Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
07/03/2007
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
№ 753-03-16/9.3.07
ЧРЕЗ
Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
40-НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО
Г-Н АТАНАС ПАПАРИЗОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ЕВРОПИЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
С Т А Н ОВ И Щ Е
на Комисията по правни въпроси
ОТНОСНО: Годишната програма за участие на Република България в процеса на взимане на решения на Европейския съюз за 2007 г., приета с решение на Министерския съвет № 90 от 14.02.2007 г.
На заседание, проведено на 7 март 2007 г., Комисията по правни въпроси разгледа Годишната програма за участие на Република България в процеса на взимане на решения на Европейския съюз за 2007 г., приета с решение на Министерския съвет № 90 от 14.02.2007 г.
С оглед кръга на своята, Комисията по правни въпроси предлага в Годишната програма за 2007 г. да се включат като подлежащи на наблюдение и контрол от Народното събрание следните актове на европейските институции:
І. В областта “Свобода, сигурност и правосъдие”
1. Предложение за изменение на Рамковото решение на Съвета относно борбата с тероризма. То предвижда разширяване на приложното поле на Рамковото решение във връзка с предвиждането на нови форми на терористични действия, както и задължение за държавите – членки за криминализиране на определени форми на поведение. Приемането на измененията ще породи необходимост от изменения в Наказателния кодекс за допълване на формите на изпълнителното деяние на престъплението тероризъм.
2. Проект на Рамковото решение относно защитата на свидетелите и лицата, които сътрудничат по време на съдебния процес. Приемането му може да предизвика необходимост от допълнителна хармонизация на вътрешноправната уредба в областта на защитата на свидетелите.
3. Проект за Регламент за създаване на Визов кодекс на Общността и Наръчник, които ще обединяват основните практически насоки и най-добрите практики в областта на единната визова политика и разработването на унифицирани механизми за нейната реализация. Във вътрешното законодателство тази материя се урежда в Закона за чужденците в Република България.
4. Предложение за Регламент относно приложимото право към договорните задължения (Рим І). Той определя приложимото право при стълкновение на закони, породено от спор по отношение на договорни задължения. В Годишната програма, внесена от Министерския съвет, изрично се посочва, че тези правила са намерили отражение при хармонизирането на българското право в тази област.
5. Предложение за Регламент относно приложимото право към извъндоговорните задължения (Рим ІІ). Той определя приложимото право при стълкновение на закони, породено от спор по отношение на извъндоговорни задължения в гражданската и търговската области.
6. Предложение за Регламент относно компетентността и приложимото право по брачни дела, изменящ Регламент 2201/2003 (Рим ІІІ). С него се цели да се улесни достъпът до вътрешния пазар и да се премахнат затрудненията, които се пораждат при регламентирането на семейните отношения с международен елемент при избор на компетентен съд и приложимо право при развод.
7. Рамково решение относно Европейската заповед за доказателствата. То се основава на взаимното признаване и незабавното изпълнение на съдебни решения, както и директното предаване на доказателствата между компетентните органи на държавите – членки.
ІІ. В областта на дружественото право
1. Актът, който урежда статуса на европейското частно дружество.
2. Обща рамка на позоваване (стр.62 от Годишната програма). Тя ще е първата стъпка към създаване на наднационални общностни разпоредби на договорното право.
3. Директива относно трансграничното преместване на седалищата на дружествата. Чрез нея следва да се осигури запазването на правата на съдружниците или акционерите, както и тези на трети лица, при преместване на седалището в друга държава – членка, като бъдат избегнати финансови или правни усложнения.
4. Директива за правата на глас на акционерите в публичните дружества. Тя е в процес на приемане и цели осигуряване на минимални стандарти за упражняване правата на акционерите при вземането на решения в общите събрания.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА :
(Янаки Стоилов)