Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
21/06/2007


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по правни въпроси

    № 753-03-39/21.6.07 Г.
    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси

    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за търговския регистър, № 754-01-77/05.06.2007 г., внесен от Камелия Методиева Касабова и Милен Емилов Велчев.

    На редовно заседание, проведено на 21.06.2007 г. Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за търговския регистър, № 754-01-77/05.06.2007 г., внесен от народните представители Камелия Методиева Касабова и Милен Емилов Велчев.

    На заседанието присъстваха: министърът на правосъдието г-н Георги Петканов, заместник-министърът на правосъдието г-жа Ана Караиванова, г-н Емил Станков – председател на Агенцията по вписванията и г-жа Даниела Митева, заместник-председател на Агенцията по вписванията.

    От името на вносителите г-жа Камелия Касабова изложи основните цели и мотиви на законопроекта. Тя посочи, че в процеса на подготовка за прилагане на Закона за търговския регистър, са идентифицирани проблеми в законовата регламентация, повечето от които представляват пропуски с терминологичен и технологичен характер.
    Същевременно се очертават някои сериозни проблеми, които изискват навременна законова регламентация. Това е причината, която налага предложеното изменение на чл. 21, с което се предвижда експлицитно задължение на длъжностните лица по регистрацията да извършват проверка за законосъобразност при извършване на вписванията. Това обстоятелство освен че отговаря на правната традиция до момента е в интерес на правната сигурност и съответства на изискванията на Директива 68/151/ЕИО за контрол за законосъобразност при учредяване на търговските дружества, при изменение на техните устройствени актове, както и с оглед изискванията на Директива 78/855/ЕИО и Директива 82/891/ЕИО за контрол за законосъобразност при преобразуване на търговските дружества.
    Друг съществен проблем е относително големият дял на повтарящи се фирмени наименования на съществуващите търговци. „Преименуването” на търговците с цел да се постигне национална изключителност на фирмените наименования ще доведе до значителни затруднения. Поради това със законопроекта се предлага заварените търговци да се пререгистрират като те запазят досегашните си фирмени наименования. Те ще се индивидуализират занапред както и досега с фирмата и със седалището си, а изискването за национална изключителност ще важи само занапред – за новорегистрираните търговци.
    Значителна част от предлаганите със законопроекта промени са свързани с преходния период и целят да осигурят максимално достоверно предоставяне на данни на търговския регистър за целите на пререгистрацията, от една страна и от друга – да гарантират търговската публичност през този период. Предвижда се задължение на окръжните съдилища да осигуряват достъп до водените от тях регистри, включително до документите, въз основа на които са извършвани вписванията и да издават преписи от тях за непререгистрираните търговци в преходния период, а при поискване на справки относно вече пререгистрирани търговци да указват техния единен идентификационен код, за да могат третите лица да проследят новото вписване в търговския регистър при Агенцията по вписванията. Така ще се гарантира публичността на търговците в преходния период и ще се ограничи опасността от изпадане във вакуум поради неосигурен достъп до информация поради липса на пререгистрация.
    В заключение бе посочено, че предложените изменения и допълнения на Закона за търговския регистър, с оглед на краткото време до влизане на закона в сила, са сведени само до необходимия минимум, за да се направи възможно започването на функционирането на търговския регистър в законовия срок и да се ограничи евентуалния хаос, особено в началото на преходния период.
    В последвалата дискусия участие взеха народните представители Татяна Дончева, Елеонора Николова, Надя Антонова, Анелия Мингова, Елиана Масева, Огнян Герджиков, Михаил Миков, Четин Казак, Христо Бисеров, Янаки Стоилов, министърът на правосъдието г-н Георги Петканов, зам.-министърът на правосъдието г-жа Ана Караиванова, както и г-н Емил Станков, председател на Агенцията по вписванията и г-жа Даниела Митева, заместник-председател на Агенцията по вписванията.
    Констатирано бе, че така представеният законопроект предизвиква дискусия в два аспекта. Първият аспект се отнася до качествата на самия законопроект и нормативните разрешения, които той дава на възникналите сериозни проблеми, свързани с прилагането на Закона за търговския регистър след 1 юли 2007 година. Мнозинството народни представители се обединиха около становището, че предлаганите със законопроекта разрешения са навременни и необходими, с оглед стартиране на процеса на функциониране на единен търговски регистър в страната. Същевременно изрично бе подчертано, че някои от тези сериозни проблеми, като например изискването за практическо прилагане на националната изключителност на фирмите на търговците не е ново и в този смисъл възникват питания, защо този въпрос се поставя едва в навечерието на влизането в сила на Закона за търговския регистър.
    Вторият аспект на дискусията засегна не толкова качеството на предлагания законопроект, колкото практическите действия, извършени от отговорните държавни институции, насочени към подготовката и прилагането на Закона за търговския регистър от 1 юли 2007 г. Народните представители Елеонора Николова, Христо Бисеров, Михаил Миков, Янаки Стоилов, Татяна Дончева остро поставиха въпроса, за това, че въпреки неколкократните отлагания на влизането в сила на Закона за търговския регистър, отговорните държавни институции и преди всичко ръководството на Агенцията по вписванията не е направила необходимото, за да се осигури безпрепятственото влизане в сила и действие на закона. Комисията изразява много сериозни опасения, че под формата на технически и материални проблеми и спънки се цели компроментиране на цялостната реформа на регистърното производство у нас, като евентуалния отрицателен резултат ще рефлектира пряко върху народното представителство. Следва да се ангажира отговорността на компетентните длъжностни лица от Агенцията по вписванията, които не са извършили необходимите действия, обезпечаващи безпрепятственото влизане на закона в сила и неговото по-нататъшно приложение.
    В този дух се изказаха и министърът на правосъдието г-н Георги Петканов, и заместник министърът на правосъдието г-жа Ана Караиванова, които изтъкнаха, че Министерството на правосъдието е осигурило достатъчна оперативна самостоятелност на Агенцията по вписванията и нейното ръководство, но постигнатите резултати могат да бъдат квалифицирани като незадоволителни, с оглед мащаба и важността на тази проблематика.

    Мнозинството от членовете на Комисията се обединиха около становището, че ръководството на Агенцията по вписванията не е предприело необходимите действия, които да осигурят успешното стартиране на търговската регистрация по предвидения в закона ред.

    След проведената дискусия и гласуване Комисията по правни въпроси реши с 13 гласа «за», 1 «против» и 3 «въздържали се» да предложи на народните представители да приемат на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за търговския регистър, № 754-01-77/05.06.2007 г., внесен от народните представители Камелия Методиева Касабова и Милен Емилов Велчев.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:

    /Я.Стоилов/





    Форма за търсене
    Ключова дума