Парламентарни комисии
Комисия по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство
Комисия по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство
12/07/2006
Законопроект за защита при бедствия, № 602-01-50, внесен
от Министерски съвет
На свои редовни заседания, проведени на 5 и 12 юли 2006г., Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство обсъди Законопроект за защита при бедствия, №602-01-50, внесен от Министерски съвет.
В заседанието на комисията взеха участие г-жа Емел Етем – заместник министър председател и министър на държавната политика при бедствия и аварии, представители на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии, на Министерството на здравеопазването и на Националното сдружение на общините в Република България.
От името на вносителите законопроекта бе представен от г-жа Емел Етем.
Проектът за закон е разработен в съответствие и в изпълнение на приоритетите на правителството, заложени в неговата програма и на “Концепция за защита на населението и националното стопанство в Република България”. Законопроектът регламентира обществените отношения, свързани с осигуряването на защитата на населението, околната среда, културните и материалните ценности при бедствия.
В законопроекта е регламентирана превантивната дейност като комплекс от мероприятия, които се извършват с цел намаляване на риска от бедствия. Основен документ, определящ целите и задачите на защитата при бедствия, се предвижда да е Националната програма за защита при бедствия, която се приема от Министерския съвет и се разработва от министъра на държавната политика при бедствия и аварии съвместно с министерствата, ведомствата и Националното сдружение на общините. За изпълнение на националната програма се приемат годишни планове.
Действията по защита на населението в случай на заплаха или възникване на бедствия се изпълняват от звена и служби на министерствата, ведомствата, общините, областите, търговски дружества, еднолични търговци, центрове за спешна медицинска помощ на лечебни или здравни заведения, неправителствени организации и Българската армия. Чрез регламентиране на “единната спасителна система” като организация, координация и ръководство се цели постигане единство на действията при запазване на институционалната принадлежност на всяко звено. Регламентирана е и дейността на доброволните формирования.
Финансовото и материално-техническото осигуряване на защита срещу бедствия се осигурява от държавния и общинските бюджети, бюджетите на министерствата и ведомствата, бюджетите на търговските дружества и едноличните търговци за обектите им.
Отговорност за управлението по области и общини носят съответно областните управители и кметовете. Създава се Комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. Комисията финансира превантивни дейности от националната програма, включени в годишния план; разплаща непредвидени разходи за спасителни и неотложни аварийни работи при бедствия; финансира неотложни възстановителни работи; предоставя възстановителна помощ; организира и финансира контролни проверки по изпълнението на решенията на комисия и сезира компетентните държавни органи за извършени нарушения с отпуснатите финансови средства; извършва проверка по жалби и сигнали и взема решения по тях. Възлагат се правомощия на областните управители да упражняват контрол по изпълнението на решенията на комисията на територията на областта.
В хода на дискусията преобладаващата част от народните представители подкрепиха необходимостта от приемането на законопроекта и изразиха становище, че липсата на ясна регламентация на законово равнище на задълженията на отделните органи и кординацията помежду им при осъществяване на специфичните дейности и мерките по защитата на населението при бедствия е сред основните предпоставки за недостатъчната ефективност при реализацията им в отделни части на страната. Наред с това отделни народни представители изразиха становище, че е необходимо между двете гласувания да бъдат направени предложения за допълване и прецизиране на отделни разпоредби на законопроекта, насочени към подобряване на кординацията и взаимодействието между отделните органи и недопускане на възможност за евентуално дублиране на функциите им, ресурсното осигуряване на дейностите и финансово подпомагане на общините, както и за оптимизиране на сроковете за приемане на подзаконовите актове по прилагане на закона.
В резултат на гласуването с 11 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство реши да предложи на Народното събрание Законопроект за защита при бедствия, № 602-01-50, внесен от Министерски съвет, да бъде приет на първо гласуване.
ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО МЕСТНО
САМОУПРАВЛЕНИЕ,РЕГИОНАЛНА
ПОЛИТИКА И БЛАГОУСТРОЙСТВО:
Костадин Паскалев