Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
31/01/2007


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ

    №753-03-3/2.02.07

    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Pепублика България, № 602-01-109, внесен на 06.12.2006 г. от Министерския съвет.


    На заседание, проведено на 31 януари 2007 г., Комисията по правни въпроси разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, № 602-01-109, внесен на 06.12.2006 г. от Министерския съвет.
    На заседанието присъстваха от Министерството на вътрешните работи – г-н Цонко Киров, заместник – министър, г-жа Росица Грудева от Дирекция “Миграция” и г-жа Бранимира Игнатова от Дирекция “Международно сътрудничество”, от Министерството на външните работи г-н Дико Диков, началник отдел в Дирекция “Консулски отношения” и г-жа Румяна Йорданова, главен експерт в Дирекция “Консулски отношения”.
    От името на вносителя законопроектът беше представен от г-н Цонко Киров и г-н Дико Диков.
    Предложените изменения и допълнения на Закона за чужденците в Република България са в изпълнение на задължението на страната ни да приведе националното законодателство в съответствие с европейските правила за визовата политика на държавите – членки на Европейския съюз.
    Законопроектът е съобразен с основните положения в договорите на Европейския съюз, Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шанген и разработените въз основа на нея Общи консулски инструкции за издаване на визи от дипломатическите и консулските представителства и Шангенския граничен кодекс, който влезе в сила на 13 октомври 2006 г.
    Законопроектът въвежда разпоредбите на Регламенти 1683/1995 г., 539/2001 и 333/2002 г., Препоръка 761/2005 г., Директива 2003/110/ЕО на Съвета за помощ в случаите на транзит за целите на извеждане извън територията на страната по въздух, Директива 2003/109/ЕО на Съвета относно статута на дългосрочно пребиваващи граждани от трети страни, Директива 2003/86/ЕО на Съвета за правото на събиране на семейството, Директива 2001/40/ЕО на Съвета за допълнение на разпоредбите на чл.26 от Конвенцията за прилагане на Шангенското споразумение и Директива 2001/40/ЕО на Съвета за взаимно признаване на решения за експулсиране на граждани на трети страни.
    Част от измененията и допълненията в Закона за чужденците в Република България са във връзка с въвеждането на унифициран формат за издаване на визи в държавите – членки на Европейския съюз. Предлага се българска виза на чужденец, който притежава документа за задгранично пътуване да се издава чрез полагането й върху унифицирана визова бланка на Европейския съюз, която е неразделна част от документа за задгранично пътуване, а на чужденците, на които е отказано издаване на виза, да се връчва унифициран формуляр за отказ на Европейския съюз. Предвижда се визовият стикер да се попълва по автоматизиран начин и в него да се въвеждат и биометрични данни на лицето (снимка и 10 пръстови отпечатъци). Предвид на това се дава уредба и на реда за събирането на тези данни за целите на издаването на визи, както и изричната забрана за използването им за други цели. Проектът урежда разрешения от визата срок за пребиваване, разрешения брой влизания и валидността на визата. Предвиден е облекчен ред за издаване на виза “D” за дългосрочно пребиваване в страната на чужденци, които ще упражняват научноизследователска дейност, студенти, специализанти и други категории лица, за които според европейските правила за издаване на визи, се изисква облекчен режим.
    Другата част от предлаганите промени са свързани със статута на чужденците в Република България, които са получили разрешение за дългосрочно пребиваване в друга държава – членка на Европейския съюз. За тази категория лица се предвижда възможност за предоставяне на право на пребиваване повече от 3 месеца на територията на страната, както и правото на членовете на семействата им да ги придружат или да се присъединят към тях. За условията и редът за упражняване на това право се препраща към Правилника за прилагане на закона.
    Трета част от предложените изменения и допълнения на Закона са свързани с експулсирането на чужденци от Република България. Урежда се признаването на решение за експулсиране на граждани на трети страни, което е издадено от компетентен орган на друга държава – членка на Европейския съюз. Предоставя се възможност за обжалване по съдебен ред на заповедите за експулсиране, както и законови гаранции за ефективното упражняване на правото на защита на чужденци пред независима институция в съответствие с изискването на чл.13 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи.
    В хода на дискусията по представения законопроект, народният представител Янаки Стоилов изрази мнение, че анализът на предлаганите изменения и допълнения навежда на извода за съществена либерализация на режима за влизане и пребиваване на чужденци в Република България в сравнение със съществуващият в момента и постави въпросът за основанието, от което произтича необходимостта от предлаганото разрешение. От името на вносителите Дико Диков увери народните представители, че при изготвянето на законопроекта са отчетени изискванията към държавите-членки на Европейския съюз, които се съдържат в Общите консулски инструкции, регламентиращи общите правила за визовата политика.
    В края на дискусията Комисията по правните въпроси единодушно подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България № 602-01-109, внесен на 06.12.2006 г. от Министерския съвет и предлага на народните представители да го приемат.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА :
    (Янаки Стоилов)









    Форма за търсене
    Ключова дума