КОМИСИЯ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНАТА КОМИСИЯ ЗА ЕНЕРГИЙНО И ВОДНО РЕГУЛИРАНЕ
КОМИСИЯ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНАТА КОМИСИЯ ЗА ЕНЕРГИЙНО И ВОДНО РЕГУЛИРАНЕ
П Р О Т О К О Л
№ 1
На 25 октомври 2012 година се проведе заседание на Комисията за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране при следния
ДНЕВЕН РЕД:
ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА РАБОТАТА НА КОМИСИЯТА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНАТА КОМИСИЯ ЗА ЕНЕРГИЙНО И ВОДНО РЕГУЛИРАНЕ.
Заседанието беше открито в 16,25 часа и ръководено от Димитър Главчев – председател на Комисията за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Уважаеми колеги, откривам първото заседание на Комисията за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Предлагам днешното заседание да се проведе при следния
ДНЕВЕН РЕД:
Обсъждане и приемане на вътрешни правила за работата на Комисията за наблюдение на дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Имате ли други предложения? – Не виждам.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
Против и въздържали се няма.
Приема се единодушно.
Преминаваме към разглеждане на Вътрешните правила. Би трябвало всички да сте ги получили по имейлите.
Имате ли някакви коментари, съображения по тях? Имате думата.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Благодаря Ви, господин председател. Запознах се с правилата. Нямам никакви забележки. Мисля, че са стандартни и разумни.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Заповядайте, господин Карбов.
ДИМИТЪР КАРБОВ: Благодаря. Аз също съм получил правилата, запознат съм с тях. Конструктивни са и ги подкрепям.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Заповядайте, господин Петър Димитров.
ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Една бележка имам. Имам предвид нещо, но не го забелязвам – кога ще се пращат материалите, които ще обсъждаме на заседанието?
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Мисля, че беше записано един ден преди заседанието.
ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Това е за дневния ред. Не виждам за материалите какъв е срокът. Записано е, че дневният ред се обявява най-малко един ден преди провеждането на заседанието. Но за материалите не виждам.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Аз смятам, че ако липсва някъде в текста, да го добавим - да се отнася същото и за материалите.
ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Да се запише: дневния ред и материалите. Ако не ги знаем предварително, като се съберем тук, нищо няма да стане.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Ако наистина липсва в текста, при това условие да го допълним – заедно с дневния ред да бъдат представени и материалите, за да можем да имаме съответно подготовка за заседанията. Мисля, че е разумно.
Други забележки имате ли?
ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Имам още едно предложение. Ако организирате някои изнесени заседания, да отидем в централата на ЧЕЗ, на ЕОН, на EVN. Те са тук. Нищо, че EVN не обслужва София, но те са тук. Да отидем да видим как работи тази администрация за сметка на българския потребител на електричество.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Дайте да приемем правилата и после да говорим за изнесените заседания. Едва ли някой ще има нещо против така направеното предложение.
Има ли нещо по правилата? – Няма.
Който е съгласен с така предложените правила, моля да гласува.
Против и въздържали се няма.
Приемат се единодушно.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Преди да закриете заседанието на комисията, господин председател, искам да Ви попитам и да решим кога ще се събираме. Аз имам предложение за вторник, тъй като днешният ден е много проблематичен. Ние сме членове и на други комисии, много сме натоварени. Ако искате да си направим традиция да се събираме във вторник от 14 часа. Може би господин Петър Димитров няма да иска.
ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Не е ли рано?
МАРТИН ДИМИТРОВ: От 11 до 14 часа вие тъкмо ще сте набрали скорост и ще сте готови с решенията, господин Петър Димитров.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Аз, господин Мартин Димитров, направих едно предварително проучване и повечето колеги са склонни заседанията да се провеждат в сряда или преди, или след заседанието на Комисията по икономическата политика, тъй като повечето от членовете на тази комисия са членове и на Комисията по икономическата политика. За да нямаме проблем с кворума, нека да е така.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Да ви предложа тогава, колеги, ако ще се съберем в сряда след заседанието на Комисията по икономическата политика, още в тази сряда да извикаме ДКЕВР, ВЕИ-тата, които имат сериозни претенции към новата такса, която свързваме на практика. Предлагам ви да започнем този дебат още в сряда.
ЛЮБОМИР ВЛАДИМИРОВ: Да уточним някаква тема, по която да се проведе това заседание, а не просто така да ги извикаме. Нека да има тема.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Темата е ясна, колеги – основания, как е изчислена таксата, какви са ефектите за бизнеса и т.н.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Това е доста голяма тема и не знам дали още на първото заседание ще можем да започнем с тази тема. заповядайте, господин Карбов.
ДИМИТЪР КАРБОВ: За да спазим процедурните правила, тъй като гласувахме вече и точките на вътрешните правила, предлагам другата сряда, когато се уговаряме да се събираме и да провеждаме нашите заседания, да включим като точка в дневния ред именно избиране на тема, която да бъде подходяща за този казус, който го имаме в момента и тогава вече да излезем с решение, да привикаме регулатора, да извикаме представители на енергоразпределителните дружества. Това ми е предложението. Благодаря.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: И аз мисля, че така е най-добре – на следващото заседание вече да избистрим какво ще правим, да си зададем темата и тя да е достатъчно добре формулирана, за да преценим и колко време ще ни трябва. Дотогава ние можем да си говорим и неформално и ще стигнем според мене до някаква обща идея какво да бъде направено.
ПЕТЪР ДИМИТРОВ: И господин Мартин Димитров е тук. Имам предложение да правим заседанията през седмица: едната седмица ще има Комисия по икономическата политика, другата – Комисията за ДКЕВР. Иначе няма да е пълноценно. Вторник е Комисията за Белене, в сряда отиваме на две комисии, в четвъртък имаме комисия.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Аз ви предлагам наистина да се уточним помежду си и следващата сряда да видим как да продължим.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Работата е страшно много, господин Петър Димитров. Вие сте прав. Тази седмица имаме три заседания на Икономическата комисия, колкото някои комисии не са имали за цялата година и, бих казал, за целия мандат. Но проблемът е, че виждате броя на законопроектите, които са ни разпределени, виждате темите, по които трябва да участваме. И за съжаление това да го правим през седмица, признавам си, не го виждам. Дано да има такава възможност, но засега не я виждам.
ЛЮБОМИР ВЛАДИМИРОВ: Защо на следващото заседание на комисията да не присъства ръководството на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, за да видим какво е състоянието при тях, да ни представят в някакъв вид актуален отчет.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Не възразявам, но трябва да им дадем задачата. Само така да дойдат и да се запознаем…
ЛЮБОМИР ВЛАДИМИРОВ: Не става въпрос за запознанство. Конкретно Вие като председател можете да им възложите някакъв вид отчет.
ПРЕДС. ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Ако искате да формулираме до утре или до понеделник някаква тема и да им зададем въпроси, може да ги извикаме в сряда. Няма проблем според мене. Нека да помислим и да го решим.
С това нашата работа завърши. Закривам заседанието на комисията.
(Закрито в 16,35 ч.)