Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
08/06/2006


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
    __________________________________________________________________________
    № 653-03-45/13.6.06
    ДОКЛАД
    на Комисията по правни въпроси

    ОТНОСНО: Законопроект за ратифициране на Споразумението за привилегиите и имунитетите на Международния наказателен съд,
    № 602-02-23, внесен на 29.05.2006 г. от Министерския съвет.

    На заседание, проведено на 08.06.2006 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроекта за ратифициране на Споразумението за привилегиите и имунитетите на Международния наказателен съд, № 602-02-23, внесен на 29.05.2006 г. от Министерския съвет.
    На заседанието присъства г-жа Евелина Ананиева – държавен експерт в дирекция “Международно право” на Министерството на вътрешните работи и представи предложеният законопроект.
    Необходимостта от предлагания законопроект произтича от това, че Република България подписа през 2003 г. Споразумението за привилегиите и имунитетите на Международния наказателен съд. То регламентира привилегиите и имунитетите, които са необходими за постигане на целите му на територията на всяка държава – страна по Римския статут на Международния наказателен съд.
    Предвидените в Споразумението привилегии и имунитети се изразяват в неприкосновеността на помещенията; правото да поставя флага, емблемата и маркировката си в тях, както и върху моторните превозни средства; неприкосновеност на архивите и документите на съда; съдебен имунитет за съдът, неговото имущество, финансови средства и активи, независимо къде се намират и от кого се държат; имуществото, финансовите средства и активите на съда са защитени от обиск, изземване, реквизиция, конфискация, експроприация и всякакви други форми на намеса на властите, както и доколкото е необходимо се освобождават от ограничения, правила, контрол или мораториум; съдът, неговите активи, доходи и друго имущество се освобождават от облагане с всички преки данъци; съдът се освобождава от всички мита и ограничения върху вноса и износа на стоки за служебно ползване; финансовите средства на съда се освобождават от валутни ограничения; създават се улеснения по отношение на съобщенията, които са от характера на тези, предоставени на дипломатическите представителства и представителствата на международните организации.
    Споразумението определя и кръга на лицата, по отношение на които се предоставят привилегиите и имунитетите. Това са представителите на държавите, които участват в съдебните производства пред Международния наказателен съд, съдиите, прокурора, заместник-прокурорите и секретаря му, представители на държавите, които участват в събранието на съда и неговите спомагателни органи, както и представителите на неправителствените организации, персонала в офиса на прокурора и на секретариата, адвокати, свидетели, жертви на престъпленията, подсъдни на Международния наказателен съд, експерти и други лица, които се явяват пред него.
    Споразумението задължава секретарят на Международния наказателен съд да съобщава периодично на всички държави – страни по него категориите и имената, както и за всяка промяна в статута им, на съдиите, прокурора, заместник – прокурорите, секретаря, заместник – секретаря, персонала на прокуратурата и на секретариата и защитника, по отношение на които се прилагат разпоредбите на Споразумението.
    Към момента Споразумението за привилегиите и имунитетите на Международния наказателен съд е подписано от 62 държави и е ратифицирано то 33. Ратификацията му от Република България е изключително актуално и с оглед на факта, че единственият нов съдия в Международния наказателен съд е представителят на България, който беше избран с най-много гласове.
    Споразумението за привилегиите и имунитетите на Международния наказателен съд ще влезе в сила за Република България с депозирането на ратификационните документи. Така страната ни дава доказателство, че подкрепя ефективното функциониране на съда.
    В хода на дискусията се изказаха народните представители г-н Янаки Стоилов и г-н Четин Казак. Те изразиха подкрепата си за предложения законопроект с аргумента, че Споразумението за привилегиите и имунитетите е необходимо, за да се осигури работата на Международния наказателен съд. Г-н Янаки Стоилов подчерта, че създаването на този съд е първият опит за създаване на система за международно наказателно правосъдие и преодоляване на практиката на наказателните съдилища ad hoc, които разрешават конкретна конфликтна фактическа ситуация. Споразумението за привилегиите и имунитетите на Международния наказателен съд е елемент от тази система, който дава гаранции за ефективното му функциониране.
    След проведеното обсъждане и гласуване Комисията по правни въпроси единодушно подкрепи Законопроекта за ратифициране на Споразумението за привилегиите и имунитетите на Международния наказателен съд, № 602-02-23, внесен на 29.05.2006 г. от Министерския съвет и предлага на народните представители да го приемат.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА:
    (Янаки Стоилов)


    Форма за търсене
    Ключова дума