Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по бюджет и финанси
Комисия по бюджет и финанси
01/02/2007
    П Р О Т О К О Л
    № 2

    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по бюджет и финанси

    П Р О Т О К О Л
    № 2

    На 1 февруари 2007 г., четвъртък, се проведе редовно заседание на Комисията по бюджет и финанси.
    Заседанието се проведе при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Представяне и обсъждане на проект за решение за даване съгласие за водене на преговори и сключване на Заемно споразумение (допълнителен заем по проект „Социални инвестиции и насърчаване на заетостта”) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, № 702-03-3, внесен от Министерския съвет на 29 януари 2007 г.
    2. Представяне и обсъждане на законопроект за ратифициране на Споразумението за обезщетяване между правителството на Република България и Консорциум RWE NUKEM – GNB (DSF Kozloduy), № 702-02-2, внесен от Министерски съвет на 19 януари 2007 г.
    3. Приемане на Становище на Комисията по бюджет и финанси относно определение на Конституционния съд от 18 януари 2007 г.

    Списъкът на присъствалите народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 11,02 часа и ръководено от г-н Петър Димитров – председател на комисията.

    * * *

    ПРЕДС. ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Уважаеми колеги, преди да започнем с дневния ред, искам от името на комисията да честитим рождения ден на господин Бабамов! (Ръкопляскания) Да му пожелаем да е жив, да е здрав!
    Уважаеми колеги, дневният ред ви е раздаден. Той включва две ратификации, но имаме още един въпрос – трябва да дадем становище до Конституционния съд по бюджета на Здравната каса. Тъй като се оказа, че срокът изтича днес, имаме три варианта. Становището ви е раздадено, малко е времето, за да се задълбочите в него, още повече, че казусът е юридически и вероятно ще трябват юридически консултации. Единият вариант е да го приемем сега. Вторият вариант е да се съберем още веднъж след обяд. И третият вариант е днес да го приемем или да го отхвърлим на подпис. Искам вашето мнение какво да направим, но днес трябва да приключим с този въпрос.
    Заповядайте, господин Методиев.
    ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ: Благодаря Ви, господин председател.
    Мисля, че този въпрос, който Ви се струва сложен и по-обемен, е решим поради една проста причина. Част от народните представители, включително аз и други колеги от комисията, сме подписали този текст до Конституционния съд. Ние имаме там своите аргументи, за да си сложим подписите. Естествено е, че те влизат в противоречие с текста, който е в становището. Въпросът е дали останалата част от колегите, които не са вносители на искането до Конституционния съд, имат желание да го подкрепят. Ако те го подкрепят, тогава въпросът се решава автоматично. Тоест, обърнете се към тях и те да кажат.
    ПРЕДС. ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Благодаря, господин Методиев.
    Първо, ще подложа на гласуване предложението за включване в дневния ред и тази точка.
    Който подкрепя включването й в дневния ред, моля да гласува.
    За – 12, против – няма, въздържали се – 4.
    Включваме тази точка в дневния ред.

    По първа точка от дневния ред - ПРЕДСТАВЯНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ДАВАНЕ СЪГЛАСИЕ ЗА ВОДЕНЕ НА ПРЕГОВОРИ И СКЛЮЧВАНЕ НА ЗАЕМНО СПОРАЗУМЕНИЕ (ДОПЪЛНИТЕЛЕН ЗАЕМ ПО ПРОЕКТ „СОЦИАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ И НАСЪРЧАВАНЕ НА ЗАЕТОСТТА”) МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МЕЖДУНАРОДНАТА БАНКА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ
    Имате думата, господин Димитров, да ни представите проекта за решение.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ДИМИТЪР ДИМИТРОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! На вашето внимание е проект за решение за даване на съгласие за провеждане на преговори с Европейската банка за възстановяване и развитие за допълнителен заем по проект „Социални инвестиции и насърчаване на заетостта”. Това е действащ проект, който се изпълнява по линията на Споразумение с Европейската банка за възстановяване и развитие от 2003 г. Действащото споразумение приключва на 31 декември 2007 г. Реално тази година се усвояват изцяло средствата от действащото споразумение.
    По оценка на Съвета за икономическа политика, който няколко пъти разглежда варианта на продължаване на действащото споразумение, това е един успешен проект, който през тези години, вероятно част от вас имат впечатление, беше насочен преди всичко към решаване на тежки инфраструктурни проблеми в сферата на базата на образованието, базата на здравеопазването, инженерната инфраструктура, ВиК-системи, благоустрояването преди всичко на бедни общини, които имаха сериозни затруднения за решаване на тези проблеми.
    Отчита се, че този успешен проект би трябвало да запази административния си капацитет, опита, който натрупа през годините и би трябвало да се проведат преговори за едно допълнително споразумение с Европейската банка за възстановяване и развитие, за продължаване на проекта и през 2008 г. в рамките на 15 млн. евро.
    Допълнителен аргумент е, че този проект има пряка връзка с Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, тъй като целите са много често еднакви, насочени към едни и същи региони. И този проект удачно ще допълни усвояването на средства от структурните фондове, по-специално от Европейския и социален фонд. Още повече, че по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” инфраструктурната част е много малка. И точно този проект ще допълни усвояването на тези средства и търсенето на траен ефект точно в такива общини.
    От тази гледна точка предлагаме да подкрепите предложението за провеждане на преговори с Европейската банка за възстановяване и развитие.
    Благодаря ви.
    ПРЕДС. ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Благодаря Ви, господин заместник-министър.
    Заповядайте, господин Димов.
    НЕНО ДИМОВ: Господин председател, тъй като трябва да напусна заседанието на комисията, искам да заявя, че по първа и втора точка (по двете ратификации) ще гласувам „за”, а по третата – „против”.
    ПРЕДС. ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Благодаря Ви, ще отчетем гласа Ви.
    Колеги, имате ли въпроси по това споразумение? В общи линии знаем какъв огромен интерес представляват тези споразумения.
    Има ли желаещи да вземат думата? – Няма.
    Преминаваме към гласуване.
    Който е за, моля да гласува.
    За – 16, против – няма, въздържали се – няма.
    Приема се.
    Благодаря, господин заместник-министър, и успешно усвояване на средствата!

    По втора точка от дневния ред - ПРЕДСТАВЯНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ОБЕЗЩЕТЯВАНЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И КОНСОРЦИУМ RWE NUKEM – GNB (DSF KOZLODUY).
    Заповядайте, господин Димов, да представите законопроекта.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЙОРДАН ДИМОВ: Благодаря.
    Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Подписването на Споразумението за обезщетяване между правителството на Република България и Консорциум RWE NUKEM – GNB (DSF Kozloduy) е обусловено от предвиденото в Раздел VІІ-2 на Рамковото споразумение между Република България и Европейската банка за възстановяване и развитие относно дейностите на Международния фонд „Козлодуй” за подпомагане и извеждане от експлоатация, подписано на 15 юни 2001 г. в София и обнародвано в „Държавен вестник”, бр. 35 от 16 април 2003 г., ратифицирано от Народното събрание със закон, обнародван в „Държавен вестник”, бр. 38 от 12 април 2002 г.
    В Раздел VІІ-2 от Рамковото споразумение е предвидено, че Република България ще осигури при поискване на изпълнителите, консултантите и доставчиците на стоки, работи или услуги, финансиране чрез субсидиите по Рамковото споразумение с обезщетение главно под формата на Споразумение, включително по отношение на дейностите, свързани с осъществяването на проектите, съоръженията по проектите и АЕЦ „Козлодуй”.
    Във връзка с това от страна на Консорциум RWE NUKEM – GNB (DSF Kozloduy), в качеството му на изпълнител по Договор № 84-7002 от 31 май 2004 г. за проектиране и изграждане на хранилище за сухо съхраняване на отработено ядрено гориво, беше отправено искане до министъра на енергетиката и енергийните ресурси тогава, за подписване на Приложение 1 – форма на споразумение за обезщетяване, неразделна част от Рамковото споразумение.
    На основание чл. 8, ал. 1 от Закона за международните договори на Република България, проектът на Споразумение за обезщетяване между правителството на Република България и Консорциум RWE NUKEM – GNB (DSF Kozloduy), беше одобрен като основа за водене на преговори с решение по т. 12 от Протокол № 30 на заседанието на Министерския съвет на 4 август 2005 г., като на министъра на енергетиката и енергийните ресурси беше даден мандат за провеждане на преговорите с консорциума и за подписване на споразумението.
    При отчитане на решението на Народното събрание за приемане на структура на Министерския съвет на 16 август 2005 г. и на основание чл. 13, ал. 1 от Закона за международните договори на Република България, бяха предприети действия по издаване на пълномощно за водене на преговорите и подписване на Споразумение за обезщетяване от министъра на икономиката и енергетиката, като правоприемник на министъра на енергетиката и енергийните ресурси.
    В изпълнение на горепосоченото решение на Министерския съвет на Република България, бяха проведени преговори и на 3 ноември 2006 г. беше подписано Споразумението за обезщетяване между правителството на Република България и Консорциум RWE NUKEM – GNB (DSF Kozloduy). В предметния обхват на Споразумението за обезщетяване се включва единствено осигуряването на адекватна защита, обезщетяването и непредявяването на искове срещу доставчика, в случая Консорциум RWE NUKEM – GNB (DSF Kozloduy), изпълнител по Договор за проектиране и изграждане на хранилище за сухо съхраняване на отработено ядрено гориво, и който и да е от неговите изпълнители, подизпълнители, консултанти, доставчици и поддоставчици на оборудване или услуги от страна на правителството на Република България в случай на ядрен инцидент в АЕЦ „Козлодуй”.
    В Споразумението е включена и арбитражна клауза, съгласно която правителството на Република България се задължава всеки спор, противоречие или иск, произтичащ или свързан със Споразумението, включително и с неговото съществуване или валидност, да бъде представен и окончателно решен от арбитраж. Мястото на арбитража е Стокхолм, Швеция.
    Предвид гореизложеното и при отчитане на разпоредбите на чл. 85, ал. 1, т. 4 и т. 5 от Конституцията на Република България, за да влезе в сила подписаното на 3 ноември 2006 г. Споразумение за обезщетяване между правителството на Република България и Консорциум RWE NUKEM – GNB (DSF Kozloduy), то следва да бъде ратифицирано със закон от Народното събрание.
    Нашето предложение е комисията да подкрепи тази ратификация.
    Благодаря.
    ПРЕДС. ПЕТЪР ДИМИТРОВ: Благодаря Ви, господин Димов.
    Колеги, имате думата за въпроси и изказвания.
    Има ли желаещи да вземат отношение? – Няма.
    Подлагам на гласуване законопроекта.
    Който е за, моля да гласува.
    За – 17, против – няма, въздържали се – 1.
    Законопроектът е приет.

    Преминаваме към трета точка от дневния ред - ПРИЕМАНЕ НА СТАНОВИЩЕ НА КОМИСИЯТА ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ ОТНОСНО ОПРЕДЕЛЕНИЕ НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД ОТ 18 ЯНУАРИ 2007 Г.
    Становището ви е раздадено.
    Всички разбираме, че казусът е по-скоро юридически като аргументация. Едва ли бихме могли икономистите да добавим нещо съществено. Идеята е, че парите, които са за 2007 г., са повече от парите за 2006 г. И на тази основа да се твърди, че се затруднява достъпът до здравеопазване в сравнение с 2006 г., разбирате, че няма как да бъде доказано.
    Икономическата логика е такава, че се дават повече пари. Поради липсата на Национален рамков договор, парламентът не би могъл да остави тази система без финансиране, или още повече да я остави на нивото на финансирането от 2006 г. Това е икономическата страна на тезата. Знаем другите аргументи. Те звучаха и в пленарна зала. Отразени са и в искането до Конституционния съд. Разбира се, могат да бъдат изразени отново и тук.
    Имате думата, колеги.
    Ако няма желаещи, да преминем към най-демократичната процедура за изразяване на становища.
    Който подкрепя това становище, моля да гласува.
    За – 13, против – 4, въздържали се – 1.
    Становището е прието.
    Благодаря на всички колеги за участието.
    Закривам заседанието.

    (Закрито в 11,15 часа)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    Петър ДИМИТРОВ



    Стенограф:
    Н. Иванова

    Форма за търсене
    Ключова дума