Комисия по отбраната
19/02/2009
Изслушване на ръководствата на Министерството на отбраната и на Генералния щаб на Българската армия на тема: Предназначение, задачи, окомплектоване, насоки за усъвършенстване и развитие на Съвместното оперативно командване /СОК/
На редовно заседание, проведено на 19 февруари 2009 г., Комисията по отбрана изслуша информация от ръководствата на Министерството на отбраната и на Генералния щаб на Българската армия относно предназначението, задачите, окомплектоването, насоките и развитието на СОК.
В заседанието участваха Спас Панчев, заместник-министър на отбраната и генерал-лейтенант Галимир Пехливанов, заместник-началник на ГЩ на БА.
Генерал-лейтенант Пехливанов запозна Комисията по отбрана с организационното изграждане на СОК. В тази връзка той информира, че присъединяването на Република България към НАТО и изводите от проведения Стратегически преглед на отбраната са наложили оптимизирането на структурата за командване и управление на БА, така че тя да отговаря на изискванията на новата военнополитическа среда и за постигане на оперативна съвместимост с армиите на страните-членки на НАТО. За целта, на 15 октомври 2004 г. е формирано Съвместното оперативно командване като командна структура на въоръжените сили на Република България. Функциите на СОК включват: разработване на оперативни планове за действие на БА в мирно и във военно време; планиране и ръководство на операции на територията на страната и извън нея; провеждане на съвместната подготовка на БА; координиране участието на формирования на БА в съвместната подготовка със силите на съюзниците от НАТО и страните-членки на ЕС; събиране, анализиране и обобщаване на опита от участието на въоръжените сили в мисии, операции, учения и тренировки с цел прилагането му при подготовка на въоръжените сили. Посочено бе, че в съответствие с така изложените функции на СОК, то е в състояние да изпълнява оперативни задачи по три основни мисии на въоръжените сили, а именно отбранителна, подкрепа на международния мир и сигурност и принос към националната сигурност в мирно време.
Генерал Пехливанов се спря и на предизвикателствата пред СОК. В тази връзка той обясни, че СОК не трябва в никакъв случай да се разглежда като алтернатива на ГЩ на БА, тъй като ГЩ има своето място на стратегическо ниво при планиране на операциите, а СОК действа на оперативно ниво.
В рамките на последвалата дискусия народните представители поставиха редица уточняващи въпроси, на които бе даден изчерпателен отговор.