Комисия по правни въпроси
18/02/2009
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
№ 953-03-15/24.2.09
Д О К Л А Д
на Комисията по правни въпроси
ОТНОСНО: Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2009 г.), № 902-00-4, внесена от Министерски съвет на 09.02.2009 г.
На заседание, проведено на 18.02.2009 г., Комисията по правни въпроси разгледа Годишна програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2009 г.), № 902-00-4, внесена от Министерски съвет на 09.02.2009 г.
На заседанието присъстваха от Министерски съвет – Деница Недева, началник сектор в дирекция “Координация по въпросите на Европейския съюз и международните финансови институции” и от Министрество на правосъдието – Борислав Петков, началник отдел в дирекция “Международно правно сътрудничество и европейски въпроси”.
Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз се изготвя от Министерския съвет на основание чл. 105, ал. 4 от Конституцията на Република България и нейната главна цел е да се осигури основата за подготовката на българските позиции при обсъждането на приоритетните за държавата въпроси от дневния ред на институциите на Европейския съюз (ЕС). В програмата са посочени важните въпроси за страната и Общността, към които следва да се насочат усилията с оглед постигане на ефективни резултати за укрепване на ролята на Съюза в областта на защитата на демократичните ценности и човешките права, развитието на партньорството и сътрудничеството със съседните държави и успешното осъществяване на политиката за социално-икономическо развитие.
В кръга на своята компетентност Комисията по правни въпроси ще предостави своите становища във връзка с парламентарното наблюдение и контрол по въпросите на ЕС на основание чл. 97а-97ж от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание по отношение на следните области: Дружествено право и Правосъдие и вътрешни работи.
1. Дружествено право – относно проекта на Регламент за статута на Европейското частно дружество Комисията по правни въпроси на свое заседание, проведено на 18 декември 2008 г., обсъди рамковата позиция на Република България относно този акт и предлага Министерският съвет да внася допълнителна информация за позицията, която изразява България в рамките на обсъждането на проекта, както и да бъдат спазвани сроковете, предвидени в чл. 97б, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание с оглед навременното упражняване на функциите на парламентарно наблюдение и контрол.
2. Правосъдие и вътрешни работи - Комисията по правни въпроси на свое заседание, проведено на 18 декември 2008 г., обсъди рамковите позиции на Република България относно проект на решение на Съвета относно укрепването на Евроюст и проект на решение на Съвета за Европейската съдебна мрежа по наказателно-правни въпроси и предлага Министерският съвет да внася допълнителна информация за позициите, която изразява България в рамките на обсъждането на тези актове.
С оглед кръга на своята компетентност Комисията предлага в Годишната програма за 2009 г. да се включат като подлежащи на наблюдение и контрол от Народното събрание следните актове:
- Предложение за изменение на Рамково решение 2003/68/ПВР относно борбата със сексуалната експлоатация на деца и детската порнография. В настоящия момент Народното събрание разглежда общ законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, който предвижда промени в раздел VIII “Разврат”, с които се цели разширяване обхвата на съставите на престъпленията, извършвани срещу деца.
- Предложение за изменение на Рамково решение 2002/68/ПВР относно борбата с трафика на хора. С проекта на акт се предлага въвеждане на осъвременена дефиниция на понятието “трафик на хора”, актуализиране на наказанията, както и подпомагане и защита на пострадалите от това престъпление.
Предвид подготовката на нова Концепция за наказателната политика на държавата и предстоящото изготвяне на проект на нов Наказателен кодекс следва да се предоставя актуална информация на Народното събрание за позициите на България относно приемането за тези актове.
- Предложение за Рамково решение относно процедурните права в наказателни производства. Инициативата си поставя за цел да установи минимални общи стандарти, с които да се гарантира справедлив съдебен процес в рамките на ЕС, за да се насърчи взаимното доверие и така да се улесни взаимното признаване на съдебните актове. Взаимното признаване поражда необходимост от общи минимални стандарти в правата на защита.
- Предложение за Регламент за Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 44/2001 относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела (Брюксел І). Целта на тази инициатива е да се гарантира свободното обмен на данни за всички съдебни решения по граждански и търговски дела, постановени на териториите на държавите – членки, като се пристъпи към отменяне на функцията на съдебния изпълнител по граждански и търговски дела; да се адаптират разпоредбите на регламента към новите международни инструменти в тази област като Хагската конвенция относно споразумения за изключителен избор на съд; да се усъвършенства функционирането на онези разпоредби на регламента, чието прилагане създава проблеми; да се активизира и задълбочи ефективното сътрудничество между съдилищата; да се създаде цялостна и хармонизирана система за вземане на решения относно юрисдикцията на съдилища и да улесни признаването и прилагането на решения по граждански и търговски дела.
- Рамково решение относно предоставянето на помощ на жертвите на престъпления в ЕС. Рамковото решение от 2001 година относно правното положение в наказателното производство на жертвите на престъпления показа незадоволителни резултати от прилагането му в държавите - членки. В името на осигуряването на по-добрата помощ на жертвите на престъпления във всички държави-членки на ЕС се предлага ново рамково решение.
- Предложение за изменение на Директива 2004/80/ЕС на Съвета от 29 април 2004 г. относно обезщетенията за жертвите на престъпления. Основната задача е да се предложат решения, с които се утвърждава правната сигурност и гъвкавостта, като се оправдаят легитимните очаквания на гражданите.
- Предложение за Рамково решение за борба с киберпрестъпленията.
В отговор на неотдавнашните атаки върху критична информационна инфраструктура в някои държави-членки е необходимо да се установят общи наказателноправни критерии, за да укрепне международното сътрудничество за борба и предотвратяване на кибератаки.
В проведената дискусия по Годишната програма народните представители от Комисията се обединиха около становището, че компетентните министерва, чиито представители участват в заседанията на различните работни групи, в които се обсъждат проектите на актове, следва да предоставят информация на комисиите на Народното събрание за по-важните въпроси, които са обсъждани и за решенията, които са взети по тях. От своя страна народните представители пряко и чрез комисията могат да изискват информация по подготвените от съответните министерства позиции.
С оглед защитаваните позиции и характера на проектите на актове, следва да се обърне внимание, че е необходимо след приемането им, Министерският съвет да изготви становище за промените в българското законодателство, които произтичат от тези актове, както и да подготви съответните предложения за законопроекти, необходими за тяхното приемане от Народното събрание.
В края на дискусията Комисията по правни въпроси единодушно подкрепи Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз (2009 г.), № 902-00-4, внесена от Министерски съвет на 09.02.2009 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА:
(Янаки Стоилов)