Комисия по отбраната
03/07/2008
Изслушване на ръководствата на Министерство на отбраната и Министерството на извънредните ситуации относно инцидента в района на военното поделение в Челопечене.
На 3 юли 2008 г., на редовно заседание на Комисията по отбрана, съвместно с Комисията по политиката при бедствия и аварии бяха изслушани ръководствата на Министерството на отбраната и на Министерството на извънредните ситуации относно инцидента в района на военното поделение в Челопечене. В заседанието взеха участие госпожа Емел Етем – заместник министър-председател и министър на извънредните ситуации, господин Николай Цонев – министър на отбраната и генерал Златан Стойков – началник на Генералния щаб на Българската армия.
След изслушването на докладите се проведе задълбочена и оживена дискусия. Обсъдени бяха реакцията на компетентните държавни институции, координацията между различните ведомства, предприетите действия за защита живота и здравето на гражданите и също действията по предоставяне на информация и изясняване на обстановката в района на инцидента.
Обърна се внимание и се отправиха предложения за подобрение на процедурите по които се осъществява оповестяването, реакцията и координацията между компетентните ведомства в случай на подобни инциденти и аварии, в това число и чрез промени в законодателството. Повдигнат беше въпроса за необходимостта от провеждане на обучения за кметове на общини и служители на общинските администрации във връзка с отговорностите, възложени на тези длъжностни лица по силата на Закона за управление при кризи.
Тема на обсъждане бяха и предстоящите мерки за възстановяване на причинените от взрива щети върху имоти и имущество около района на поделението.
В резултат на провелата се дискусия, Комисията по отбрана и Комисията по политиката при бедствия и аварии приеха единодушно следното
СТАНОВИЩЕ:
1. Препоръчват на Министерството на отбраната и на Генералния щаб на Българската армия да бъдат предприети незабавни действия, свързани с контрола и обезопасяването на складовете във военни райони, в които се съхраняват излишни бойни припаси,
2. В едноседмичен срок ръководството на Министерството на отбраната да предостави на народните представители информация за предприетите или предвидените за предприемане мерки за разснарядяване и обезопасяване на излишни боеприпаси, както и финансови разчети и срокове за реализацията на Националната програма за утилизация и унищожаване на излишните бойни припаси,
3. Министерството на извънредните ситуации да приеме и осъществи програма за обучение на специализираните държавни органи и органите на местното самоуправление за правата и задълженията им при управление при кризи и действията в случай на кризи, бедствия и аварии.
При необходимост от допълнителна информация, на разположение на народните представители е протоколът от съвместното заседание на Комисията по отбрана и Комисията по политиката при бедствия и аварии, изготвен и съхранен по реда на чл. 30, ал.3 от ПОДНС.