Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по бюджет и финанси
Комисия по бюджет и финанси
23/11/2006

    Д О К Л А Д

    по законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове,
    № 602-01-101, внесен от Министерски съвет на 20.11.2006 г.

    На редовно заседание на Комисията по бюджет и финанси, проведено на 23.11.2006 г. беше разгледан законопроектът за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, внесен от Министерски съвет. На заседанието присъстваха г-н Георги Кадиев – зам.министър на финансите, г-жа Людмила Елкова – директор на дирекция „Данъчна политика” и представители на Министерството на финансите.
    Законопроектът беше представен от г-н Кадиев, който изтъкна, че измененията и допълненията се внасят с цел хармонизиране на българското данъчно законодателство с изискванията на европейските директиви в областта на косвеното облагане.
    Със законопроекта се въвеждат нови понятия, по-важни от които са:
    - регистриран търговец – лице, което не е лицензиран складодържател, но при определени условия има право да получава акцизни стоки от друга държава членка под режим отложено плащане на акциз;
    - нерегистриран търговец – лице, което не е лицензиран складодържател, но при определени условия има право да получи конкретно количество акцизни стоки от друга държава членка под режим отложено плащане на акциз;
    Както регистрираният, така и нерегистрираният търговец ще дължи акциз за получените от него стоки от друга държава членка и няма да може да складира или изпраща акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз.
    Законопроектът предвижда на задължителна регистрация да подлежат и лицата, които са регистрирани по ДДС в друга държава членка и извършват доставки на акцизни стоки при условията на дистанционна продажба по смисъла на Закона за данъка върху добавената стойност. В тези случаи регистрацията ще се извършва чрез данъчен представител, който ще представлява съответното лице по всички негови данъчни правоотношения, възникнали на основание на закона и ще отговаря солидарно и неограничено за задълженията му.
    Със законопроекта се регламентира движението на акцизни стоки в рамките на Общността с платен акциз в държавата членка на изпращане на стоката, което ще се извършва с опростен придружителен документ. Лицата, които получават акцизни стоки от друга държава членка ще трябва да декларират пред митническата администрация получаването на стоките и да внесат или обезпечат размера на дължимия акциз за тези стоки.
    Лицата, които изпращат до друга държава членка акцизни стоки, за които е платен акциз на територията на България ще трябва да изпълнят определени задължения, за да получат право да си възстановят платения акциз. Така например, те ще трябва да уведомят митническата администрация преди да изпратят стоките. Освен това, при движението си стоките ще трябва да се придружават от опростен придружителен документ, издаден от лицето-изпращач, и от документ, издаден от държавата членка на получателя, който удостоверява, че акцизът в тази държава членка е платен или обезпечен.
    Законопроектът предвижда въвеждането на акциз за въглищата, кокса и електрическата енергия, като предлага освобождаване от акциз на електрическата енергия за битови нужди и на въглищата и кокса, когато се потребяват от физически лица. Акцизните ставки са съответно:
    - за въглищата и кокса – 0,30 лв. за гигаджаул топлотворна енергия;
    - за електрическата енергия за стопански и административни нужди – 1,00 лв. за мегаватчас.
    На лицензираните железопътни превозвачи и управителите на железопътната инфраструктура се дава право да възстановят платен акциз за ползваната от тях тягова и нетягова електрическа енергия при осъществяването на дейността им.
    Във връзка с въвеждането на горните акцизи, със законопроекта се предвижда задължителна регистрация за:
    - лицата, които произвеждат, внасят от трета страна или въвеждат от държава членка на територията на България кокс и въглища;
    - лицата, които извършват сделки с кокс и въглища;
    - лицата, които на основата на лиценз по Закона за енергетиката извършват доставки на електрическа енергия и природен газ до крайни потребители;
    - лицата, които произвеждат, пренасят или транзитират електрическа енергия и природен газ и потребяват собствена енергия и природен газ за собствени нужди.
    Акцизът ще се начислява, както следва:
    - при продажбата на коксът или въглищата, като в случаите, когато коксът и въглищата се продават на физически лица няма да се начислява акциз;
    - при продажбата на електрическата енергия и природен газ на крайните потребители.
    Със законопроекта се въвеждат и задължения за получателите на автомобили и кафе от друга държава членка. Те ще трябва да подадат декларация пред българската митническата администрация в 30-дневен срок от придобиване на стоките в друга държава членка. Митническата администрация определя размера на акциза и го съобщава на лицето, което в 14-дневен срок следва да внесе акциза.
    С оглед спазване на поети от Правителството ангажименти за достигане на минималните за Общността размери на акциза, със законопроекта се предлага повишаване на ставките, както следва:
    - за оловносъдържащи бензини – от 670 на 830 лв. за 1000 литра;
    - за безоловни бензини – от 530 на 585 лв. за 1000 литра;
    - за газьол и керосин – от 430 на 485 лв. за 1000 литра;
    - за тежки горива – от 25 на 30 лв. за 1000 кг.
    Предвижда се и увеличаване на акцизната ставка за етилов алкохол (ракия), произведен в специализиран малък обект за дестилиране от 0 лв. на 550 лв. за 1 хектолитър чист алкохол, което е 50 на сто от стандартната акцизна ставка за алкохолни напитки.
    Със законопроекта се предлага промяна в структурата на акцизната ставка за цигари – от 48 на сто от продажната цена плюс 15 лв. за 1000 къса на 54 на сто от продажната цена плюс 6,50 лв. за 1000 къса. Очаква се тази промяна да доведе до понижаване на акциза на цигарите от ниския ценови клас, запазването му за средния ценови клас и повишаването му за високия ценови клас. Предвидена е и възможност за възстановяване на акциз срещу бандероли, които са получили дефекти в процеса на производство, както и в случаите, когато акцизните стоки или опаковките не отговарят на нормативните изисквания, поради което не могат да се реализират на пазара.
    След приключване на обсъждането се проведе гласуване, което приключи със следните резултати: 8 гласа “За”, без “Против” и 5 “Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното и резултатите от проведеното гласуване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 602-01-101, внесен от Министерски съвет на 20.11.2006 г.

    23.11.2006 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:


    ПЕТЪР ДИМИТРОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума