Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбраната
Комисия по отбраната
02/10/2008

    Изслушване на ръководството на Министерството на отбраната относно приетата от Съвета по отбрана Стратегия за социална политика на Министерството на отбраната
    По време на провелото се на 2 октомври 2008 г. редовно заседание, Комисията по отбрана изслуша ръководството на Министерството на отбраната относно приетата от Съвета по отбрана Стратегия за социална политика на министерството. Докладчици и гости бяха госпожа Камелия Нейкова – заместник-министър, господин Калин Томбов – съветник на министъра и госпожа Таня Костадинова – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Социални дейности на Министерството на отбраната”.

    В доклада си госпожа Нейкова изтъкна че документът набелязва стратегическите цели и областите на действие, в които ще се фокусира провеждането на социалната политика. Стратегията обединява всички дейности, осъществявани от различните структури на Министерството на отбраната и Българската армия в единна, координирана, стратегическа рамка за работа до 2015 година, като съдържа многообразен пакет от мерки. Стратегическата цел на социалната политика на министерството е създаване и поддържане на конкурентно способна среда за мотивация и професионална реализация на военнослужещите и гражданските лица, чрез непрекъснато подобряване на качеството им на живот и социалният им статус. Специфичните цели бяха отбелязани по следния начин – качествено повишаване социалния статус на военнослужещите и гражданските лица, развитие и усъвършенстване на системата за удовлетворяване на жилищните нужди, развитие и усъвършенстване на системата от социални дейности, създаване на механизми за разширяване и усъвършенстване на базите за почивка и спорт. Конкретните задачи за реализиране на Социалната стратегия в периода до 2015 година включват: създаване на законодателни норми; съсредоточаване на планирането и управлението на социалната политика в отделна специализирана структура; усъвършенстване на различните системи – за възнаграждение, обезщетение и компенсации, системите за социално, пенсионно и здравно осигуряване; разширяване обхвата и повишаване дела на финансовите средства за социално подпомагане; опростяване на административните процедури при обучение и придобиване на образование и квалификация на военнослужещите; пряко ангажиране за социална адаптация на излизащите в резерва; ефективно управление на ведомствения жилищен фонд и поетапно настаняване на жилищно настаняване на всички нуждаещи се; усъвършенстване на системите за отдих и възстановяване, условията за спорт, условията на труд в Българската армия. Приоритетно значение се отделя на области, като политиката по заплащане, жилищната политика и политиката за социалните придобивки на военнослужещите и техните семейства.

    В рамките на провелото се обсъждане, господин Илко Димитров приветства приемането на Стратегията за социална политика Същевременно изрази надежда, че документът ще бъде операционализиран, в документ, с по-нисък ранг от стратегия, чрез добавяне на конкретика, каквато според г-н Димитров на места липсва. Необходимо е доразвиване идеите от стратегията за да се въведе яснота как ще се реализират принципите от документа.

    Господин Христо Кирчев подчерта, че без точни икономически разчети и бюджетни прогнози за разходите за отбрана, поне за предстоящия седемгодишен период, Стратегията ще се превърне само в добро пожелание. В контекста на социалните мерки, г-н Кирчев изведе на преден план образованието и в частност необходимостта наблягане върху езиково образование на военнослужещите.

    В изказването си господин Янко Янков заяви, че с предложената стратегия, Министерството на отбраната е осъзнало сериозната необходимост от активна социална политика, като основен инструмент за повишаването на качеството и на мотивацията на военнослужещите в Българската армия. Г-н Янков сподели добрата си оценка за документа, но отбеляза че преобладава теоретичния подход. Необходимата конкретизация следва да се осъществи, след предстоящото приемане на Закона за държавния бюджет за 2009 г., чрез документ, разкриващ конкретния модел на социалната политика на Министерството на отбраната. Подчертана беше и необходимостта от анализ на социалната инфраструктура на МО, за да се изясни стартовата позиция по отношение базите за социална политика. Г-н Янков изрази повишеното внимание, с което ръководството на Комисията по отбрана следи политиката но МО, свързана с грижите за военноинвалидите и военнопострадалите.

    Господин Станчо Тодоров се усъмни във възможностите за реализация на Стратегията за социална политика на Министерството на отбраната. Основните рискове, според него, са свързани със значимия брой военнослужещи, напускащи структурите на Българската армия поради ниско заплащане. Г-н Тодоров очерта също някои проблеми, имащи връзка с пределната възраст за военна служба, жилищно-битовите въпроси, социалните придобивки, с които следва да се ползват членовете на семействата на военнослужещи, мерките за социално-трудова адаптация на напусналите Българската армия.

    Господин Станимир Илчев предложи Стратегията отново да бъде разгледана в Комисията по отбрана, като се обоснова, че е необходимо документът да съответства и да се основава на бъдещият нов Закон за отбраната и въоръжените сили на Република България.

    Господин Марио Тагарински препоръча възможно най-бързо да бъдат приети съответните закони и подзаконови нормативни актове, както и да бъдат взети организационните мерки за да бъде приведена действие Стратегията.

    Господин Ангел Найденов също обърна внимание на необходимите нормативни промени, като поиска информация за степента на готовност от страна на МО да предложи съответните нормативни актове.
    Форма за търсене
    Ключова дума