас да поясня, че председателят на комисията има право да извика представители на „Секретно деловодство” да донесат необходимите материали и само членовете на комисията или други народни представители, преди да започнат да четат, да се разпишат на съответните папки, че са ги чели и от колко до колко часа са сторили това.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Това кой от комисията го е сторил до този момент?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Вие не чувате какво говорите вече. „Кой го е сторил?”!
    Уважаеми колеги, по т. 2 от дневния ред вие получихте информация за сигналите, които – пак повтарям – са дошли във времето, както следва. Имате ли Вие точни данни за всеки сигнал какъв е обемът на материалите? Може ли да ни дадете такава справка?
    ВАЛЕНТИН ДУПИНОВ: Естествено.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Как ще направи справка, той не е член на комисията.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Господин Янев, недейте да вкарвате колегата в неудобство. Вие като не спазвате закона, недейте да принуждавате другите да го правят.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Искам да ви попитам можете ли след малко да докладвате на колегите по съответните преписки всяка от тях колко обем съдържа, за да знаем какъв срок да дадем за четене на материалите. Комисията трябва да вземе решение, господин Бисеров, в какъв срок от време да се четат тези документи.
    В противен случай, ако това го разсрочим във времето, някои могат да поискат да четат месец – два или три и по този начин комисията няма да може да работи.
    МАЯ МАНОЛОВА: Аз мога да ви докладвам, че преписката от Софийска градска прокуратура съдържа 490 и няколко страници. Не 700, колкото казахте Вие, а 490 и няколко. От Висшия съдебен съвет материалите са пристигнали преди два часа, доколкото разбрах, така че няма как да ви я докладват.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Господин Янев, аз не мисля, че трябва да ни докладват колко страници съдържат материалите, още повече тук се споменаха данни, вчера и господин Бисеров каза. Дали са 700 или 400, няма значение, поради което предлагам направо да пристъпим към някакво решение, ако разбрах темата – какъв срок горе-долу да дадем, за да може всеки да се запознае с преписките. Не всички сме със свръхестествени способности, госпожа Манолова ги е изчела от А до Я, разбрах. Но да се постави един разумен срок. Мисля, че Вие с господин Бисеров обсъдихте вариант, при който да се запознаем с тези материали. Изхождайки от това, че днес сме сряда, може би другата седмица, не знам, но да бъде един нормален срок.
    Господин председател, аз мисля да вземам това решение за срока за запознаване с материалите, за да върви ползотворно работата ни. Иначе писмата и кореспонденцията всеки може да ги види.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Момент, тук се натъкнах на нещо извънредно. Понеже видях, че Вашият колега, който Ви е личен сътрудник, Ви носи документите, обяснете официално в комисията има ли назначени служители и ако няма, на базата на какво Вие давате възможност на Вашите сътрудници .....
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Отнемам Ви думата.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Не можете да ми отнемате думата.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Отнемам Ви думата.
    Ние сме в точка втора от дневния ред, колеги. Искам да приемем срока, в който колегите да се запознаят с материалите, с предоставените ни документи. Моето предложение е колегите да се запознаят с документите на Софийска градска прокуратура, Висшия съдебен съвет, пак Софийска градска прокуратура, които днес пристигнаха, и предлагам десетдневен срок.
    Моля, гласувайте предложението срокът за запознаване с документите да бъде десет дни.
    "За" - 9, "против"- 1, "въздържал се" - 1.
    Решението се приема.
    Заповядайте, господин Бисеров.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Господин председател, може ли да докладвате всички писма, които сте изпратили досега. Ние не сме запознати, може ли да кажете? Сътрудникът Ви да ги донесе да ги видим, защото искаме да знаем с какво съдържание са, защото Вие ще ги докладвате принципно.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Има си дневен ред. Това може да бъде поставено в точка „Разни”.
    МАЯ МАНОЛОВА: Това е в точката за постъпилите документи.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Госпожо Манолова, нека аз да знам кое е по съответната точка.
    Господин Бисеров, ще бъде удовлетворено Вашето желание в т. „Разни”. Задайте го и ще получите информация.
    МАЯ МАНОЛОВА: Да, искам този младеж да остане за т. „Разни”, да не си отиде, за да обясните кой е той, какъв е неговият статут.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Благодаря Ви.

    Колеги, продължаваме по точка трета от дневния ред:
    3. Комисията да установи обстоятелствата във връзка с аргументирани публични разследвания, които биха могли да се обобщят чрез следните въпроси:
    1. Имало ли е лица извън длъжностно упълномощените, които са водили нерегламентирани преговори от името на държавата за строителството на АЕЦ „Белене” и доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй”?
    2. Как, от кого и при какви условия са договаряни истинските параметри, свързани с подписването на договора за АЕЦ „Белене”?
    3. Осъществявана ли е умишлена предварителна уговорка за манипулиране на общественото мнение с цел прикриване на истината по договора за АЕЦ „Белене” и представянето му само като новина за инвестиции в икономиката?
    4. Изтекла ли е предварителна информация кой ще бъде победителя в търга за строежа на АЕЦ „Белене” преди приключване на предвидената по закона процедура?
    5. По какъв начин са договаряни параметрите по договорите и кой е осъществявал доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй”, на каква цена и това било ли е съгласувано с Европейския съюз във връзка с ограниченията на Европейската комисия от 01.01.2007 г. за доставката на ядрени материали?
    6. Има ли лица от енергийния бизнес, които от името на съответния ресорен министър са договаряли схема за разпределението на дейности между АРЕВА и Атомекспортстрой с цел придобиване на големи комисионни?
    7. Ощетена ли е държавата в особено големи размери по договорите за строежа на АЕЦ „Белене” и доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй” и кои лица от висшите етажи на властта са замесени?
    Уважаеми колеги, само искам да поясня нещо. Това са формулирани тематични акценти като въпроси, които аз съм наясно, че не могат да се разглеждат на едно или две заседания. Материята е много сложна, имало е десетки журналистически проучвания и наистина сега се надявам вие да бъдете достатъчно коректни, а не да започнете в същия стил, както досега, за да можем да се концентрираме и да преценим какво друго е необходимо да се изисква по тези въпроси, защото считам, че това са основните теми, които вълнуват обществото. По този начин наистина комисията ще може да си свърши работата.
    Заповядайте, госпожо Манолова.
    МАЯ МАНОЛОВА: Аз държа да отговорите на въпроса, който Ви зададох в самото начало – кой е авторът на тези въпроси? Кой Ви ги измисли, кой Ви ги формулира, кой Ви ги написа. Това би било изключително важно за комисията, за да знаем кой режисира тук това представление, в което имате главна роля, а депутатите от ГЕРБ са масовка.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Не сме в Страшния съд, за да задавате такива въпроси. Първо, беше Ви отговорено, че това е предложение на председателя на комисията и много Ви моля, без обидни квалификации.
    И Вие му задавате въпроси, но не отговорихте на въпроса кого помолихте да се извини и по какъв повод.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Когато помоли човекът да се извини, беше му наредено веднага да се извини.
    МАЯ МАНОЛОВА: Вие се срамувате от ролята, която играете ли, господин Лазаров – да припявате в хор?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Госпожо Манолова, предупреждавам Ви, че по никакъв повод не бива да си мислите, че това, което става при вас, във вашата група или вашата партия, може да стане в една парламентарна комисия, която аз ръководя. Аз съм написал въпросите и аз мога по всеки един от тях да Ви обясня същината.
    МАЯ МАНОЛОВА: Да, обяснете ми как точно Ви хрумна формулирането на всеки един от тези въпроси.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Формулирах ги на база на материята, която съм изчел в тази връзка.
    Искам да обясня специално на госпожа Манолова, за да може любопитството й не само напълно да бъде удовлетворено, искам да кажа, че не съм ходил в „Секретно деловодство”, даже не съм го доближавал от месец и може да отидете да проверите – има специални камери – дали по някакъв повод аз съм минавал през „Секретно деловодство”.
    МАЯ МАНОЛОВА: Точно затова Ви питам как преценихте тези въпроси, като не сте минавали през „Секретно деловодство”?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Като човек, който почти е наркоман на тема информация, идете и проверете в Софийска градска прокуратура или във Висшия съдебен съвет дали съм ходил и там. И там не съм ходил.
    Така че няма как да ми вменявате това, което не съм направил.
    Затова недейте по този начин да се опитвате да шантажирате цялата комисия и да внушавате това, което не се е случвало.
    Затова искам да ви помоля да се съсредоточите по точката от дневния ред. Имате ли предложения за изменение и допълнение на така формулираните теми под формата на въпроси? Ако имате, кажете ги? Ако считате, че някои от тях трябва да отпаднат – също, за да ги гласуваме.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Може ли да обясните точка шеста?
    МАЯ МАНОЛОВА: Все пак не отговорите на моя въпрос как точно сте ги...
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Нека да обясни за т. 6.
    МАЯ МАНОЛОВА: Добре, ето, за т. 6 кажете как точно я измислихте.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Казано е, че комисията да установи обстоятелствата във връзка с аргументирани публични разследвания.
    Какво да Ви кажа, господин Бисеров, по точка шеста?
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Какво имате предвид по точка шеста?
    МАЯ МАНОЛОВА: Как я измислихте тази точка?
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Точка шеста е във връзка с точка трета, която ние гласувахме.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Аз в момента предложих процедура да обсъждаме в коя от тези точки искате да има промяна или да отпадне, за да ги гласуваме.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Кажете за точка шеста, за да преценим как да гласуваме? С какви обяснения вкарахте точка шеста?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Мотивите са много. Ако искате, по тази тема, по която може би са изписани стотици страници, трябва едно от заседанията най-вероятно или две, или три да бъдат посветени на тази точка. Но от тези публични разследвания става ясно, че министри от правителството на тройната коалиция – министри и заместник-министри – са упълномощавали нерегламентирано съответни бизнесмени от тези кръгове, които са известни в публичното пространство като кръга „Фронтиер”, да водят такива преговори, за които е изписано в медиите десетки страници от кого се водят и как се водят и всичко свързано с кръга „Фронтиер”, с Румен Овчаров, с всички други лица, които тук преди малко в другия сигнал изчетох.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Не, това е по т. 2. Аз Ви питам за т. 6.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Точно в т. 6 пояснявам, че когато са водени преговори с френската фирма „АРЕВА” и руската „Атомекспортстрой”, не са водени тези преговори, както се твърди в публичното пространство, от съответния министър, а са водени от Красимир Георгиев, така наречения „фронтиер”.
    МАЯ МАНОЛОВА: Как Ви хрумна това?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: От медиите, обяснявам го, как по-ясно да го обясня. Тук не става въпрос за хрумване, а за фактология. Защото комисията установява факти и обстоятелства. Нали така, колеги?
    МАЯ МАНОЛОВА: А как Ви хрумна точка втора?
    Господин Янев, ако трябва, и на шест заседания ще се занимавате с т. 6.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Условно го казах.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Господин председател, имам процедурно предложение. Преди малко беше подложен на гласуване дневният ред, включително и предложението на колегите Манолова, Бисеров, Мерджанов. Ние гласувахме този дневен ред, включително и т. 3, която точка съдържа едни подточки. Но ние ги гласувахме и аз не виждам защо отново трябва да се съсредоточаваме върху точка трета и подточките – въпросите, които са в нея.
    МАЯ МАНОЛОВА: В момента какво правим? Установяваме факти и обстоятелства.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Не, в момента ние не установяваме факти и обстоятелства, госпожо Манолова. Ние гласувахме също преди малко един десетдневен срок, в който да се запознаем с постъпилите документи.
    МАЯ МАНОЛОВА: Но това е по т. 2, а сега сме на т. 3.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Извинявайте, не председателствате Вашите си партийни форуми.
    Гласувахме десетдневен срок, в който, който желае, разбира се, да се запознае с тези материали. Господин председателят ни прикани, запознавайки се с тези материали, да се съсредоточим върху тези теми, запознавайки се с тях. Аз така разбрах.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Поисках от комисията също така по тези теми да се изяснят наличните документи по тези въпроси.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: А по какъв начин ги поискахте?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: С официално писмо. След завършване на заседанието елате в кабинета ми. Материалите се съхраняват и с тях се работи само в работното помещение на комисията.
    МАЯ МАНОЛОВА: Това срещу мен на масата какво е?
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Да не се окаже, че папките са празни?
    МАЯ МАНОЛОВА: Господин Янев, искам да предложа още...
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не съм Ви дал възможност Вие да казвате кой какво прави и как го прави.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Искам да направя лично обяснение от името на всички тук колеги и най-вече от мое име.
    Уважаеми господин председател, темите, които са предмет на гласувания вече дневен ред по т. 2, 3 със съдържащите се в тях въпроси, са достатъчно сериозни и те интересуват обществото не от днес, не от вчера, а от десетина години назад. Колегите и журналистите, които присъстват тук, са запознати, с някои от тях сме работили по тези теми, но които теми очевидно не са получили достатъчно ясно и достатъчно прозрачно отговорите, които са давани и официално, защото отговори има и в тези журналистически разследвания.
    Много Ви моля, господин председател, вземете мерки, аз не желая да бъда обиждан дали съм клакьор или не съм клакьор. Аз съм народен представител така, както и госпожа Манолова е народен представител.
    Много моля, вземете мерки. Иначе оставам с лошото чувство и привкус, че някой наистина страшно много се притеснява от отговорите по тези теми.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Госпожо Манолова, правя Ви последна колегиална бележка. Ако продължавате по този начин да се държите и да бламирате заседанието на комисията, ще прекъсна работата на комисията. Дайте възможност да работим. Миналия път отнехте възможността да бъдат отстранявани членове от заседанието. Значи това Ви е била целта?!? Просто на всяка цена да бламирате работата на комисията. Много Ви моля, нека да се уважаваме като колеги.
    МАЯ МАНОЛОВА: Искам да направя предложение за включване на три въпроса към тези седем, отнасящи се до проекта „Белене”.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Ние гласувахме дневния ред.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Господин Лазаров, очевидно Вие не слушате председателя. В момента обсъждаме точка трета и ни задавате седем въпроса. Председателят постави на дискусия съдържанието на тези седем точки. Нали така, господин председател? Имаме право да ги допълваме, да ги отричаме, да ги разкрасяваме и т.н. Госпожа Манолова точно това се опитва да направи до момента.
    МАЯ МАНОЛОВА: Искам да добавя три въпроса към тези седем. Ако искате ще ви предложа да влязат на мястото на някои от точките, за да бъде процедурно всички наред.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Заповядайте, госпожо Манолова. Имате възможност да направите предложението
    МАЯ МАНОЛОВА: Предлагам да бъдат включени още три въпроса.
    - кой водеше преговорите за проекта „Белене” след юли 2009 г. и до настоящия момент?
    - защо бяха подписани осем допълнителни споразумения, какво е тяхното съдържание, защо бяха поети допълнителни ангажименти и възлагани допълнителни поръчки с допълнителни плащания?
    - кой участваше в делегацията по преговорите, кой определи състава на тези делегации, имаше ли включени в делегациите частни лица и какво беше тяхното качество?
    Това са три допълнителни въпроса ,които се отнасят до периода на изграждането на АЕЦ „Белене” по време на управлението на ГЕРБ.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Аз все пак искам да Ви помоля. Нали не сте на трибунката, на която давахте от името на БСП пресконференция. Ако Вие имате конкретни въпроси, ....
    МАЯ МАНОЛОВА: Ето това са три конкретни въпроси и те са на база изнесени ....
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Ако имате конкретни въпроси, аз Ви казах в самото начало. Нека да проверите в стенографския протокол дали имате предложение за изменение и допълнение на вече гласуваните седем конкретни въпроса, на вече гласуваните седем конкретни въпроса в дневния ред в началото на заседанието.
    Ако Вие искате да си правите ваш дневен ред, аз говоря едно, а Вие си правите съвсем друго, съжалявам, няма да стане. Просто няма да се случи.
    МАЯ МАНОЛОВА: Господин. Янев вие предлагате седем въпроса, които се отнасят ....
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Попитах: имате ли редакционни бележки или за изменение и допълнение по така посочения дневен ред. Не, Вие докладвате още десет въпроса,които са съвсем нови.
    МАЯ МАНОЛОВА: Добре, предлагам на мястото на т. 6, ако искате, или като точка ...
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Момент, господин Лазаров поиска думата за процедура.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Господин председател, въпросите които изчете уважаваната от мен госпожа Манолова, само че интересно защо тя ги свива в един времеви отрязък, по-къс. Дайте да прочетем т. 2, защото наистина дневният ред трябва да се чете. Разбирам, че сте чели материалите там, това всички го разбрахме, но трябва да четете и точките, които гласувахме. Как, от кого и при какви условия са договаряни истинските параметри, свързани с подписването на договора за АЕЦ „Белене”. Това е Вашият първи въпрос, нали така госпожо Манолова?
    Но защо Вие искате този въпрос да бъде само за един отрязък от време? В този въпрос и в другите тук се съдържат тези, с които Вие сега отново искате да внушавате нещо. В тези въпроси няма времеви отрязък – всички, що се касае до АЕЦ „Белене”, уважаема госпожо.
    Считам, че така зададените въпроса са частни, те са в един по-тесен отрязък и не следва ние да ги подлагаме на гласуване, защото те се съдържат тук.
    Благодаря Ви, господин председател и на Вас, госпожо Манолова.
    МАЯ МАНОЛОВА: Господин председател, моите три въпроса нямат нищо общо с формулираните от Вас седем въпроса и Вие самият перфектно знаете, че това е така. Аз не правя внушения, че някой друг е договарял вместо съответните длъжностни лица параметрите на АЕЦ „Белене”. Но аз твърдя, че извън внушенията на тези седем въпроса има и други частни лица, които след юли 2009 г. са участвали в преговори за „Белене” и това го черпя от журналистически разследвания и публични материали.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: В т. 2 не е казано „юни, юли 2005, 2009, 2012 г.”. Точка втора говори за всички преговори за „Белене” госпожо Манолова. Пак повтарям. Вие се притеснявайте.
    Ако Вие имате някаква информация в повече, четейки тези материали, разбирам Ви. Затова тези въпроси са общи.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Има направено предложение от колежката Манолова да се включат нови въпроси извън контекста на това, което вече беше предложено.
    МАЯ МАНОЛОВА: Не, в контекста е.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Не е в контекста на това, което предварително уточних по т. 3.
    Но въпреки това ще подложа на гласуване предложението на госпожа Манолова.
    Моля, гласувайте предложението въпросите на госпожа Манолова да бъдат включени в т. 3.
    „За” – 3, „против” – 7, „въздържали се” – 2.
    Предложението на госпожа Манолова се отхвърля.
    Отхвърля се тази възможност, защото Вашите въпроси всъщност се съдържат в тези четири въпроса.
    МАЯ МАНОЛОВА: Не, не е вярно, че се съдържат.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Съдържат се. Ако малко по-добре се задълбочите, ще се убедите в това, което Ви казвам.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Господин Янев, тук сте записали – направиха ми бележка колегите журналисти – в шестия въпрос: „Има ли лица от енергийния бизнес, които от името на съответния ресорен министър са договаряли схема за разпределението на дейности между АРЕВ и Атомекспортстрой ....”
    Каква е тази фирма „Атомекспортстрой”?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Как „каква е тази фирма”?
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Вероятно имате предвид „Атомстройекспорт”?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Заповядайте, госпожо Манолова, да поясните.
    МАЯ МАНОЛОВА: Може ли аз да поясня, може би колегата не е чел внимателно.
    Господин Мерджанов, по този начин „Атомекспортстрой” е изписано името на „Атомстройекспорт” в секретните документи на преписката в „Секретното деловодство”.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Чакайте, Вие чувате ли какво говорите? Вие издавате класифицирана информация. Току-що направихте това.
    МАЯ МАНОЛОВА: По този начин е изписано името на тази фирма.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Това да се протоколира.
    МАЯ МАНОЛОВА: Нека да се протоколира. Този, който е формулирал тези въпроси, е преписвал от секретни документи. Преписвал е буквално, без да вложи мисъл, от секретни документи.
    Ако Вие сте автор на това, значи Вие сте чели секретните материали.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Госпожо Манолова, ако Вие изнасяте класифицирана информация, проблемът е само Ваш.
    МАЯ МАНОЛОВА: Не, проблемът е Ваш.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Знаете как се носи отговорност за теч на информация. Вас предупреждавам, защото само Вие сте чела тези документи. Не правете това в нарушение на закона.
    МАЯ МАНОЛОВА: Този, който е написал тези седем въпроса, е чел секретните документи, неизвестно по какъв начин, нелегално, след като е възпроизвел грешно името на една фирма.
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Госпожо Манолова, Вие искате сега някой да твърди едни отрицателни факти, че няма такава фирма ли? Аз не зная какви са фирмите, но защо сега искате да установяваме има ли, няма ли такива фирми. Нали това е предмет на запознаването с материалите на тази комисия. Но очевидно Вие сте много навътре в нещата и пак ще повторя – очевидно много Ви притеснява това, което сте чела, за да реагирате така.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Заповядайте, господин Бисеров.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Сега разбрахте ли защо Ви питам за точка шеста?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Да, кажете.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Разбрахте ли вече?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Вие се хващате за....
    ХРИСТО БИСЕРОВ: А вероятно не знаете какво означава „АРЕВА”.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Вие не сте тук в качеството си на изпитващ. Вие може би сте консултант на Ахмед Доган. Не знаех, че е компетентен и в енергетиката.
    Казвам, че е френска фирма. Този, който е водил преговори, Вие можете да прочетете в открити източници – подчертавам – изключително любопитна фактология. Няма смисъл да четете секретна информация. Журналистите много са постигнали в този аспект.
    Колеги, имате ли предложения по така поставените седем точки за някакви редакции, за изменение или допълнение, или окончателно ги оставяме като тематични акценти във вида, в който са формулирани?
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Може ли да се изписват правилно наименованията на фирмите?
    МАЯ МАНОЛОВА: Може, стига да не се преписват без влагане на мисъл.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Ще коригирате ли наименованието на фирмата?
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Имате ли предложения да поискаме от компетентните институции информация, след като колегите се запознаят с класифицираната информация?
    МАЯ МАНОЛОВА: При положение, че отклонихте моите въпроси....
    ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ: Ние вече ги гласувахме. Нека да се запознаем всички и тогава вече можем да формулираме евентуално предложения за тяхното по-пълно формулиране.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ: А защо не ги извикаме тук компетентните институции и да ги изпитаме? Защото целият подход, който демонстрирате, е точно това – погазване на разделение на властите и олигавяне на парламента.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Четете правилника и Конституцията.
    Това беше по точка трета.

    Преминаваме към точка четвърта от дневния ред:
    Т. Разни.
    По тази точка имате ли питания и въпроси? Дойде времето за т. „Разни”.
    Заповядайте, госпожо Манолова.
    МАЯ МАНОЛОВА: Взехме решение да ни запознаете с Вашите сътрудници. Интересува ме кои са Вашите сътрудници.
    ПРЕДС. ЯНЕ ЯНЕВ: Решение не сме взели. Ще ви бъдат представени в писмен вид. Вие знаете по какъв ред се назначават сътрудниците и това е съгласувано с председателя на парламента и с главния секретар. Председателят не е административно лице, за да може да подписва договори.
    Иван Славчев е един от сътрудниците. Тогава, когато се подпише гражданският договор, ще ви кажа кои са другите сътрудници, господин Бисеров – двама ли са, пет ли са, десет ли са – ще разберете.
    Документите са внесени. Тогава, когато главният секретар разпише документите, ще ви ги покажа.
    Благодаря ви.
    Закривам заседанието.
    (Закрито в 16,05 ч.)
    К
    Форма за търсене
    Ключова дума