Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по бюджет и финанси
Комисия по бюджет и финанси
02/11/2006

    Д О К Л А Д

    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за счетоводството,
    № 602-01-88, внесен от Министерски съвет на 23.10.2006 г.

    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ


    Д О К Л А Д

    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за счетоводството,
    № 602-01-88, внесен от Министерски съвет на 23.10.2006 г.

    На редовно заседание на Комисията по бюджет и финанси, проведено на 02.11.2006 г. беше разгледан законопроектът за изменение и допълнение на Закона за счетоводството, внесен от Министерски съвет. На заседанието присъстваха г-н Георги Кадиев – заместник-министър на финансите, г-жа Людмила Елкова – директор на дирекция „Данъчна политика” и г-н Велин Филипов – началник на отдел „Счетоводна практика” от Министерство на финансите.
    Законопроектът беше представен от г-н Кадиев и г-н Филипов.
    Той се внася с цел постигане на пълна хармонизация с правото на Европейската общност в областта на счетоводството. С него се транспонират Директива 78/660/ЕЕС и Директива 83/349/ЕЕС и се постига хармонизация с изискванията на Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 19 юли 2002 г. за прилагането на международните счетоводни стандарти.
    Със законопроекта се предлагат изменения, засягащи всички предприятия, които изготвят и представят финансова информация по реда на Закона за счетоводството. Тези промени са свързани със съдържанието на годишния доклад за дейността и на годишния консолидиран доклад за дейността, както и с изискванията към предприятията за изготвяне на консолидирани финансови отчети, изискванията към публичността на финансовите отчети и изискванията към проверката и заверката им от независими финансови контрольори.
    Уредени са принципните законови изисквания за регулиране на счетоводните системи и финансовите отчети на предприятията, тъй като Закона за счетоводството регламентира изготвянето и представянето на финансовите отчети от предприятия, прилагащи различни по обхват и съдържание счетоводни стандарти. Допълнителните изисквания към формата, структурата и съдържанието на съставните части на годишния финансов отчет и консолидирания финансов отчет, както и по отношение на различни транзакции и оценки, относими към различните отчетни обекти, следва да се определят съгласно приложимите счетоводни стандарти.
    Със законопроекта се предлага премахване на ограниченията, свързани със свободното предоставяне на услуги, а така също и отпадане на разпоредбите, регламентиращи същността и класификацията на активите, пасивите, собствения капитал, приходите и разходите, както и формата, структурата и съдържанието на счетоводния баланс и на отчета за приходите и разходите, тъй като тези въпроси са уредени подробно в националните и международните счетоводни стандарти.
    Законопроектът предвижда редица облекчения за малките предприятия, изразяващи се основно в:
    - даване на възможност на малките предприятия, изготвящи и представящи годишните си финансови отчети на базата на Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия, да изготвят съкратен годишен финансов отчет;
    - даване на възможност на малките еднолични търговци, които не подлежат на задължителен независим финансов одит и на които размерът на нетните приходи от продажби за текущата година не надхвърля 100 000 лв., да изготвят само отчет за приходите и разходите;
    - даване на възможност на малките еднолични търговци, които не подлежат на задължителен независим финансов одит и на които размерът на нетните приходи от продажби за предходния отчетен период не надхвърля 50 000 лв., да отчитат и представят дейността си чрез воденето на специфични регистри;
    - освобождаване на малките предприятия, чиито годишни финансови отчети не подлежат на задължителен независим финансов одит, от изискването за съставяне на годишен доклад за дейността;
    - освобождаване на малките предприятия (при определени условия) от задължението да изготвят и представят консолидирани финансови отчети;
    - освобождаване на малките и бюджетните предприятия от задължителен независим финансов одит на годишните им финансови отчети.
    С цел подобряване и усъвършенстване на счетоводната практика, в законопроекта са предвидени промени, свързани с документалната обоснованост на счетоводните документи, пояснението към съдържанието на идентификационните шифри, инвентаризацията и съхраняването на счетоводните документи.
    След приключване на обсъждането се проведе гласуване, което приключи със следните резултати: “За” – 5 народни представители, 1 “Против” и 3 “Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното и резултатите от проведеното гласуване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за счетоводството, № 602-01-88, внесен от Министерски съвет на 23.10.2006 г.

    02.11.2006 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:



    ПЕТЪР ДИМИТРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума