Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
29/06/2006


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ



    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси


    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-69/26.05.06 г., внесен от Владимир Кузов, законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс № 654-01-86/23.06.06 г., внесен от Мая Манолова, Яни Янев, Надка Балева и Христо Бисеров, и законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс № 654-01-89/28.06.06 г., внесен от Захари Георгиев.


    На свое заседание, проведено на 29.06.2006 г. Комисията по правни въпроси разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-69/26.05.06 г., внесен от Владимир Кузов, законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-86/23.06.06 г., внесен от Мая Манолова, Яни Янев, Надка Балева и Христо Бисеров, и законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс № 654-01-89/28.06.06 г., внесен от Захари Георгиев.
    На заседанието присъстваха г-н Димитър Бонгалов, зам.-министър на правосъдието и г-жа Елена Авдева от Върховния касационен съд.
    По законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-69/26.05.06 г. вносителят Владимир Кузов изложи основните мотиви и цели на законопроекта. Г-н Кузов посочи, че законопроектът цели промяна на чл. 323а от Наказателния кодекс в частта му, касаеща строителството на сгради върху обработваема земя или пасище. Предложението цели да отпадне израза “социалистическа организация” и глобата да се завиши като размер.
    По законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс № 654-01-86/23.06.06 г., внесен от Мая Манолова, Яни Янев, Надка Балева и Христо Бисеров, от името на вносителите г-жа Мая Манолова изложи основните цели и мотиви на законопроекта. Тя посочи, че в законопроекта се съдържат най-важните предложения, които бяха направени от правителството в неговия законопроект, който не беше подкрепен от Комисията по правни въпроси с подобрени редакции, и такива, които, според вносителите, са се наложили в практиката и са необходими за адекватно прилагане на закона. Законопроектът съдържа и текстове, които са изискване на Европейската комисия, изказвани по повод на различни партньорски проверки и мониторинги в различни периоди.
    На първо място, законопроектът цели завишаване на санкциите по отношение на сексуалните престъпления по отношение на малолетни и непълнолетни лица. Предлага се подобрение в текстовете, които касаят престъпления срещу интелектуалната собственост. Разширява се обхвата на тези престъпления по отношение на търговските марки, промишления дизайн и пр. обекти на интелектуалната собственост.
    Предлагат се редица промени в текстовете, които касаят данъчните престъпления и ДДС измамите, като тук са включени завишаване на санкциите по отношение на такива престъпления и създаване на нови състави, които касаят продажбата на предприятия, прехвърлянето на предприятия на еднолични търговци и тогава, когато това се прави с оглед избягване на плащане на ДДС, като във всички тези случаи остава възможността за намаляване на санкциите в случаите, в които извършителите възстановят щетите към държавния бюджет или щетите към други лица.
    Предлага се законодателно прецизиране на съставите, които касаят прането на пари, като отпада изискването за наличие на влязла в сила присъда по отношение на така нареченото предикатно престъпление, което се заменя с обществено опасно деяние. Предложено е намаляване на някои санкциите, които, според вносителите са прекомерно високи. Тук са включени и престъпления, които касаят употребата на наркотични вещества, като прави разграничение между държане на такива за лично ползване и разпространението на наркотици, а също така и разграничение на престъпленията, свързани с наркотични вещества по отношение на това дали те са ниско рискови или високо рискови, което е съобразено с практиките на европейските страни.
    Предлага се вариант на чл. 78а, който води до ограничаване на приложното му поле с оглед на последните изменения, които са предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, като се изключва замяната с административно наказване в случаите, в които има настъпили смърт или тежка телесна повреда.
    По отношение на законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс № 654-01-89/28.06.06 г., внесен от Захари Георгиев председателят на Комисията по правни въпроси посочи, че той има за цел да се приложат разпоредби, които да направят по-ефективно опазването на горския фонд.
    В последвалата дискусия участие взеха народните представители Яни Янев, Елеонора Николова, Елиана Масева, Борислав Ралчев, Янаки Стоилов, Мая Манолова, зам.-министър Д.Бонгалов и г-жа Елена Авдева от ВКС.
    Народният представител Яни Янев посочи, че в законопроекта, на който е съвносител е допуснат технически пропуск в § 29, в текста на чл. 172а, ал. 2 е изпусната чисто технически думата: “който държи в търговски количества” – това е била логиката на вносителите. Това са текстовете в защита на интелектуалната собственост. Съжалявам, че това не можем да го направим в момента на първо четене, но държа още отсега да се отбележи, аз да бъде заложено като редакционна поправка – “търговски количества”.
    Г-жа Елеонора Николова посочи, че подкрепя законопроекта внесен от Мая Манолова и група народни представители. Същевременно тя изтъкна, че по отношение текста на § 22 и следващите, които касаят престъпление срещу непълнолетни и срещу тяхната полова неприкосновеност вече е бил внесен сходен законопроект, който комисията е отхвърлила немотивирано.
    Г-жа Елиана Масева изтъкна, че правителственият проект за Наказателен кодекс вече е бил отхвърлен и в този смисъл не е редно преди да е гласуван в зала, да се внасят нови законопроекти, тъй като това затруднява процедурата и вероятно изводите от изказванията на народното представителство биха имали значение във връзка с опита да се лансира или внесе нов законопроект. Наред с това, формирането на наказателната политика е нещо, за което, според г-жа Масева, би трябвало да отговаря правителството. Всяко изменение или допълнение, или нов Наказателен кодекс е израз на наказателната политика на правителството на Република България. Същевременно във внесения законопроект се съдържат текстове, които уточняват, синхронизират законодателството, което е полезна дейност, но много от забележките на Съвета по законодателство са избегнати.
    Народният представител Борислав Ралчев, че един основен институт на наказателното право, каквато е “неизбежната отбрана” не може така да се третира по начина, по който това е направено в законопроекта, внесен от Мая Манолова и група народни представители, защото, според него, се изменя принципът на “неизбежната отбрана”. Очевидно е, че в предните изменения, които са довели до анахронизма на предлагания за отмяна чл. 12а. цели същия принцип и трябва да се приложи по отношение на чл. 12, ал. 3. “Неизбежната отбрана” е институт, за който има ясна характеристика, както в характеристиката на самата неизбежна отбрана, така и при нейното превишаване. В този смисъл разделянето на един общ институт в една или две хипотези е недопустимо.
    Народният представител Янаки Стоилов посочи, че това, което предлагат вносителите, заслужава внимание, макар че то насочва към някакъв тип обективиране на отговорност, но наистина с подчертана защита на този, в чието жилище се прониква с такива квалифицирани способи. Следва да се акцентира на това обстоятелство, с оглед на зачестилите особено напоследък драстични случаи.

    След проведената дискусия Комисията по правни въпроси реши с 13 гласа “за” да предложи на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-69/26.05.06 г., внесен от Владимир Кузов.
    С 12 гласа “за” и един “въздържал се” Комисията по правни въпроси реши да предложи на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-86/23.06.06 г., внесен от Мая Манолова, Яни Янев, Надка Балева и Христо Бисеров.
    С 13 гласа “за” Комисията по правни въпроси реши да предложи на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-89/28.06.06 г., внесен от Захари Георгиев.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА:

    (Янаки Стоилов)
    Форма за търсене
    Ключова дума