Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
11/09/2008


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ

    № 853-03-65/23.9.08
    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за особените залози, № 802-01-62, внесен от Министерски съвет на 01.08.2008 г.
    На заседание, проведено на 11 септември 2008 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за особените залози, № 802-01-62, внесен от Министерски съвет на 01.08. 2008г.
    На заседанието присъстваха от Министерството на правосъдието- Наташа Босева, Директор на Централния регистър на особените залози и Мария Колева, експерт.
    От името на вносителите законопроектът бе представен от Наташа Босева. Г-жа Босева посочи, че с предлаганите изменения и допълнения се създават условия за усъвършенстване на Националния електронен регистър за особените залози и се подобрява нормативната уредба на отношенията при финансиране срещу обезпечение. Също така се разширява възможността за финансиране на регистъра и осигуряване на необходимите средства във връзка с усъвършенстване на информационната система на регистъра.
    С изменението на закона се цели допълването на нормативната уредба на отношенията при финансирането срещу обезпечения в частта й относно изпълнението върху заложеното имущество. Предлага се създаването на условия за усъвършенстване на регистъра на особените залози и превръщането му в съвременна база данни, отговаряща на нормите и стандартите на ЕС. С предлаганите промени регистърът на особените залози ще се интегрира в Единния регистърен център, който е предвиден да бъде създаден в стратегията за създаване на Централен регистър на юридическите лица и на Електронен регистърен център в Република България, приета от Министерския съвет.
    С изменението на чл. 22 се предвижда регистърът да е юридическо лице, второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на правосъдието.
    Изменението и допълнението на чл. 24 и 27 произтичат от изискванията на влезлия в сила Закон за електронното управление. Цели се осигуряването на достъп и предоставянето на справки и удостоверения по електронен път, както и предоставянето на възможности за електронно подаване на заявления за вписване. По този начин ще се повиши качеството на административното обслужване и ще се ускори регистърното производство. Законопроектът предвижда условията и реда, при които ще се извършват електронните услуги да се регламентира с измененията и допълненията на Правилника за устройството и дейността на Централния регистър за особените залози.
    Със създаването на нов чл. 25а ще се осигури възможност за финансиране на регистъра без да се изисква допълнителна субсидия за бюджетната година. Предлага се с отчисленията от събраните такси да се осигурят необходимите средства за развитие и усъвършенстване на информационната система и комуникационната инфраструктура на регистъра. Създава се и възможност за осъществяване на обмен на данни с други публични регистри за нуждите на регистърното производство.
    С промените в чл. 26 и 32 се постига хармонизиране на закона с принципите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс/ДОПК/ относно конкуренцията между реда за принудително изпълнение на публични вземания и реда за изпълнение на частни вземания. В ал. 3 на чл. 26 се създават нови точки 11-13, с които се определят нови обстоятелства, неподлежащи досега на вписване в Регистъра на особените залози. Тези обстоятелства са свързани със запора и възбраната, наложени по реда на ДОПК; съобщението за доброволно изпълнение по реда на ДОПК; разпореждането за прекратяване на принудителното изпълнение по реда на ДОПК.
    В чл. 32 се създава ал.5, която постановява, че към изпълнение не се пристъпва, ако е вписан запор, възбрана или съобщение за доброволно изпълнение по реда на ДОПК.
    В съответствие със законопроекта с приемането на тези промени се преодолява и празнота в ДОПК относно легитимацията на заложния кредитор по Закона за особените залози при присъединяването му като взискател в производството пред публичния изпълнител, когато върху заложеното имущество бъде вписан запор на публичния изпълнител и върху това имущество са започнали изпълнителни действия от страна на публичния изпълнител.
    С допълнението на чл. 39, ал. 1 се цели постигането на яснота относно регистъра, от който депозитарят следва да се снабди с необходимото удостоверение. В преходната разпоредба законопроектът предвижда започнатите, но неприключили към момента на влизане в сила на този закон производства за вписване на обстоятелствата по чл. 26, ал.3, т. 11-13, да се прекратят.
    В хода на обсъждането на законопроекта участие взеха народните представители Янаки Стоилов, Надя Антонова, Христо Бисеров, Валентин Милтенов, Яни Янев. В дискусията се поставиха няколко въпроса:
    - дали събираната такса представлява процент от размера на залога, каква е числеността на служителите и какви са средните брутни възнаграждения на служителите на Централния регистър на особените залози;
    - дали с промените в закона не се променя статута на Централния регистър (както се твърди в мотивите на законопроекта);
    - по какъв начин от счетоводна гледна точка 25 на сто от събраните такси ще постъпват като собствени приходи в бюджета на Централния регистър, след като те няма да са разписани в закона за бюджета.
    Г-жа Босева отговори, че таксите, които се събират са твърдо фиксирани в тарифа и са в размер на 40 лева. Числеността на служителите е 31 души, а средната брутна заплата е 541 лева. Според нея с предложените изменения и допълнения не се правят промени в статута на Централния регистър.
    Според редица народни представители остава открит принципният въпрос за начина на финансиране на част от държавните органи. Напоследък се предвижда редица от тях да отделят определен от постъпилите такси за собственото им финансиране. Другият подход е тези средства да се предвидят от държавния бюджет, за да се осъществява по – добър контрол върху разходването им.
    В края на дискусията Комисията по правните въпроси единодушно подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Закона за особените залози, № 802-01-62, внесен от Министерски съвет на 01.08.2008 г. и предлага на народните представители да го приемат на първо гласуване.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА :
    (Янаки Стоилов)


    Форма за търсене
    Ключова дума