Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
17/10/2007


    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ

    753-03-78/17.10.07

    Д О К Л А Д
    на Комисията по правни въпроси


    ОТНОСНО: законопроект за изменение и допълнение на Закона за “Държавен вестник”, № 654-01-84, внесен на 20.06.2006 г. от Мария Василева Капон и законопроект № 654-01-143, внесен на 03.11.2006 г. от Илко Димитров Димитров и група народни представители.

    На заседание, проведено на 17 октомври 2007 г., Комисията по правни въпроси разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за “Държавен вестник”, № 654-01-84, внесен на 20.06.2006 г. от Мария Василева Капон и законопроект за изменение и допълнение на Закона за “Държавен вестник” № 654-01-143, внесен на 03.11.2006 г. от Илко Димитров Димитров и група народни представители.
    На заседанието присъства главният редактор на “Държавен вестник” Иван Гайдарски.
    От името на вносителите законопроектът бе представен от Мартин Димитров.
    Законопроектът предлага въвеждане на съвременните средства за представяне на информация, включително в Интернет, при обнародването на “Държавен вестник”, като предвижда достъпът до официалното издание на Република България да е свободен и безплатен. Като основен аргумент за това се посочва сравнителния анализ на действащите режими за обнародване в държавите – членки на Европейския съюз, според резултатите от който, всички те използват системи за публикуване на нормативните актове, основани на модерните информационни и Интернет технологии. Наред с това анализът показва, че в повече от половината от държавите – членки обнародването в Интернет има официален характер, като включително му се дава приоритет при противоречие с текста на хартиен носител. Предложение в същата насока се съдържа в § 2 от законопроекта.
    За преодоляването на съществуващите практически проблеми, свързани с обнародването в неофициалния раздел на “Държавен вестник”, законопроектът предлага подлежащата на обнародване информация да може да се предоставя и по електронна поща, както и да се публикува неофициалният раздел на “Държавен вестник” само на електронната му страница.
    Законопроектът предлага създаване в редакцията на “Държавен вестник” на входящ регистър за получените искания за обнародване, който да е публичен, като редът за подаване на исканията и воденето на регистъра да се определя с разпореждане на Председателя на Народното събрание.
    В § 5 от законопроекта се предлага значително съкращаване на срока за обнародване на известията в неофициалния раздел на “Държавен вестник” – от три месеца (в действащия текст на чл. 11, т. 2) на 15 дни.
    Според вносителите по този начин ще се постигне бързина и прозрачност на процедурите по обнародването, намаляване на разходите и значително съкращаване на времето, необходимо за достъп до информацията в “Държавен вестник”.
    Със законопроекта, внесен от народния представител Мария Капон, се предлага публикуване на пълното съдържание на “Държавен вестник” на електронната му страница и безплатен достъп до съдържащата се там информация.
    В обсъждането на законопроекта участие взеха народните представители Павел Шопов, Елеонора Николова, Иглика Иванова, Димитър Абаджиев и Янаки Стоилов. Законопроектът бе подкрепен по принцип, като бе отбелязано, че публикуването на съдържанието на “Държавен вестник” на електронната му страница ще облекчи комуникацията между законодателя и гражданите, но въпросите във връзка със запазване на идентичност между хартиения и електронния вид на изданието, уточняването на срока, в който трябва да се публикува съдържанието на печатното издание на “Държавен вестник” в електронната му страница, определянето на бюджета и издръжката на вестника трябва да се решат при евентуалното му понататъшно обсъждане.
    Павел Шопов възрази принципно срещу законопроекта, като се аргументира, че Интернет като средство за добиване на информация за съдържанието на “Държавен вестник” се фаворизира за сметка на други начини за предоставянето й, каквито се явяват съществуващите правно-информационните системи, както и че всъщност достъпът до електронната страница на “Държавен вестник” няма да е безплатен, тъй като се дължи такса на интернет доставчиците за ползването на услугата.
    Главният редактор на “Държавен вестник” Иван Гайдарски обърна внимание на народните представители, че в момента няма възможност съдържанието на вестника да се публикува на електронната му страница в деня на отпечатването му, както и че сериозно следва да се обмислят въпросите за компенсиране на приходите, които вестникът в момента има от абонамент, разпространение и такси за публикуване на известия в неофициалния раздел.

    В края на дискусията Комисията по правните въпроси с:
    1. 11 гласа “за”, 0 гласа “против” и 1 глас “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Закона за “Държавен вестник”, № 654-01-84, внесен на 20.06.2006 г. от Мария Василева Капон и предлага на народните представители да го приемат.
    2. 10 гласа “за”, 1 глас “против” и 0 гласа “въздържал се” подкрепи предложения законопроект за изменение и допълнение на Закона за “Държавен вестник”, и № 654-01-143, внесен на 03.11.2006 г. от Илко Димитров Димитров и група народни представители и предлага на народните представители да го приемат.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА :
    (Янаки Стоилов)

    Форма за търсене
    Ключова дума