Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
01/06/2006


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
    ________________________________________________________________
    № 653-03-41/6.6.06


    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси



    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, № 654-01-45/30.03.2006г., внесен от народните представители Мирослав Мурджов, Николай Кънчев и Борислав Българинов и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, № 654-01-65/17.05.2006г., внесен от народните представители Донка Михайлова, Иво Атанасов и Лютви Местан.


    На редовно заседание, проведено на 1.06.2006 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, № 654-01-45/30.03.2006г., внесен от народните представители Мирослав Мурджов, Николай Кънчев и Борислав Българинов и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, № 654-01-65/17.05.2006г., внесен от народните представители Донка Михайлова, Иво Атанасов и Лютви Местан.
    На заседанието присъстваха представители на вносителите, както и заместник министърът на правосъдието г-жа Сабрие Сапунджиева.
    От името на вносителите народният представител Борислав Българинов изложи мотивите на внесения законопроект. Той посочи, че с него се цели внасяне на яснота в текстовете на закона, уреждащи отношенията по прекратяване на юридическите лица с нестопанска цел. В действащия закон съществуват хипотези за прекратяване с основания: „дейност противна на обществения ред” и „добрите нрави” – понятия, на които, според вносителите, липсва точна дефиниция в българското право и правна литература. Допълнително усложнение при квалификацията на подобни термини, представлява и противоречивата съдебна практика по прилагането и тълкуването им. Тези обстоятелства налагат внасянето на яснота в отношенията по прекратяване на юридическите лица с нестопанска цел, поради което законопроектът цели промени в следните насоки:
    1. По отношение на предвидената в чл.13, ал.1, т.3, б.”б” от Закона за юридическите лица с нестопанска цел възможност за прекратяване на юридически лица с нестопанска цел, в случаите, когато извършват дейност, „която противоречи на закона или е противна на обществения ред или добрите нрави”, вносителите намират, че те представляват неясни, непредвидими и неопределими предпоставки, с които следва да бъде съобразявана дейността на юридическите лица. Поради тези причини и отчитайки факта, че Конституцията е основен нормативен акт в правната система на Република България, вносителите считат, че нейните текстове биха представлявали ясен и точен критерий по отношение съобразяване дейността на юридическите лица с нестопанска цел и съдебния контрол.
    2. В разпоредбата на чл.13 ал.3 на закона е дадена възможност на съда да определи подходящ срок на юридическото лице с нестопанска цел, за което са констатирани условия за прекратяване, в който срок това лице следва да отстрани посочените от съда недостатъци. В закона е употребен терминът „може да даде подходящ срок”, без да се дават допълнителни указания кога може и кога не може. По този начин се създават условия за неравнопоставеност на юридическите лица с нестопанска цел. Наличието на това обстоятелство налага въвеждането на единен и ясен критерий за прилагане на закона от съда. Той следва да се отнася еднакво спрямо всички юридически лица с нестопанска цел в минимални срокове, определени от закона.
    В заключение г-н Българинов посочи, че предложеният законопроект ще допринесе за внасяне на яснота и сигурност в обществените отношения, свързани с дейността на юридическите лица с нестопанска цел, постоянна съдебна практика по контрол на тази дейност и равнопоставеност между тези субекти.
    От името на вносителите на законопроект за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, № 654-01-65/17.05.2006г, неговите цели и мотиви бяха изложени от г-жа Донка Михайлова. Тя изтъкна, че предлаганите промени в Закона за юридическите лица с нестопанска цел нямат за цел радикално да изменят сегашната правна уредба на юридическите лица с нестопанска цел, а да улеснят функционирането на неправителствените организации и да подобрят правоприлагането. Вследствие на множеството практически проблеми, особено за сдруженията с малък членски състав и твърде тромавата процедура за свикване на Общи събрания, се връща възможността на сдруженията да свикват Общо събрание по ред, предвиден в уставите им. Отпада задължението събранието да се провежда в населеното място, където се намира седалището на сдружението, което е едно излишно ограничение, особено за национални сдружения или сдружения, обединяващи различни региони (или общини).
    С предложенията за изменение на глава Трета от закона, която урежда статута на организациите в обществена полза, се въвежда срок, в който ЮЛНЦ, които по съдебна регистрация са се определили в обществена полза следва да се впишат в Централния регистър – 2 месеца. Петгодишната практика по приложението на ЗЮЛНЦ доведе до възникването на междинен статут на организации, какъвто законодателя при приемането на закона не е предвиждал и целял. Това са ЮЛНЦ, които са се определили по съдебно решение в обществена полза, но не са вписани в регистъра, което обезсмисля до голяма степен уредбата на тази група организации. С цел премахване на това междинно правно положение, в преходните и заключителните разпоредби е предвиден и срок за вписване в Централния регистър на заварените невписани в регистъра ЮЛНЦ, които са определени в обществена полза. Той е една година, считано от влизането на измененията и допълненията на закона в сила.
    Предлага се освен годишният доклад за дейността, и финансовия отчет на ЮЛНЦ в обществена полза също да е публичен.
    За да бъдат улеснени организациите, които се вписват в Централния регистър на ЮЛНЦ в обществена полза, с предложенията се опростяват формалните изисквания към изискваните документи за регистрация, като за разлика от досегашната уредба, в бъдеще при вписване ще се представя копие от съдебните решения по регистрацията, заверено от заявителя, а не заверен препис от съда.
    С цел засилване на ежегодния контрол е предвидено и ново основание за заличаване на вписани в регистъра ЮЛНЦ – при непредставяне в срок на информация за дейността по смисъла на чл. 46 в продължение на две поредни години. Във всички случаи на непредставяне на информация на регистъра, обаче, е предвидено задължение за министъра на правосъдието преди да заличи да изпрати писмено уведомление ЮЛНЦ и да му определи допълнителен срок за представяне на такава. Това е предвидено като последна възможност за организациите да предотвратят настъпването на тежките последици от заличаването им от Централния регистър.
    В последвалата дискусия участие взеха народните представители Надка Балева, Яни Янев, Донка Михайрова, Боян Българинов и заместник-министър С. Сапунджиева. Като цяло народните представители изказаха становища, че внесеният от г-жа Д.Михайлова и група народни представители законопроект е навременен, необходим и отчита натрупаната позитивна и негативна практика по приложението на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Същевременно бе посочено, че са възможни допълнения в насоките, очертани от законопроекта, с цел неговото подобряване. Законопроектът бе подкрепен и от зам.министъра на правосъдието г-жа С.Сапунджиева, която изтъкна, че той е изцяло съгласуван с Министерство на провосъдието, което е един от основните адресати на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Същевременно законопроектът, внесен от г-н Б.Българинов и група народни представители не бе подкрепен от народните представители, доколкото той не е съобразен с натрупаната практика по приложението на законодателството в областта на юридическите лица с нестопанска цел и установените законодателни и правоприложни стандарти в тази област.

    След проведеното гласуване Комисията по правни въпроси с 4 гласа “за” и 5 “въздържали се” не подкрепя на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, № 654-01-45/30.03.2006г., внесен от народните представители Мирослав Мурджов, Николай Кънчев и Борислав Българинов.
    Комисията по правни въпроси единодушно подкрепи на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, № 654-01-65/17.05.2006г., внесен от народните представители Донка Михайлова, Иво Атанасов и Лютви Местан.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    (Янаки Стоилов)





    Форма за търсене
    Ключова дума