Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
31/01/2007


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ

    №753-03-4/2.02.07

    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Наказа-телния кодекс, № 654-01-92, внесен на 05.07.2006 г. от Волен Сидеров и група народни представители; законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-98, внесен на 17.07.2006 г. от Владимир Кузов; законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-117, внесен на 09.08.2006 г. от Светослав Спасов и Мария Анге-лиева – Колева; законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-137, внесен на 31.10.2006 г. от Елеонора Николова, Ди-митър Абаджиев и Мария Капон; законопроект за изменение и допълне-ние на Наказателния кодекс, № 654-01-138, внесен на 01.11.2006 г. от Ели-ана Масева, Екатерина Михайлова и Атанас Атанасов; законопроект за из-менение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-141, внесен на 02.11.2006 г. от Минчо Христов и Стела Банкова; законопроект за измене-ние и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-150, внесен на 22.11.2006 г. от Яни Янев, Мая Манолова и Четин Казак и законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 754-01-11, внесен на 24.01.2007 г. от Йордан Цонев.


    На заседание, проведено на 31 януари 2007 г., Комисията по правни въпроси разгледа изброените законопроекти за изменение и допълнение на Наказателния кодекс.
    На заседанието присъстваха от Министерство на правосъдието – Димитър Бонгалов, заместник – министър, Юлия Меранзова, от Главна прокуратура – Валери Първанов, заместник-главен прокурор, от Военно-апелативния съд – Веселин Пенгезов, председател, от Националната следствена служба – Румен Георгиев, заместник – директор, от Министерството на вътрешните работи - Цонко Киров, заместник – министър и Георги Соколов, старши юрисконсулт.
    От името на вносителя законопроектът за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, внесен от Волен Сидеров и група народни представители, беше представен от народния представител Павел Шопов. Той обоснова предлаганите увеличения на наказанията за опетняването на националните символи – герба, знамето и химна – със зачестилите прояви на използването им по недопустим начин у нас и чужбина. Завишаването на размерите на наказанията за това поведение би засилило превантивното и възпиращото въздействие за извършването му.
    Народният представител Владимир Кузов представи внесения от него законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, който предвижда увеличаване на наказанията за управление на моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 промила. Необходимостта от това произтича от нарастващия брой пътно-транспортни произшествия от водачи, които управляват превозни средства след употреба на алкохол и високата степен на обществена опасност на това поведение и последиците за живота или здравето на други лица, които то предизвиква.
    Народният представител Светослав Спасов представи внесения от него и народния представител Мария Ангелиева – Колева законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. Предлаганите от тях изменения и допълнения са свързани в няколко насоки:
    - усъвършенстване на уредбата на компютърните престъпления. В тази връзка се предлага прецезиране на легалните определения за “компютърна система” и “компютърни данни” и се въвеждат такива за понятията “компютърна програма”, “компютърна мрежа”, “компютърни данни” и “компютърен вирус”. Наред с това се предлага и разширяване на приложното поле на състава по чл.319г, за да се криминализира създаването на компютърни програми с цел смущаване на дейността или осъществяване на неразрешено въздействие върху компютърна система или компютърна мрежа, или с цел неразрешено узнаване, заличаване, изтриване, изменение или копиране на компютърни данни – деяния, които имат достатъчно висока степен на обществена опасност. Предлага се и декриминализация на неизпълнението на задълженията на посредниците при електронните изявления по смисъла на Закона за електронния документ и електронния подпис, предвид на ниската степен на обществена опасност на деянието, която не обосновава съществуването му като престъпление. С оглед на все по-широкото използване на електронния подпис в обществения живот, се предлага създаване на по-засилена защита на използването чрез формулирането на квалифициран състав на чл.319а.
    - поради непрекъснато нарастващия бройна посегателства срещу половата неприкосновеност на малолетни и непълнолетни лица, законопроектът предлага увеличаването на санкциите за блудства, както и създаването и разпространението в Интернет на произведения с порнографско съдържание, когато са използвани такива лица.
    - за постигане на по-ефективна закрила на интелектуалната собственост се предлага промяна в съставите на престъпленията, свързани с нея.
    Законопроектите за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, внесени от народните представители Елеонора Николова, Димитър Абаджиев, Мария Капон, Елиана Масева, Екатерина Михайлова, Атанас Атанасов, Минчо Христов, Стела Банкова, Яни Янев, Мая Манолова и Четин Казак предлагат варианти на нови разрешения във връзка с последната промяна на чл.155, ал.5 от Наказателния кодекс. Според вносителите, те са необходими, за да се установи точния баланс на размерите на наказанията за този вид престъпление, както и да се направи нови оценка на възможностите доколко и кои квалифициращи обстоятелства са възможни като проявление във връзка с всички варианти на осъществяване на престъплението сводничество.
    В хода на дискусията по представените законопроекти се изказаха народните представители Яни Янев, Елеонора Николова, Стела Банкова, Надя Антонова и Янаки Стоилов. Като изказаха принципната си подкрепа, те поставиха следните дискусионни въпроси:
    - Надя Антонова обърна внимание, че предлаганото увеличаване на размера на наказанието за опетняването на държавните символи не отчита промяната в размерите на предвидените наказания, които са основание за освобождаване от наказателна отговорност на пълнолетни лица с налагането на административно наказание. При безспорната необходимост от такава промяна при обсъждането на текстовете за второ гласуване, тази особеност следва да се има предвид и да се завиши специалния минимум на наказанието глоба.
    - Във връзка с предлаганите различни варианти на нови редакции и увеличаване на размера на наказанията за сводничество, Яни Янев, Елеонора Николова, Елиана Масева и Янаки Стоилов аргументираха тезата, че предвидените в чл.155, ал.5 квалифициращи обстоятелства по естеството си са възможни при всички видове сводничество, така както са предвидени в ал.1 и 2 на същия текст. Предвид на това, по тежко наказуемият състав може да се формулира така, че да няма възможност за избягване реализацията на наказателната отговорност, когато сводничеството е осъществено по отношение на две или повече лица или по отношение на малолетни и непълнолетни, или по поръчение или в изпълнение на решение на организирана престъпна група. Според Яни Янев, различната степен на обществена опасност на различните форми на сводничеството налага наказанията по квалифицирания състав да се диференцират в зависимост от това, към кой от основните състави се отнасят. Елеонора Николова обърна внимание, че завишаването на размерите им е необходимо за съобразяване на наказателната политика с обществените нагласи по този въпрос. Янаки Стоилов, като подкрепи по принцип предлаганите изменения на чл.155, аргументира тезата, че тенденцията за завишаване на наказанията следва да отчита разликата в степента на обществена опасност на различните видове престъпления, за да не стигне до парадокса на изравняването на наказанията за голям брой престъпления с тези за убийствата като най-тежки престъпления против личността. Според него, всяка промяна във вида и размера на наказанието следва да отчита и неприключилите към съответния момент наказателни производства, за да не се създават норми, които в съответствие с основния принцип на наказателното право за приложението на по-благоприятния за дееца закон, биха дали основание за тяхното прекратяване или намаляване на отговорността на лицата, по отношение на които се водят дела. Тези, които предлагат да се легализира проституцията, трябва да отговорят на въпроса какво е тяхното отношение към сводничеството, тъй като тези дейности са тясно свързани.
    В края на дискусията Комисията по правните въпроси:
    1. С 10 гласа “за”, 0 “против” и 2 “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Наказа-телния кодекс, № 654-01-92, внесен на 05.07.2006 г. от Волен Сидеров и група народни представители и предлага на народните представители да го приемат.
    2. Със 7 гласа “за”, 0 “против” и 7 “въздържал се” не подкрепи законопроекта за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-98, внесен на 17.07.2006 г. от Владимир Кузов и предлага на народните представители да го отхвърлят.
    3. С 12 гласа “за”, 0 “против” и 1 “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-117, внесен на 09.08.2006 г. от Светослав Спасов и Мария Ангелиева – Колева и предлага на народните представители да го приемат.
    4. С 13 гласа “за”, 0 “против и 0 “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-137, внесен на 31.10.2006 г. от Елеонора Николова, Димитър Абаджиев и Мария Капон и предлага на народните представители да го приемат.
    5. С 13 гласа “за”, 0 “против и 0 “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-138, внесен на 01.11.2006 г. от Елиана Масева, Екатерина Михайлова и Атанас Атанасов и предлага на народните представители да го приемат.
    6. С 13 гласа “за”, 0 “против и 0 “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-141, внесен на 02.11.2006 г. от Минчо Христов и Стела Банкова и предлага на народните представители да го приемат.
    7. С 14 гласа “за”, 0 “против и 0 “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-150, внесен на 22.11.2006 г. от Яни Янев, Мая Манолова и Четин Казак и предлага на народните представители да го приемат.
    8. С 14 гласа “за”, 0 “против и 0 “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 754-01-11, внесен на 24.01.2007 г. от Йордан Цонев и предлага на народните представители да го приемат.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА :
    (Янаки Стоилов)







    Форма за търсене
    Ключова дума