Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по бюджет и финанси
Комисия по бюджет и финанси
28/09/2006

    Д О К Л А Д

    по законопроект за ратифициране на Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации, № 602-02-40, внесен от Министерски съвет на 29.08.2006 г.

    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ


    Д О К Л А Д

    по законопроект за ратифициране на Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации, № 602-02-40, внесен от Министерски съвет на 29.08.2006 г.


    На редовно заседание на Комисията по бюджет и финанси, проведено на 28.09.2006 г. беше разгледан законопроектът за ратифициране на Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации, внесен от Министерски съвет. На заседанието присъстваха г-н Нахит Зия, заместник-министър на финансите и г-н Александър Раков, заместник-директор на Агенция „Митници”.
    Законопроектът беше представен от господин Раков.
    Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации, или т.нар. Конвенция Неапол II, е включена в списъка на конвенциите и протоколите, към които Република България и Румъния се присъединяват при присъединяването си към Европейския съюз. Тя е част от законодателството на Общността по глава 24 „Правосъдие и вътрешни работи” и представлява основната правна база в областта на митническото сътрудничество в „трети” стълб. Нейната основна цел, съгласно разпоредбата на чл. 1, т. 1, е страните-членки на Европейския съюз чрез митническите си администрации да си сътрудничат и оказват взаимопомощ с цел предотвратяване и разкриване на нарушения на националното митническо законодателство и с цел разследване и наказване на нарушения на митническите разпоредби на общностно и национално ниво.
    В чл. 4 на Конвенция Неапол II за целите на нейното прилагане са дадени определения на понятията „взаимопомощ”, „митнически администрации”, „трансгранично сътрудничество” и др. Под „взаимопомощ” се разбира оказването на помощ между митническите администрации по реда на Конвенция Неапол II; „митническите администрации” обхващат митническите органи на страните-членки, както и други органи с правомощия за прилагане на конвенцията, а „трансграничното сътрудничество” се изразява в сътрудничество между митническите администрации през границите на всяка страна-членка.
    В Конвенция Неапол II са разписани няколко основни форми, под които се осъществява взаимопомощта и сътрудничеството между митническите администрации. Това са: помощ по искане (за информация, за наблюдение, за проверки); непосредствена помощ; специални форми на сътрудничество (действащо преследване, трансгранично наблюдение, разследване под прикритие), както и чрез офицери за връзка.
    Всяка страна, която се присъединява към Конвенция Неапол II е длъжна да определи централно координационно звено с оглед гарантиране на съответната координация и контрол на мерките за взаимопомощ и сътрудничество, които страните си оказват. Звеното се определя в рамките на митническите органи на съответната страна и отговаря за получаване на всички искания за взаимопомощ по реда на конвенцията, за координиране на тази взаимопомощ, за сътрудничеството с другите органи, ангажирани с мерките за взаимопомощ съгласно конвенцията. Координационните звена на страните-членки поддържат необходимият пряк контакт помежду си, особено в случаите по раздел IV (Специални форми на сътрудничество). За Република България централното координационно звено ще бъде дирекция „Митническо разузнаване и разследване” в Централното митническо управление на Агенция „Митници”.
    Съгласно разпоредбите на чл. 29 от Конвенция Неапол II страните-членки по правило се отказват от искове за възстановяване на разходи, възникнали при прилагането на конвенцията, с изключение на разходи за такси, изплатени на експерти. В случаите, когато за изпълнението на искането са направени или ще бъдат направени значителни и извънредни разходи, участващите митнически администрации се консултират, за да определят сроковете и условията по изпълнение на искането, както и начина, по който се поемат съответните разходи.
    Предлага се Република България при присъединяването си към Конвенция Неапол II да представи декларации по реда на някои разпоредби от конвенцията, а именно:
    - декларация по чл. 20, параграф 8, че страната ни не се обвързва с разпоредбите на чл. 20, касаещи действащото преследване;
    - декларация по чл. 21, параграф 5, че страната ни не се обвързва с разпоредбите на чл. 21, засягащи трансграничното наблюдение;
    - декларация по чл. 23, параграф 5, че страната ни не се обвързва с разпоредбите на чл. 23 относно разследванията под прикритие.
    Тези три декларации могат да бъдат оттеглени по всяко време.
    Със законопроектът се предлага Република България да представи и следните две декларации:
    - декларация по чл. 26, параграф 4 от конвенцията, с която Република България декларира, че приема юрисдикцията на Съда на Европейските Общности в съответствие с процедурите, определени в чл. 26, параграф 5, буква „b”, а именно: всеки съд в България да може да отправи искане до Съда на Европейските Общности да се произнесе с преюдициално заключение по въпрос, поставен във висящ пред него процес и отнасящ се до тълкуването на конвенцията, ако съответният съд счита, че такова заключение е необходимо, за да бъде постановено неговото решение;
    - декларация по чл. 32, параграф 4 от конвенцията, с която Република България декларира, че що се отнася до тази конвенция, с изключение на чл. 26 от нея, ще я прилага в отношенията си със страните-членки, които са направили същата декларация.
    С приемането на Закон за ратифициране на Конвенция Неапол II Република България ще изрази своята готовност за присъединяване към конвенцията към момента на присъединяване към Европейския съюз.
    След приключване на обсъждането се проведе гласуване, което приключи със следните резултати: 15 гласа “За”, без “Против” и “Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното и резултатите от проведеното гласуване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме законопроекта за ратифициране на Конвенцията, съставена на основание член К.3 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ и сътрудничество между митническите администрации, № 602-02-40, внесен от Министерски съвет на 29.08.2006 г.

    28.09.2006 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:


    ПЕТЪР ДИМИТРОВ


    Форма за търсене
    Ключова дума