Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по бюджет и финанси
Комисия по бюджет и финанси
02/11/2006

    Д О К Л А Д

    по законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс,
    № 602-02-76, внесен от Министерски съвет на 28.08.2006 г.

    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ



    Д О К Л А Д

    по законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс,
    № 602-02-76, внесен от Министерски съвет на 28.08.2006 г.


    На редовно заседание на Комисията по бюджет и финанси, проведено на 02.11.2006 г. беше разгледан законопроектът за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, внесен от Министерски съвет. На заседанието присъстваха представители на Министерство на финансите, Национална агенция за приходите и Националния осигурителен институт.
    Законопроектът беше представен от г-н Георги Кадиев – заместник-министър на финансите.
    Предлаганите със законопроекта промени могат да бъдат разделени в три основни групи:
    1. Промени, целящи пълна хармонизация на българското данъчно законодателство с изискванията на европейските директиви, които не са били взети предвид при приемането на кодекса;
    2. Промени от правно-технически и редакционен характер, целящи усъвършенстване и прецизиране на разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/;
    3. Изменения и допълнения в други закони.
    Първата основна група промени се предлага с оглед регламентирането на уредба в областта на взаимната помощ и обмена на информация с държавите членки на Европейския съюз, и обхваща три подробно разписани процедури. Целта е да се предотврати избягване плащането на данъци и отклонение от данъчно облагане, тъй като това може да доведе до загуба на бюджетни приходи и до нарушаване движението на капитали, условията на конкуренция и функционирането на вътрешния пазар на Общността.
    С оглед засилване сътрудничеството между данъчните администрации на държавите-членки, със законопроекта са предложени подробни процедури за взаимна помощ.
    Параграфи 4, 13, 29, 30, 31, 33, 34 и 35 от законопроекта са хармонизирани с Директива на Съвета 76/308/ЕИО, относно взаимната помощ при събирането на вземания за някои видове такси, мита, данъци и др.; Директива на Съвета 77/799/ЕИО, относно взаимната помощ между компетентните органи на държавите-членки в областта на прякото облагане и облагането на застрахователните премии; Директива на Комисията 2002/94/ЕО, регламентираща подробни правила за прилагане на някои разпоредби на Директива на Съвета 76/308/ЕИО и Директива на Съвета 2003/48/ЕО, относно данъчното облагане на доходи от спестявания под формата на лихвени плащания.
    По втората група промени, целяща усъвършенстване и прецизиране на правната уредба в ДОПК бяха зададени множество въпроси от народни представители, касаещи някои от текстовете в законопроекта. А именно:
    1. § 15 - чл. 161, ал. 1, с който се коригира размера на възнаграждението на администрацията, като се предлага то да бъде в размер не по-малко от минималното възнаграждение за един адвокат. В сегашната разпоредба този размер е до минималното възнаграждение за един адвокат;
    2. § 16, 24 и 25 - чл. 169, 240 и 249 – предложена промяна в поредността за погасяване на публичните вземания в изпълнителното производство и е създаден ред за погасяване на осигурителните вноски.
    3. § 17 - чл. 178, ал. 3 – предлага се заличаване на думите “санкциите по които следва да постъпят в републиканския бюджет”;
    4. § 18 - чл. 183 – предвиждат се изменения в частта относно разсрочването и отсрочването, като се предлага дължимата за периода на отсрочването или разсрочването лихва, която сега е в размер на основния лихвен процент, да се увеличи и лихвата да стане основния лихвен процент плюс 3 пункта, и да се прецизира разпоредбата на ал. 7, като се регламентира забрана за разсрочване или отсрочване на задължения за осигурителни вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване и вноски за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите”, както и отсрочване на задълженията за осигурителни вноски към фондовете на държавното обществено осигуряване;
    5. § 19, 20 и 21 - чл. 184, 185 и 188 – предлагат се промени относно отсрочването или разсрочването на вземания за задължителни осигурителни вноски, които сега се извършват със съгласието на Националния осигурителен институт (НОИ), като се предлага отпадането на част от разпоредбите. По време на дискусията се отчете, че промените в тези параграфи не са съгласувани с НОИ. Това беше потвърдено от г-жа Клементина Денева – началник на отдел „Правен” в НОИ, която присъства на заседанието. Тя посочи основните моменти от становището на НОИ по законопроекта, получено в Комисията по бюджет и финанси.
    По третата група промени касаещи изменения и допълнения в други закони, беше изразено мнение, че в някои от тях изменения са приети съвсем на скоро, например Закона за кредитните институции и Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Предлаганите в други закони изменения са значителни и затова трябва да бъдат направени с отделни закони за изменение и допълнения, като например предложенията в Закона за събиране на държавните вземания и Закона за Националната агенция за приходите.
    След приключване на обсъждането се проведе гласуване, което приключи със следните резултати: 5 гласа “За”, без “Против” и 4 “Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното и резултатите от проведеното гласуване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, № 602-02-76, внесен от Министерски съвет на 28.08.2006 г.

    3.11.2006 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:


    ПЕТЪР ДИМИТРОВ


    Форма за търсене
    Ключова дума