Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
29/01/2009


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
    ________________________________________________________________
    № 953-03-11 /10.2.09 г.
    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон, № 802-01-96 от 09.12.2008 г., внесен от Министерския съвет.

    На редовно заседание, проведено на 29.01.2009 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон, № 802-01-96 от 09.12.2008 г., внесен от Министерския съвет.
    На заседанието присъства г-н Ели Анави, директор на дирекция в Министерство на икономиката и енергетиката, който от името на вносителя представи предложения законопроект. Предлага се намаляване на минималния капитал за създаване на дружество с ограничена отговорност от 5000 на 100 лв. С това се насърчава предприемаческата активност на българските граждани. По данни на Статистическия институт в България има малко над 27 действащи фирми на 1000 души население, докато в страните членки на Европейския съюз този показател е около 40, а в някои страни членки това число клони към 100.
    Сравненията между страни, в които няма изискване за минимален капитал, и страни с такива изисквания показват, че практически няма разлика в процента на събраните вземания. Кредиторите се интересуват от други аспекти, не от капитала, като например паричния поток, пазарните ниши, качествата на управителите и персонала, интелектуалната собственост и пр.
    В напреднал стадий е подготовката на регламент на Европейския съюз за нова организационна форма – европейско частно дружество. Става дума за класическо ООД, което да действа на територията на 27-те страни членки. Предложението на Европейската комисия е номиналният капитал да е едно евро, като България е подкрепила това предложение. Нещо повече, това изискване за минимален капитал е записано и в Европейския план за възстановяване в отговор на финансовата криза, одобрена от главите на държавите членки на заседанието на Европейския съвет в средата на м. декември миналата година. Може да се окажем в ситуация, в която за стартиращите предприемачи да е по-изгодно да създадат европейско, а не българско частно дружество.
    В последвалите разисквания няколко от народните представители направиха критични изказвания по законопроекта.
    Проф. О.Герджиков посочи, че той страда от много сериозни дефицити, не решава нито една от заявените в мотивите задачи, поради което не би следвало да бъде подкрепен. Действително много от страните по света са се отказали от гаранционната функция на капитала. Но около половината и малко повече от половината не са се отказали. В това число са повечето страни в Европейския съюз. В редица европейски държави съществува изискване за минимален капитал, който е много по-голям от българското изискване. В Германия това е 25000 евро, в Австрия е 35000 евро и т.н. Освен това дори в страни, в които няма изискване за минимален капитал се предвиждат други защитни механизми, които да гарантират кредиторите.
    В българския Търговски закон има серия норми, които се стремят да защитят капитала и да гарантират, че чистото имущество на дружеството е равно поне на записания капитал. И ако това не се окаже така, т.е. загубата на дружеството спадне под ¼ от размера на записания капитал или чистото имущество спадне под размера на записания капитал, това налага управителят незабавно да свика общо събрание, т.е. налице е гаранционната функция на капитала.
    Същевременно намаляването на законовото изискване за минимален капитал не би насърчило предприемаческата активност, при положение, че тя е ограничена от други икономически, административни и пр. фактори, които нямат връзка с размера на минималния изискуем капитал.
    След проведената дискусия и гласуване Комисията по правни въпроси реши с един глас «за», четири «против» и седем «въздържали се» не подкрепи законопроекта и предлга на народните представители да не приемат Законопроекта за изменение и допълнение на Търговския закон, № 802-01-96 от 09.12.2008 г., внесен от Министерския съвет.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    /Я.Стоилов/




    Форма за търсене
    Ключова дума