Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
28/09/2006


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
    № 653-03-76/2.10.06 г.


    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси


    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон, № 654-01-76, внесен на 08.06.2006 г. от народните представители Добромир Гущеров, Стоян Витанов и Ефтим Костадинов.

    На свое заседание, проведено на 28. 09. 2006 г., Комисията по правни въпроси разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон.
    На заседанието присъстваха от Министерството на финансите: г-н Росен Иванов – директор на Дирекция “Данъчна политика”, Людмила Елкова и Милена Димитрова, от Агенцията за държавни вземания – г-жа Петя Иванова, от Асоциацията на търговските банки – г-жа Ирина Марцева, главен секретар и г-жа Елеонора Христофорова, юрисконсулт, от Българска стопанска камара – г-жа Наталия Събева – главен юрисконсулт, от Българската търговска промишлена палата – г-жа Дениза Димитрова, юрисконсулт.
    От името на вносителите проектът беше представен от народните представители Стоян Витанов и Ефтим Костадинов, които посочиха, че мотивите за внесеното изменение е обобщената практиката на Националната агенция по приходите и на Търновския регион относно невъзможността да се събират публични задължения от търговските субекти при различни техни действия. Предлага се в случаите на вписване на промяна на седалище и адреса на управление на търговеца, прехвърляне на търговското предприятие, прехвърляне на дружествени дялове , при учредяване на дружество и встъпването в съществуващо дружество да си изисква от лицата и управителните органи удостоверение от Националната агенция по приходите, че същите нямат публични задължения. Предлаганите промени целят да ограничат максимално ощетяването на държавата чрез използването на всички тези действия от страна на собствениците и управителните органи на търговски дружества, за да се осигури ефективното събиране на публичните вземания.
    Председателят на Комисията по правни въпроси Янаки Стоилов представи становището на Националната агенция по приходите, което като цяло е в подкрепа на законопроекта с предложения за усъвършенстване между първо и второ четене и най- вече с допълнението, че непогасените публични задължения трябва да бъдат и безспорно установени, което внася баланс в интересите и защитата на търговците и на държавата.
    В обсъждането на законопроекта се очертаха две мнения. Според на родните представители Мая Манолова, Камелия Касабова, Елеонора Николова и Огнян Герджиков законопроект с подобно съдържание не трябва да бъде подкрепен, независимо че проблемът с несъбираемостта на публичните задължения е сериозен и трябва да се търсят средства за осуетяване опитите на недобросъвестни търговци да използват различни правни средства, за да не плащат публичните си задължения. Това обаче не може да се реши чрез промени в Търговския закон, защото за търговските и публичните правоотношения държавата има специфични средства за защита. Според тези народни представители в условията на пазарната икономика и нов конституционен модел, който гарантира равнопоставеност на стопанските субекти, е недопустимо държавата да се поставя в привилегировано положение.
    Г-жа Мая Манолова припомни, че в Данъчния осигурителен процесуален кодекс има редица възможности като например обезпечаването на събирането на данъчни задължения и предварителното изпълнение, които ако се използват, държавата ще повиши събираемостта на вземанията си. Тя отбеляза също, че определени действия са инкриминирани като престъпления, така че и по пътя на наказателната отговорност се осигурява защита на правата на държавата.
    Г-жа Камелия Касабова изказа мнение, че някои от текстовете показват непознаване и неразбиране на търговскоправната материя, защото съдружниците в едно капиталово търговско дружество не отговарят за задълженията на дружеството, а отговаря самото дружество с цялото си имущество и обратно дружеството не отговаря за личните задължения на своите съдружници и акционери в това число и публичноправни.
    Г-жа Елеонора Николова припомни, че неизпълнението на задълженията от страна недобросъвестните търговци е не само към държавата, но и към частноправните субекти и е недопустимо държавата да получава по-голяма защита от гражданите в търговските отношения. Тя обърна внимание, че чрез електронния търговски регистър цялата информация за търговските субекти ще бъде публично достъпна, така че ако служителите на Националната агенция използват адекватно и бързо предоставените им правни средства по други специални закони, ще осигурят събираемостта във бюджета.
    Народните представители Янаки Стоилов, Надка Балева и Четин Казак се изказаха по принцип в подкрепа на законопроекта, но с възражения и критики на някои от текстове и предложиха да бъдат обсъдени варианти за второ четене.
    Г-н Янаки Стоилов изтъкна факта, че злоупотребителните действия , извършвани от физически лица и от лица, на които са възложени управленски функции в търговските дружества, не са изключение в българската икономическа недействителност, а са широко разпространена практика. Според него на този реален икономически и социален проблем трябва да се търси решение със законови средства. Правото и свободата на сдружаване не означава право да се ощетяват други лица и държавата. Той обобщи, че в нашето законодателство пренасяме класически институти, но нашата действителност се разминава с класическата икономика. Това налага като се придържаме към институтите на търговското право да ги съобразяваме с проблемите, които поражда българската икономическа и социална действителност.
    Г-жа Надка Балева наред с принципната подкрепа за законопроекта изказа несъгласие с промените относно възможността освен наследниците на ЕТ и длъжностно лице да искат заличаване на ЕТ.
    Г-н Четин Казак се изказа в подкрепа на законопроекта и за търсене на баланс между обществения интерес и отделните права на гражданите и търговските субект. Той изтъкна, че предложените промени не трябва да обхващат акционерните и командитните дружества , а да се съсредоточат в едноличните дружества с ограничена отговорност.

    В края на дискусията Комисията по правните въпроси с 5 гласа “за”, 3 “против” и 5 “въздържал се” не подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон № 654-01-76, внесен на 08.06.2006 г. от народните представители Добромир Гущеров, Стоян Витанов и Ефтим Костадинов.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА :
    (Янаки Стоилов)









    Форма за търсене
    Ключова дума