Комисия по отбраната
12/01/2006
Проект за решение за прекратяване участието на контингент от въоръжените сили на Република България във военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина с щабни офицери, военнослужещи за гражданско-военни отношения, механизиран взвод и медицински екип и разрешаване участието на контингент от въоръжените сили на Република България във военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина в състав от лекопехотна рота под оперативния контрол на командващия на операцията, лекопехотен взвод в състава на холандски военен контингент и кадрови военнослужещи в щаба на операцията и подчинените структури, № 502-03-3, внесен от Министерския съвет на 22.11.2005 г.
На провелото се на 12 януари 2006 г. редовно заседание, Комисията по отбрана обсъди внесения проект за решение. Мотивите на вносителя бяха изложени от Иван Миланов, директор на дирекция „Отбранителна политика” в МО и ген. лейт. Атанас Запрянов, заместник-началник на ГЩ на БА.
Предстоящото присъединяване на Република България към Европейския съюз предпоставя съпричастността към целите на общата външна политика, сигурност и отбрана на Европа. Участието във военната операция “АЛТЕА” демонстрира решимостта на страната ни за активен принос в усилията на ЕС за стабилизиране на обстановката и укрепване на държавността и сигурността в Босна и Херцеговина.
Същевременно участието на България в операцията е от съществено значение за успешното развитие на Българската армия. Единствено в реална обстановка по време на операция се изграждат и тестват новите оперативни способности, проверява се готовността на личния състав за действие в сложни обстановки и при трудни условил, усвоява се работата в многонационална среда и култура.
На базата на оценката на обстановката в района на операцията, на състава и задачите на Силите на Европейския съюз и ресурсните възможности на Министерството на отбраната и на основата на анализ на ГЩ на БА и на Министерството на отбраната е прието, че е необходимо и възможно сегашното ни участие да се трансформира в участие с лекопехотна рота (до 90 военнослужещи), лекопехотен взвод (до 30 военнослужещи) и до 30 кадрови военнослужещи в щаба на операцията и подчинените структури.
Ротата ще бъде под оперативния контрол на командващия на операцията и ще изпълнява задачи основно в Северозападния сектор. Ще се изпълняват задачи, предимно свързани с патрулиране, устройване на контролно-пропускателни пунктове, отцепване на райони, подпомагане на местната власт при извършване на внезапни проверки. Съгласно установената практика логистичното осигуряване на ротата ще се осъществява по силата на меморандум за разбирателство, който ще бъде сключен с държава – участничка в Северозападния сектор, след приемане на решение на Народното събрание.
Лекопехотния взвод ще бъде в състава на холандска механизирана рота и под тактическия контрол на командира на холандския контингент. Цялостното осигуряване на взвода ще се осъществява от холандска страна по силата на подписания меморандум да разбирателство.
Според военно-техническата експертиза, сформирането и подготовката на лекопехотната рота могат да се извършат в рамките на 3-4 месеца след приемане на решение от Народното събрание и ротата да бъде в готовност за изпълнение на задачи след 1 март 2006 г. Подразделенията съществуват организационно, ротата ще бъде от състава на батальона за SЕEBRIG, сертифициран от ГЩ на БА за изпълнение на мироопазващи операции.
Едновременно с това ще се извърши и подготовката на лекопехотния взвод, който в периода 15-30 април 2006 г. ще замени механизирания взвод в състава на холандския военен контингент. Подготовката на личния състав за механизирания взвод се извършва планово в БА за осъществяване на шестмесечните ротации.
Военната операция на ЕС в Босна и Херцеговина стартира през 2004 г. с решение на Съвета на ЕС и ще продължи до изричното решение на същия орган за нейния край. Българският контингент ще извършва, както и досега, ротации на шест месеца.
За формирането, подготовката и участието на контингента във военната операция на Европейския съюз “АЛТЕА” са необходими около 16 млн. лв., които са планирани в бюджета на Министерството на отбраната за 2006 г. за изпълнение на ангажименти по участие в мисии извън територията на страната и не се налага допълнително финансиране.
По предложение на вносителя комисията прие, в основанията за приемане на решението, да се извърши следната промяна: думите „чл. 26, т. 2 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България” се заменят с „чл. 10 от Закона за изпращане и използване на български въоръжени сили извън територията на Република България”.
Въз основа на проведеното обсъждане Комисията по отбрана прие следното
СТАНОВИЩЕ
Приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание, на основание чл. 84, т. 11 от Конституцията на Република България и чл. 10 от Закона за изпращане и използване на български въоръжени сили извън територията на Република България да реши:
1. Прекратява участието на контингент от въоръжените сили на Република България във военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина с оръжие и техника, считано то 30 април 2006 г., както следва:
а) до 10 щабни офицери;
б) до 10 военнослужещи в групи за гражданско-военни отношения;
в) механизиран взвод до 40 военнослужещи и до 10 единици военна техника;
г) медицински екип до 5 военнослужещи.
2. Разрешава участието на контингент от въоръжените сили на Република България във военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина с оръжие и техника за срока на операцията, както следва:
а) лекопехотна рота под оперативния контрол на командващия на операцията в състав до 90 военнослужещи и до 30 единици военна техника считано от 1 март 2006 г.;
б) лекопехотен взвод до 30 военнослужещи и до 10 единици военна техника в състава на холандски военен контингент считано от 15 април 2006 г.;
в) до 30 кадрови военнослужещи в щаба на операцията и подчинените структури, считано от 15 април 2006 г.
Становището е прието на 12 януари 2006 г. с десет гласа „за” и един „против”.