Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
27/06/2007
ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ
____________________________________________________________
№ 753-03-43/2.7.07
Д О К Л А Д
на Комисията по правни въпроси
ОТНОСНО: Проект на Закон за ратифициране на Конвенцията, приета от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, и на Протокола, съставен от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз към Конвенцията за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, № 702-02-29, внесен от Министерски съвет на 18. 06. 2007 г.
На редовно заседание, проведено на 27. 06. 2007г. Комисията по правни въпроси обсъди проект на Закон за ратифициране на Конвенцията, приета от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, и на Протокола, съставен от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз към Конвенцията за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, № 702-02-29, внесен от Министерски съвет на 18. 06. 2007 г.
На заседанието присъства г-жа Ана Караиванова, заместник-министър на правосъдието.
Проектът беше представен от г-жа Ана Караиванова. Тя изтъкна, че Конвенцията има за цел да усъвършенства правилата за взаимопомощ по наказателноправни дела между държавите-членки на Европейския съюз, чрез осигуряване на бързо и ефикасно сътрудничество. Конвенцията допълва Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси от 1959г. и допълнителния Протокол към нея от 1979г., както и Шенгенското споразумение. Предвидено е процедурата по изпълнението да се извършва съгласно законодателството на молещата държава. Въведено е прякото изпращане и получаване на процесуални документи. Установени са следните специфични форми на взаимопомощ: връщане на имущество на законните му собственици; временно прехвърляне на задържани лица за целите на разследването; разпит чрез видеоконферентна и телефонна връзка; контролирани доставки; съвместни екипи за разследване и разследване под прикритие.
Протоколът от 16 октомври 2001г.,съставен от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз към Конвенцията за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, предвижда искания за информация относно банкови сметки и банкови операции, взаимопомощ при разследване на данъчни нарушения и ограничава дефиницията на политическите престъпления.
Г-жа Караиванова посочи, че Наказателно-процесуалният кодекс регламентира всички форми на международна правна помощ, предвидени в Конвенцията. С оглед на изложеното може да се направи извод, че българското наказателнопроцесуално право е приведено в съответствие със стандартите на Конвенцията на Европейския съюз.
Г-н Янаки Стоилов постави въпроса налагат ли се допълнителни декларации във връзка с компетентните органи по чл. 24, §1, букви “а”, “в” и “г” от Конвенцията или те се подразбират.
Според г-жа Караиванова ратификацията може да се направи в предложения вид.
След обсъждането Комисията по правни въпроси единодушно реши да предложи на Народното събрание да приеме Проект на Закон за ратифициране на Конвенцията, приета от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, и на Протокола, съставен от Съвета в съответствие с член 34 от Договора за Европейския съюз към Конвенцията за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз, № 702-02-29, внесен от Министерски съвет на 18. 06. 2007 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
/Янаки Стоилов/